Nieobliczalne. Eseje

Wydawnictwo: Austeria
Snoopy

Eseje Markowskiego dotykają najważniejszych spraw naszego życia intelektualnego. Nie ma w niej nic z doraźności i w zasadzie słowa sprawy naszego życia intelektualnego powinnam była napisać wielką literą. Chodzi o to, jak dotrzeć do samej treści istnienia, jak przebić się przez zapośredniczenie interpretacją, jak żyć, jak być, jak kochać. W płynnym, szybkim stylu tych tekstów ukryty jest ton na wpół tragiczny. Przyjemność interpretacji oddziela od życia.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Abdita | 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Świetne jak zawsze eseje o literaturze i sztuce MP Markowskiego. Nie do końca przypadkowy zbiór. Na pewno motywami przewodnimi są m.in. Proust, Szekspir, melancholia, fotografie, ciało, a przede wszystkim twarz („NieOBLICZAlne”). Także zderzenie widzialne/niewidzialne, rozwinięte potem w opozycję rzeczywistość/ język.
Jeśli chodzi o eseje czysto literackie to dwa ciekawe teksty o Mrożku, z czego w pierwszym punktem wyjścia są zdjęcia Mrożkowej twarzy autorstwa Andrzeja Nowakowskiego, o prozie Stasiuka (Fado), Coetzeego (Elizabeth Costello).
Poza tym ciekawy rozważania „Żywe dotknięcie obcości” o tym, co to znaczy rozumieć kogoś drugiego.

Anilana | 2015-11-22
ghaia | 2015-06-22