Druga strona natury. Eseje, listy i pisma o sztuce

Tłumaczenie: Tomasz Ososiński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielcy Pisarze w Nowych Przekładach". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sic!
8 (19 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-60457-94-8

Tom zawiera krótkie teksty prozatorskie Rilkego, w większości nie tłumaczone dotychczas na język polski, pochodzące z lat 1898-1924. Są wśród nich artykuły publikowane przez Rilkego w prasie, eseje, prozy poetyckie, listy i fragmenty dzienników. Jest więc m.in. słynny esej o lalkach, dwa niezwykle interesujące młodzieńcze cykle próz: Notatki o melodii rzeczy oraz Interieurs, za życia nie publikowane przez autora, wybrane listy do Klary Rilke oraz dwa listy do polskiego tłumacza poety, Witolda Hulewicza, ponadto zaś wiele drobnych fragmentów z późniejszych i nieudostępnionych jak dotąd czytelnikom w całości dzienników Rilkego (znajdujących się cały czas w rękach prywatnych), które autor rozpowszechniał nieraz w kręgu przyjaciół.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/271/Drug...»

Gosia | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

"Sztuka wydaje mi się dążeniem jednostki do tego, by ponad niewygodą i ciemnością porozumieć się ze wszystkimi rzeczami, zarówno z tymi najmniejszymi jak i z największymi, i dzięki takim nieustannym dialogom zbliżyć się ku ostatecznym, cichym źródłom wszelkiego życia. Tajemnice rzeczy stapiają się we wnętrzu jednostki z jej własnymi najgłębszymi odczuciami i objawiają, jakby były jej własną tęsknotą. Bogaty język tych intymnych wyznań to piękno." R.M. Rilke

| 2011-12-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Esej
Przeczytana: maj 2011

Te utwory prozatorskie znanego poety są dla wszystkich poszukujących w literaturze czegoś więcej niż tylko rozrywki. Nie jest to książka tylko do czytania, ale przede wszystkim do przeżywania. Dużo tu duchowości, niepokoju egzystencjalnego, mistycyzmu, a wszystko to opisane wrażliwym, wysublimowanym, pięknym i bogatym językiem - jak na poetę przystało. Zachęcam do odkrywania klasyków i przy okazji do poruszania w sobie wrażliwych strun.

Gabriela | 2016-10-22
Przeczytana: 14 marca 2014
dziś_jutro_czytam | 2014-01-03
Przeczytana: 2011 rok
Przemijanie w literaturze

To takie smutne, wszystko takie smutne; przeżywamy nasze życie jak idioci, a potem umieramy. Przygnębiające słowa na smutny dzień. Literackie refleksje o przemijaniu zainaugurował Charles Bukowski.