Ludzkie zoo

Tłumaczenie: Paweł Pretkiel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naga małpa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ewal
The Human Zoo
83-7186-101-X
Dorota_1988

"Na świecie żyją sto dziewięćdziesiąt trzy gatunki małp. Z nich sto dziewięćdziesiąt dwa to gatunki owłosione. Wyjątek stanowi naga małpa, która sama sobie nadała nazwę HOMO SAPIENS". W tych zdaniach zawarta została filozofia Desmonda Morrisa (zoologa z wykształcenia), który uznaje człowieka za integralny element świata przyrody i analizuje go jako kolejny gatunek zwierzęcy. Prace Desmonda...

Prace Desmonda Morrisa zjednały sobie miliony czytelników na całym świecie, ale spotkały się też z zaciekłymi atakami. Autor napisał: "Moje prace naukowe omawiały szeroką gamę zagadnień, od zalotów ryb czy obyczajów ptaków w okresie godowym, po gromadzenie zapasów żywności przez ssaki. Przeczytała je garstka specjalistów, wśród których nie wzbudziły większych kontrowersji. Lecz gdy zaprezentowałem podobny opis niezwykłego, nieowłosionego przedstawiciela naczelnych, sytuacja uległa raptownej zmianie".

W drugim tomie trylogii Morris opisuje zachowania mieszkańców miast. Zauważa jego zadziwiające podobieństwo do zachowań zwierząt w zoo i decyduje się przyjrzeć bliżej agresywnym, seksualnym i rodzicielskim odruchom ludzi, przejawianym wskutek stresów i nacisków miejskiego życia.

Berserker | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

"Nagą małpę" czytało się lepiej i momentami jest trochę ciężej napisana (w czasie, gdy została napisana, mogły panować trochę inne maniery językowe niż obecnie), ale ta w większym stopniu pozwala zrozumieć wiele własnych i cudzych zachowań, reakcji, motywów i powodów (szczególnie w połączeniu z pozostałymi dwoma częściami trylogii "Nagiej małpy"), w sposób nie hamowany przez polityczną poprawność czy religię. Z tego powodu nie jest to książka "dla wszystkich" - osoby wierzące mogą poczuć się obrażone jej treścią ("Naga małpa" pojawiła się w Indeksie Ksiąg Zakazanych), a polit-poprawnych mogą zaboleć ich delikatne serduszka, gdy poda im się niezbyt miłą prawdę (na którą niekoniecznie są gotowi) bez rozwodnienia tolerancją i sztucznym "szacunkiem" dla wszystkiego.

Welewetka | 2014-06-29
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Bardzo, bardzo szybko się czytało. Nie mam nic do zarzucenia pod względem technicznym, autor przedstawił swoim czytelnikom zrozumiałą, czytelną treść. Ta książka to odpowiedź na wiele interesujących pytań, istny zbiór ciekawostek dotyczący świata ludzi i zwierząt. Lektura dla każdego, kto lubi pokontemplować czasem nad tym, co za dziwności wyczyniają niekiedy cywilizowani ludzie i dlaczego pakują się w problemy; gdzie kończy się życie zgodne z pierwotną naturą człowieka a gdzie zaczyna "ludzkie zoo".

vitis | 2013-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Momentami książka ciekawa. Autor przytacza przykłady ze świata zwierząt, najczęściej uwięzionych i odnosi je do ludzi zamieszkujących niewielkie przestrzenie, klatki - miasta. Kreuje terminy superstatusu, superplemienia, superseksu, supergrupy i superbodźców. Z perspektywy czasu pisania tej książki niewiele się zmieniło. Problemy wydaja się nadal aktualne. Natomiast moje krytyka wynika z ciężkiego jeżyka i formy, a przede wszystkim ponurego, pretensjonalnego tonu. W wielu miejscach książka mnie nużyła i męczyła.

distantlightz | 2016-11-27
mko | 2016-10-24