Psychologia ewolucyjna

Tłumaczenie: Marek Orski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wyzwania Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Evolutionary Psychology: The New Science of the Mind
83-87957-41-0
ewolucja, psychologia
Arieen

Psychologia ewolucyjna to próba interpretowania zjawisk umysłowych jako efektu długiego procesu ewolucyjnego służącego przystosowaniu ludzi do wymagań środowiska. Jest to bardzo jasny, rzeczowy i atrakcyjny wykład całego szeregu problemów, polegających na analizie sensu ludzkich zachowań i psychiki z punktu widzenia ewolucji. Książka zawiera mnóstwo materiału ilustracyjnego pochodzącego z...

Jest to bardzo jasny, rzeczowy i atrakcyjny wykład całego szeregu problemów, polegających na analizie sensu ludzkich zachowań i psychiki z punktu widzenia ewolucji. Książka zawiera mnóstwo materiału ilustracyjnego pochodzącego z badań empirycznych i otwiera przed psychologami zupełnie nowe perspektywy badawcze.

Zagór | 2013-11-12

Gorąco polecam nie tylko miłośnikom psychologii i teorii ewolucji. Buss wszelkie zagadnienia wyjaśnia w bardzo przystępny sposób, którego nie musi się obawiać żaden laik.
Widać też, że w sposób w jaki książka została napisana, autor stara się załagodzić spory jakie wyrosły w środowisku psychologicznym po wydaniu 30 lat wcześniej słynnej "Socjobiologii" Wilsona. Szkoda trochę, że tym sposobem pomija go praktycznie w tej książce, jednak da się to zrozumieć pamiętając jaką wrzawę wtedy wzbudził Wilson wśród psychologów.

Darczu | 2018-08-17

Książka jest świetna. Otwiera oczy na wiele zjawisk występujących w naszym życiu codziennym. Wiele zagadnień wydaje się "oczywistych", inne są mniej oczywiste, a niektóre mogą być kontrowersyjne. Autor przytacza twarde dowody statystyczne, z którymi polemika mogłaby być ciężka. Teoretycznie jest to podręcznik jednak czyta się jak książkę popularno-naukową. Polecam, jako laik w temacie.

Gosia | 2018-05-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 28 maja 2018

Moja ukochana dziedzina psychologii. To lepsze niż jakikolwiek poradnik z kategorii 'jak żyć', ponieważ wyjaśnia procesy pod kątem ewolucji gatunków. Akceptacja świata takim jest i zrozumienie na płaszczyźnie milionów lat.

mts | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Świetna książka! Zmienia perspektywę myślenia i daje wiedzę, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na świat.

Że nasza ciała wyewoluowały - wiemy. Ale że nasze umysły także - już mniej osób zdaje sobie z tego sprawę.

David M. Buss jest świetnym popularyzatorem nauki i w jasny, zrozumiały sposób przedstawia tę fascynującą dziedzinę wiedzy jaką jest psychologia ewolucyjna. Mimo, że książka ta została wydana przez wydawnictwo naukowe i opiera się na setkach badań i książek - czyta się ją w sposób łatwy i szybki. Trudno czytać inaczej, bo tematyka jest niezwykle ciekawa i wciągająca.

Nie trzeba być znawcą biologii ewolucyjnej ani psychologii, żeby sięgnąć po tę pozycję, bo Buss tłumaczy wszystko od podstaw. Lektura książki pozwala zrozumieć perspektywę ewolucyjną i podstawowe problemy z którymi borykali i borykają się naukowcy zajmujący się tą dziedziną.

Zdecydowanie polecam.

Buzz | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Osoba, która nie miała wcześniej styczności z biologią ewolucyjną może sporo wynieść z tej książki. Dla tych co już coś czytali wiele rzeczy będzie się powtarzać i wiele może być oczywistością. Książka niestety jest dość stara i w wielu miejscach można spotkać się z twierdzeniem "prowadzone są aktualnie badania i w najbliższej przyszłości poznamy odpowiedź na to pytanie" albo "to zagadnienie wymaga dalszych badań". Niemniej dla osoby zainteresowanej tematem książka wyczerpuje podstawy tej dziedziny, a nowości trzeba wyszukać na własną rękę.

Rafał | 2018-10-20

Być może inni autorzy gdzieś, kiedyś przedstawili tę wiedzę w ciekawszy sposób, ale poznanie jej zawartości może wywrócić życie do góry nogami. Książka zmieniła mnie prawdopodobnie na zawsze. Po jej lekturze ma się wrażenie oświecenia i ogromnego zakotwiczenia w rzeczywistości.

Mercifulsatanist | 2012-05-26

Dzięki tej książce zostałem "wyznawcą" psychologii ewolucyjnej. Szczerze wszystkim polecam.

Ingenium | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Świetne opisanie ludzkiej natury w oparciu o psychologię ewolucyjną. Lubię to :)

Justyna Salitra | 2014-03-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Prosty język, świetne przykłady i dużo ciekawostek

Paula | 2018-11-07