Под игото
historyczna
Caia

Opowieść przygodowa w stylu twórczości Waltera Scotta, której fabuła osnuta jest wokół wydarzeń związanych z powstaniem kwietniowym w Bułgarii w 1876 r. Powieść, pisana „ku pokrzepieniu serc”, publikowana była w odcinkach na łamach jednego z periodyków literackich (w latach 1889-1890), w formie książkowej opublikowana w 1894 r.

źródło opisu: Opis autorski

Mario | 2016-10-20

Czytając Wazowa nie umiałem się ustrzec porównywania go do naszej trylogii, bo "Pod jarzmem" to także fresk historyczny, i także zapewne w dużym stopniu "dla pokrzepienia serc" pisany, no i porównanie wypada niewątpliwie korzystnie dla naszego pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego, jak Sienkiewicza łaskaw był określić Gombrowicz.
I Wazow Gombrowiczem nie jest, napisał czytadło prawie dla każdego, acz napisał je zgrabnie, z nerwem, barwnie, a dla nas przy tym pouczająco, bo możemy przyjrzeć się braciom Słowianom, których historia toczyła się zupełnie inaczej jak nasza, których los był nie tylko inny, był także o niebo trudniejszy, i możemy poszukać tego, co w ich losie inne jest od naszego (taka literacka zabawa w "znajdź 10 szczegółów różniących obrazki", ale na poważnie).
Dobra książka, warta czytania i przez tych, co lubią przygody wołodyjowskie, i przez tych, co wolą przygody intelektualne.

Tina | 2017-01-02

Sama chciałam dodać tą książkę i tym samym osiągnąć liczbę 20 dodanych sztuk, niestety ktoś był szybszy.
Tego się nie spodziewałam, bo w końcu kto czytał tą bułgarską epopeję narodową dobrowolnie?
Dla mnie osobiście jest to książka, która nadaje się bardzo dobrze jako rozpałka do kominka, kiedy brak nam innego materiału do spalenia. Ma ponad 500 stron, z których może 20 mają jakis głębszy sens.
Może to fakt, że zostałam zmuszona siłą do tej lektury, a może fabuła nudna jak flaki z olejem, niekończące się opisy i dwuznacznośći, których do dziś nie zrozumiałam, a może po prostu nie pasuje mi taka literatura. Czyli jaka? Czyli PATRIOTYCZNA DO BÓLU, przesadzona, nasiąknięta propagandą. Moją niechęć do tej książki pogłębił jeszcze fakt, że była omawiana na zajęciach literatury na uniwersytecie, gdzie przedstawiano ją jako dzieło geniusza. Nie wolno nam było mieć własnego zdania, nawet opartego na naprawdę solidnych argumentach. Spędziłam więc ponad 6h życia na słuchaniu jaka ta książka...

Agnieszka | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Iwan Wazow - ojciec bułgarskiej literatury - stworzył coś, co na realia polskie można nazwać połączeniem dorobku Sienkiewicza, Mickiewicza i wielu podobnych. "Pod jarzmem" stało się swoistą biblią Bułgarów.
My, jako Polacy, możemy i jednocześnie nie mamy prawa zrozumieć tego, o czym tak naprawdę Wazow napisał. Nasze rewolucje, nasze walki o wolność, nasze 123 lat charakteryzowały się całkowicie innymi rzeczami, chociaż na pierwszy rzut oka również tyczyły się dążeń do wolności narodu.
Kilka wieków jarzma, społeczeństwo pozbawione warstwy inteligencji, stłamszenie. Piękna wizja rewolucji zapala się i gaśnie.
"Pod jarzmem" - momentami zabawne, momentami, dla mnie, wręcz groteskowe, momentami smutne, ale przez cały czas szokujące i wywołujące dreszcze. Zamknęłam książkę z niemałym zdziwieniem, że skończyła się tak... tak po prostu. Właśnie tak po prostu skończyło się wiele ważnych żywotów i umarło wiele nadziei ludzkich. Właśnie tak ginął kwiat rodzącej się bułgarskiej elity...

Grabinho | 2015-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2015