Под игото
historyczna
Caia

Opowieść przygodowa w stylu twórczości Waltera Scotta, której fabuła osnuta jest wokół wydarzeń związanych z powstaniem kwietniowym w Bułgarii w 1876 r. Powieść, pisana „ku pokrzepieniu serc”, publikowana była w odcinkach na łamach jednego z periodyków literackich (w latach 1889-1890), w formie książkowej opublikowana w 1894 r.

źródło opisu: Opis autorski

Mario | 2016-10-20

Czytając Wazowa nie umiałem się ustrzec porównywania go do naszej trylogii, bo "Pod jarzmem" to także fresk historyczny, i także zapewne w dużym stopniu "dla pokrzepienia serc" pisany, no i porównanie wypada niewątpliwie korzystnie dla naszego pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego, jak Sienkiewicza łaskaw był określić Gombrowicz.
I Wazow Gombrowiczem nie jest, napisał czytadło prawie dla każdego, acz napisał je zgrabnie, z nerwem, barwnie, a dla nas przy tym pouczająco, bo możemy przyjrzeć się braciom Słowianom, których historia toczyła się zupełnie inaczej jak nasza, których los był nie tylko inny, był także o niebo trudniejszy, i możemy poszukać tego, co w ich losie inne jest od naszego (taka literacka zabawa w "znajdź 10 szczegółów różniących obrazki", ale na poważnie).
Dobra książka, warta czytania i przez tych, co lubią przygody wołodyjowskie, i przez tych, co wolą przygody intelektualne.

Grabinho | 2015-11-30
Na półkach: 2015, Przeczytane