DODEK Dymsza

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
978-83-7565-136-2
Dymsza
36maro

Książka opowiada o życiu i karierze artystycznej Adolfa Dymszy znanego pod pseudonimem Dodek. Jego kariera rozpoczęła się od występów w warszawskim kabarecie Qui Pro Quo. Z czasem stał się najpopularniejszym aktorem komediowym. Praca jest bardzo bogato ilustrowana.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

Michał_K-ski | 2016-04-08

Dziwna sprawa: Autor zebrał przebogaty materiał, nawet znał osobiście Dymszę (rzecz bezcenna przy pisaniu o kimś!), do tego bohater to postać niezmiernie barwna, tak bardzo, ze gdyby Adolf Bagiński urodził się w Ameryce i trafił do Hollywood, to wymienialiby go PRZED Charlie Chaplinem, Busterem Keatonem, Haroldem Lloydem. Powinna więc powstać książka smakowita. Tymczasem czytając miałem wciąż nieznośny niedosyt; Roman Dziewoński nader skąpo pisze o filmowych rolach Dymszy i wciąż powtarza, że jego role sceniczne to ho-ho, tyle, że na tych enigmatycznych zapewnieniach, że ho-ho, "szkoda, że Państwo tego nie widzą" się kończy. Narracja pełna aluzyjek, niedomówień, mocno koturnowej tajemniczości po pewnym czasie męczy. Dziewoński jr. traktuje bohaterów opisywanych w swoich książkach biograficznych tak bardzo osobiście, że właściwie pisze je już niemal tylko dla siebie.

Ewa Sabarańska | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016