Bananowy song

Wydawnictwo: Świat Książki
Bananowy, song

Znany dziennikarz "Rzeczpospolitej" wpadł na pomysł tej książki "rozeźlony gloryfikacją gierkowskiej dekady dokonywaną już nagminnie i to bardziej z przyczyn biologicznych niż ideowych". A jak było naprawdę? "Jasne, że wszyscy byliśmy kiedyś młodsi i piękniejsi, ale jeśli żyło się oborze i taptało w gnojówce, to nie opowiadajmy teraz bajek o barwach, smakach i zapachach tamtych lat". Portret dekady tyleż pasjonujący, co subiektywny.

Muminka | 2015-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Subiektywne kompendium o latach 70.tych ubiegłego wieku w kolejności alfabetycznej. Młodsi rocznikowo czytelnicy mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tej dekadzie Peerelu. Opisane są polskie subkultury, tępione przez władzę, pierwsze nieśmiałe protesty ludzkich mas, które już rozczarowały się „dobrobytem”, jaki zgotowała im Partia. Wspomina socjalistyczne młodzieżówki, organizacje wspierające władze, nagonkę na Niemena, czerwona książeczkę, hipisów, studenckie wybryki i pierwsze kroki w dziennikarstwie. Napatrzył się na kulisy polityki gdy jako przedstawiciel prasy jeździł do krajów bratnich na wydarzenia sportowe czy jakieś zjazdy.
Trochę to chaotyczny przewodnik, parę haseł i powody ich umieszczenia w wykazie są dla mnie niezrozumiałe. Natłok faktów, gustowne nostalgiczne czarno-białe zdjęcia towarzysza Gierka, opatrzone dowcipnymi uwagami – to się zapamięta z tej lektury. Ogólnie wiele nie wnosi jeśli chodzi o analizę socjologiczną tamtych lat.

Valerity | 2016-08-20
Przeczytana: 19 marca 2016