Czarna polewka

Okładka książki Czarna polewka
Małgorzata Musierowicz Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Jeżycjada (tom 17) literatura młodzieżowa
265 str. 4 godz. 25 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Cykl:
Jeżycjada (tom 17)
Wydawnictwo:
Akapit Press
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
265
Czas czytania
4 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
8388790811

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Ocena 7,2
Na Jowisza 2! ... Emilia Kiereś, Małg...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 7,7
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
4331 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
134
131

Na półkach:

Moim zdaniem, najgorsza książka serii.

Książki Musierowicz czyta się po to, by pobyć w nierealnie idealnym świecie. Przede wszystkim takim, w którym rodzina jest zawsze blisko, troszczy się i kocha bezwarunkowo. Wychowuje dzieci na porządnych ludzi, dla których centrum świata są uniwersalne wartości i książki. A nie konsumpcjonizm, telewizja i komputer (choć przecież Borejkowie konsumują, mają telewizję i komputer, oni tylko nie oddają im swojego życia).

"Czarna polewka" wygląda jak szydercza parodia dawnych (i późniejszych!) Jeżycjad. Dziadek nie tylko jest wobec wnuczek podły, on łamie prawo. No ale trudno, starcza demencja. Zdarza się. Tylko w jakim świecie rodzina nie broni dorosłej dziewczyny siłą przetrzymywanej w domu przez zdziwaczałego starca? W jakim pozwala, by to on, dziadek z piekła rodem, wychowywał małego chłopca? W jednej ze scen Grzegorz, ojciec Ignasia, czeka aż teść zaśnie, żeby szeptem (!) przez minutę powychowywać syna na coś innego niż zdziwaczałego sobka. Wreszcie, jak to się stało, że pozwolono Ignasiowi na zachowanie oczywiście niemoralne. Przecież on nie ukrywał przed rodziną, że dziadek kazał mu dręczyć siostrę.

Borejkowie z "Czarnej polewki" to nie jest rodzina, do której chce się wracać. To jest rodzina, którą chce się leczyć.

Na dodatek Musierowicz daje do zrozumienia, że może nie całkiem pochwala nowe cechy charakteru Ignacego Borejki tylko w momencie, w którym akurat to Ignacy ma rację. Fryderyk porzucił ciężarną dziewczynę, nie dawał znaku życia, pojawił się nagle, przed porodem znowu zniknął i cały czas zachowywał się wobec rodziny Róży agresywnie i roszczeniowo. Ignacy miał rację mówiąc, że może lepsze jest samotne macierzyństwo niż ratowanie związku z mężczyzną niestałym, nieodpowiedzialnym i egoistą, na dodatek. Wiara reszty rodziny w happy end jest zaś zupełnie patologiczna (oj tak, Różo, rzuć studia i rodzinę, jedź za swoim geniuszem na koniec świata, on na pewno się w końcu oświadczy, a oświadczyny zmienią go w czułego ojca i męża).

Dzięki Bogu, ten etap twórczości już chyba za Małgorzatą Musierowicz. Oby nie wrócił.

Moim zdaniem, najgorsza książka serii.

Książki Musierowicz czyta się po to, by pobyć w nierealnie idealnym świecie. Przede wszystkim takim, w którym rodzina jest zawsze blisko, troszczy się i kocha bezwarunkowo. Wychowuje dzieci na porządnych ludzi, dla których centrum świata są uniwersalne wartości i książki. A nie konsumpcjonizm, telewizja i komputer (choć przecież...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7 662
  • Posiadam
    1 110
  • Chcę przeczytać
    853
  • Ulubione
    234
  • Jeżycjada
    142
  • Chcę w prezencie
    73
  • Dzieciństwo
    46
  • Młodzieżowe
    45
  • Małgorzata Musierowicz
    41
  • Literatura polska
    39

Cytaty

Więcej
Małgorzata Musierowicz Czarna polewka Zobacz więcej
Małgorzata Musierowicz Czarna polewka Zobacz więcej
Małgorzata Musierowicz Czarna polewka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także