Czarna polewka

Cykl: Jeżycjada (tom 17)
Wydawnictwo: Akapit Press
1 201

Książka opowiada o dwóch zakochanych parach - Laurze i Wolfim, Róży i Fryderyku - którzy zmuszeni są przeciwstawić się okrutnemu losowi, jeśli chcą być razem. Ale czy im się uda? Czy, któraś z par otrzyma tytułową czarną polewkę? Aby się tego dowiedzieć sięgnij i przeczytaj tą pełną humoru, miłości i zwykłej codzienności książkę!!! Małgorzata Musierowicz, ulubiona pisarka nastolatków, autorka...

Małgorzata Musierowicz, ulubiona pisarka nastolatków, autorka bestsellerowej serii "Jeżycjada" zapewnia swoim czytelnikom porcję rodzinnej miłości, czułości ale i codziennych niefartów związanych z byciem kochanym!!!

"Czarna Polewka" została nominowana do nagrody „As EMPiKu” 2006

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-49-Czarna_polewka

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-49-Czarna_polewka

"Czarna Polewka" to moje 18 spotkanie z twórczością niezwykle utalentowanej pisarki Pani Małgorzaty Musierowicz. Spotkanie dosyć udane, jednak jakby czegoś brakowało. Można rzec że czym głębszy las tym ciemniej. Podobnie jest z tą serią, autorce jest coraz trudniej nas zadowolić.

Przejdźmy do akcji. Dwóch absztyfikantów z rodziny Schoppe stara się o ręce, dwóch latorośli rodziny Borejków. Wydawałoby się że nie powinno być z tym problemu, ale drodze do szczęścia młodych staje senior rodu Borejków pan Ignacy. Dziwi mnie to że nie wyraża zgody na ślub Róży gdyż ona ma już córeczkę Milę, Fryderyk kocha je obie, szuka pracy i sądzę że to oczywiste że dziecko powinno mieć ojca. Nie tylko biologicznego, ale i formalnego. Natomiast absztyfikant Wolfgang Amadeusz, zwany Wolfim, brat Fryderyka, tak dobrym kandydatem na męża nie jest. Moim zdaniem Laura nie zna go zbyt dobrze, i vice wersa, a jak go pozna, może się bardzo rozczarować. Gdyby jednak Dziadziu Borejko pozwalałby się im...

Monika | 2016-10-27

Powiem o tym, co mi się podobało. Zatem. Wątki mickiewiczowskie, Ignacy Borejko oraz...wątki mickiewiczowskie.
Gdy do głosu doszło najmłodsze pokolenie zacnej rodziny Borejków, ja nie bardzo już potrafię wczuć się w ich problemy. Oczywiście, książki Małgorzaty Musierowicz zawierają przesłania uniwersalne, ale mnie jednak bliżej do tych bohaterów, którzy tak jak ja dorastali w latach 80.
Ale ja to piszę z punktu widzenia pani w średnim wieku (he!), dla nastolatków (myślę) książka jak znalazł.

lacerta | 2012-11-30

Miągwa wciąż nie jest moją ulubioną postacią. Za to Józinek i Łusia są wspaniali, zwłaszcza ta mała, ciekawska i wygadana Łucja. Bardzo śmieszyły mnie odmowy Ignacego Borejki, tylko po co wrócił Janusz, jakoś mi go nie brakowało. Za to Tygrys jakoś już nie wzbudza mojej złości. I chociaż muszę przyznać, że początkowe tomy czytało mi się trochę lepiej to i tak Jeżycjada i Małgorzata Musierowicz wciąż mnie zachwyca.

Degamisz | 2016-11-05
Na półkach: Jeżycjada, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2016

Ta część to ogromny misz – masz wątków, jak gdyby autorka wzięła kilka tych niedokończonych z poprzednich części i upchnęła w „Czarnej polewce” celem wyjaśnienia. Niekoniecznie wszystkie wyjaśniła i możliwe, że nawet nie było to zamiarem autorki ale takie wrażenie mi pozostało.

Poza tym fabuła jest tym razem tak poprowadzona, że trudno nawet wyłuszczyć głównego bohatera, który zazwyczaj był wyraźnie przedstawiony i zarysowany. A tym razem jest ich kilkoro, z czego na prowadzenie wychodzą Laura oraz dwóch Ignacych.

No i właśnie Ignacy. Zarówno senior jak i junior – o ile nestora rodu Borejków jeszcze dam radę zrozumieć i znieść o tyle jego wnuk działał na mnie jak płachta na byka. Chyba jeszcze nigdy w całej historii Jeżycjady nie było dla mnie bohatera do którego bym czuł antypatię. Niestety do Miągwy poczułem od razu a „Czarna polewka” tylko mnie w tym utwierdziła.

W jednym z wywiadów z Joanną Chmielewską na pytanie „Dlaczego nie kontynuowała pani serii książek o nastoletnich...

Poznań i Śmiełów, 9 - 12 lipca 2004.

Laura Pyziak (19-latka) i Wolfgang Amadeusz Schoppe (19-latek) po 2 miesiącach znajomości i miłości od pierwszego wejrzenia postanawiają się pobrać. Proszą o zgodę nestora rodu Ignacego Borejkę, który zapominając o tym, że Tygrysowi się nie zakazuje, bo wtedy na pewno coś zrobi, zakazuje im tego pochopnego kroku. Młodzi oczywiście postanawiają uciec do Zakopanego, by tam w tajemnicy przed rodziną stanąć na ślubnym kobiercu. Jako, że garbus Wolfiego się psuje, nie ujeżdżają zbyt daleko, bo aż do Śmiełowa (gdzie stoi pałacyk, w którym przez jakiś czas mieszkał Adam Mickiewicz).

Oczywiście w całą aferę przypadkowo zostanie wplątana biedna Żaba (Hildegarda Schoppe) i Piotrek Żeromski - to dzięki niemu, rodzina Borejków dowie się, co jest grane i pospieszy tłumnie do Śmiełowa.

Laura jednak okaże się rozsądniejsza niż kiedykolwiek wcześniej zechciałaby okazać.

Niestety zadziwia mnie, że tak wspaniała kobieta, jaką jest Gabrysia wychowała takiego...

Asimilatte Arellano | 2014-08-06
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Przyznam, że "Czarna Polewka" jest jednym z moich ulubionych tomów Jeżycjady. Zacznijmy od tego, że opisuje losy moich ulubionych bohaterów: zbuntowana, romantyczna Laura, pokorna i miła dla wszystkich Róża, dojrzały jak na swój wiek Józinek, bystra Łusia i Ignacy G. Stryba (no, Miągwa dalej jest miągwą...). Oczywiście świetny był dziadek Borejko i jego przekonania, jak powinny wyglądać zaręczyny, ale nawet jak przebiegają one tak jak on sobie życzy, Ignacy Borejko nie jest zadowolony. Bardzo ciekawe rozmowy dziadka z adoratami wnuczek. I zaskakujące zakończenie!

Oczywiście, jak to w każdym tomie bywa: dużo humoru, mądre przemyślenia, sentencje łacińskie, nacisk na więzi rodzinne... Słowem, znakomita Jeżycjada!

Jenny_89 | 2011-08-22
Przeczytana: sierpień 2011

Moim zdaniem powieści Małgorzaty Musierowicz wciąż trzymają wysoki poziom. Nie straszny im upływ czasu – bohaterowie dorastają wraz z czytelnikami. W „Czarnej polewce” odnajdziemy humor, nietuzinkowe postacie i pochwałę wartości tj. przyjaźń, miłość, uczciwość, szacunek dla odrębności itp. Bardzo przyjemna lektura:)

Ash | 2010-11-09

Ksiązka niezła, ale jakoś nie łapie jej klimatu. Może dlatego, że współczesnośc wkrada się na karty Jeżycjady. Odnoszę wrażenie, że wcześniejsze pozycje były takie trochę oderwane od rzeczywistości, rozgrywające się jedynie w przytulnym mieszkaniu Borejków przy Roosevelta. Teraz akcja zazwyczaj wykracza poza rodzinne gniazdko, a postep daje o sobie znać. Może jednak te uczucia wynikają stad, że serie przeczytałam w ciągu niecałego roku, nie znając dokładnie realiów PRL, a we "współczesnych" pozycjach nagle odnalazłam tę "moją" rzeczywistość. Nie zmienia to jedna faktu, że wszystkie książki sa ponadczasowe i nie ma znaczenia czy czytają ją współczesne czternastolatki, czy ich mamy i babcie. Postep cywilizacyjny stanowi jedynie dodatek do wspaniałej treści!

Basia_Pelc | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Ech, co tu dużo mówić. Jestem po uszy zakochana w bezpretensjonalnym świecie wykreowanym przez Musierowicz. Mistrzostwo świata.

Zapewne wiecie jak bardzo potrafią różnić się od siebie ludzie młodzi i starzy. Czasami całkowicie nie potrafią dojść do zgody. Kiedy dziadek (głowa rodziny) stoi na drodze szczęściu i miłości młodych ludzi, może być to odebrane w zbyt wybuchowy sposób. Jak potoczą się miłosne wątki Wolfiego i Laury oraz Róży i Fryderyka? Przekonajcie się sami sięgając po "Czarną polewkę". Warto!

Ewa | 2010-12-27
Przeczytana: grudzień 2010

Po lekturze "Czarnej polewki" doszłam do wniosku, że obaj panowie Ignacy mnie po prostu zwyczajnie denerwują. Jeden bawi się w donosicielstwo, drugi - za bardzo wczuwa się w swoją rolę. Ja wiem, że zapewne te postaci miały bawić, ale jednak czuję, że tym razem, chyba po raz pierwszy pani Musierowicz coś nie wyszło. Daję trzy gwiazdki za wątek braci Schoppe i sióstr Pyziak, oraz za to, że to moja kochana Jeżycjada, do której mam sentyment. Mam nadzieję, że "Sprężyna" okaże się ciekawsza, i wróci do stylu prezentowanego przez tą autorkę wcześniej.