Rządy Francji przed rewolucją

Pro Fide Rege et Lege
1989-01-01
1989-01-01
20 min.

Broszura, krótki esej, o sytuacji wewnętrznej Francji przed rewolucją. Gaxotte podkreśla w tekście, że system rządów nad Sekwaną był wynikiem wielowiekowej i wielopokoleniowej pracy na rzecz kraju. Autor podkreśla, jak wielki wpływ na funkcjonowanie państwa miał podział na prowincje, które w okresie przedrewolucyjnym miały być autonomiczne. W eseju podkreśla się, że dawny system gwarantował lokalnym społecznościom troskę ze strony miejscowych władz, które uwzględniały specyfikę regionu, panujące w nim przywileje, a nawet niepisane prawa. W związku z powyższym wszystkim miało się wtedy żyć lepiej, a rewolucja i jej bezlitosna centralizacja wszystko to przekreśliła.

Publikacja ta ukazała się staraniem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, który stawia sobie za cel powrót do wartości „cywilizacji łacińskiej” i myśli konserwatywnej w najczystszej możliwej odmianie. Broszura ta została wydana przez Klub, ponieważ jej treść wpisuje się w jej program. Czy tekst ten jest użyteczny? Dla osób zainteresowanych tematem rewolucji może okazać się ciekawa, ale wyłącznie w charakterze wprowadzenia w temat. Problem jest ujęty skrótowo.

Broszura ta jest pierwszym rozdziałem wydanej w Polsce 12 lat później w monumentalnej monografii Gaxotte'a "Rewolucja francuska".

Robert Stasiak

Dodaj cytat z książki Rządy Francji przed rewolucją