Anagram

Wydawnictwo: Hanami
Renai Anaguramu
komiksy
Toyko

Satsuki miała trudne dzieciństwo. Zamiast kochającej się, szczęśliwej rodziny pamięta tylko smutek, płacz i strach. Wszystko to odbija się na jej życiu, dziewczyna ma trudności z budowaniem relacji międzyludzkich. Nie może sobie znaleźć miejsca, nie umie dobierać partnerów życiowych, ciągle podejmuje głupie decyzje. Czy tragiczne wspomnienia zawsze muszą niszczyć życie, czy pozostawiają rany, których nie da się zaleczyć nawet na tyle, by zaznać choć trochę szczęścia?

źródło opisu: Hanami, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

Wkp | 2016-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

ODLEGŁOŚĆ PIĘCIU KROKÓW

Taka właśnie odległość dzieli główną bohaterkę tej mang od jednego z chłopaków, którzy przewijają się przez jej życie. I ta właśnie symboliczna odległość staje się wyznacznikiem wszystkich związków, w jakie wikła się dziewczyna, która uczuć pragnie tak samo mocno, jak się ich boi…

Satsuki nie ma łatwego życia i nigdy takiego nie miała. Kiedy była dzieckiem, jej ojciec znęcał się nad mamą. Mimo trudnej sytuacji ona i jej młodszy brat starali się żyć najlepiej, jak to było możliwe. Całą nadzieję pokładali w mamie, która zapewniała swoje dzieci, że oboje kocha równie mocno. Czas zweryfikował te zapewnienia, kiedy zostawiła męża, odchodząc tylko z synkiem. Stasuki pozostawiona sama sobie nie miała innego wyjścia, jak przetrwać koszmar swojego życia. Teraz jest już młodą kobietą, ale trauma z dzieciństwa nie powala jej żyć normalnie. W kwestiach uczuć nieustannie się miota, waha, boi… Każdy jej związek szybko się rozpada, a ona nie tylko nie potrafi o niego...

WisemantheWise | 2015-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2015

Historia wprowadzająca w zadumę, nostalgię i smutek. I będąca kolejnym dobrym dowodem na to że manga również może być nośnikiem dojrzałych historii, dotykających problemów społecznych, zachowań ludzkich i uczuć.
W wielu miejscach naprawdę współczuje się głównej bohaterce, ale takie też jest życie.
Jak dla mnie szkoda że historia to tylko 1 tom, mogłaby zostać wydłużona do 2-3 i bardziej rozwinięta. Bo zakończenie zadowala, ale kiedy przeczyta się posłowie od autorki, wtedy dopiero ukazuje się całokształt. Dlatego ta sama historia mogłaby być opowiedziana w 2-gim tomie z alternatywnym, całkiem przeciwstawnym zakończeniem, bo i ono mogłoby się zdarzyć. Polecam dojrzałym czytelnikom.

MismeHellawes | 2011-03-22
Przeczytana: 2009 rok

Manga ta jest bardzo ciekawa, narysowana ładną kreską. Głowna bohaterka może chwilami drażnić, ale mi nie przeszkadzało to w lekturze. Zdecydowanie warte przeczytania.

Yuuki | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Jedna z najlepszych mang jakie czytałam. Jest taka... normalna. Przyznam, że nie podobały mi się niektóre idee autorki, wręcz mnie denerwowały, jednak sam pomysł przypadł mi do gustu. Irytował mnie też wszechobecny bałagan, naprawdę nie mogłam się połapać czy rzecz dzieje się teraz, czy to jej wspomnienia, czy może to już przyszłość. Dobra koniec z marudzeniem :P. Napisałam przecież że to jedna z najlepszych mang i na razie pokazałam ją z tej gorszej strony. Tematyka bardzo mnie zaskoczyła, teraz czytam mangi typu "Kuroshitsuji" czy "Alicja w krainie serc" więc takie coś to dla mnie spora odmiana. Ona dosłownie wkracza w bohaterkę, pokazując jej przeżycia, co bardzo pomaga z zżyć się z nią, przeżywać to co się tam dzieje. Właśnie przez to przeczytałam ją niemal w całości rano, dosłownie pochłaniałam jej historię momentami mówiąc "Co ty wyprawiasz dziewczyno?" albo "No masz szczęście :)". Zakończenie jest naprawdę piękne dzięki czemu jeszcze bardziej zostanie mi w pamięci. I na...

Crystal | 2012-01-06

Manga jest bardzo fajna, ciekawa i jak najbardziej uczy życia na przykładzie samotnej młodej kobiety nie potrafiącej znaleźć sobie miejsca w życiu. Nie potrafi budować stałych relacji międzyludzkich, gdyż jest do ludzi uprzedzona. Myśli, że każdy ją prędzej czy później odrzuci, zostawi.
Polecam, jest warta przeczytania, a kreska miła dla oka.

Izanami | 2016-02-09

Jedna z 'delikatniejszych' mang. Urocza, momentami wzruszająca. Historia o kobiecie, szukającej wciąż miejsca w świecie - i oczywiście miłości.

nishi | 2012-09-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2012

Cudowna. Pierwszy raz popłakałam się, czytając mangę. To dziwne, bohaterka przypomina mi samą siebie.

narratorka | 2011-07-19

Długo po przeczytaniu byłam smutna, a podczas czytania parę razy się wzruszyłam. :)

Sakuya | 2012-08-05

Przedziwny utwór. Podobał mi się, ale nie do końca rozumiem jego sens.

Damian | 2016-11-08

Nie kupiła mnie. 4/10