Black Paradox

ブラックパラドクス
manga, horror, dramat, samobójstwa
komiksy
Rautha

Cztery osoby, znające się z internetu, postanawiają spotkać się i popełnić zbiorowe samobójstwo. Okazuje się, że głównym powodem, który pchnął ich do ostateczności, było spotkanie z istotami przypominającymi ich samych. Gdy spotykają się w umówionym miejscu dochodzi do tajemniczych i niewyjaśnionych zjawisk...

źródło opisu: http://www.jpf.com.pl/

źródło okładki: http://www.jpf.com.pl/

electric_cat | 2014-01-04
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Chris_Carrion | 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, Manga
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Zaczyna się ciekawie. Cztery osoby spotykają się by popełnić samobójstwo i zaczynają opowiadać o tym co ich do tego skłoniło. Potem na chwile się zawiodłem. Liczyłem że głównym tematem mangi będą cztery mocne, depresyjne historie o tym co skłoniło tych ludzi do samobójstwa. Historie które opowiadają bohaterowie są bardzo krótkie i jeśli chodzi o mnie nic w nich szczególnego.
Na szczęście potem robi się już typowo dla Ito czyli mamy totalnie dziwne, niebanalne pomysły i niepokojące obrazki. Tak więc całość wypada w miarę dobrze.

Rysunki okej, na dobrym poziomie, chociaż w Gyo czy Uzumaki wydawały się ciut lepsze. Nie podoba mi się design jednego z bohaterów, zbyt duża trójkątna szczęka nadaje mu bardzo karykaturalny, kreskówkowy wygląd.

Mam dwa zarzuty wobec całej historii:

--PRZEZ NIEKTÓRYCH INFORMACJE TUTAJ MOGĄ BYĆ UZNANE ZA SPOJLER---

1. Zakończenie. Właściwie brak, historia po prostu urywa się w pewnym miejscu. Nie ma jakiegoś mocnego akcentu na koniec, szczególnie że w...

fałszywy | 2015-12-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 20 grudnia 2015

BLACK PARADOX to mieszanka science fiction z lovecraftowskim horrorem dotyczącym nieznanego, wymieszany z refleksjami nad ludzką naturą, pędem do bogactwa i uwielbieniem do destrukcji.
Ito nie epatuje tutaj przemoc, brzydotą, czy deformacjami ciała tak często pojawiającymi się w jego twórczości. Elementy każdego z nich znajdziemy na kartach komiksu, ale główna oś fabuły kręci się w okół paradonitu, tajemniczego minerału pochodzącego z innego świata.
Konstrukcja rozdziałów wygląda podobnie, jak w UZUMAKI (każdy rozdział można czytać, jako osobną historię, jednak całość spina główny wątek kamieni dusz i sami bohaterowie). Kilka wątków wydaje się wprowadzonych na siłę i nieco oderwanych od głównej historii. Kończą się niespodziewanie i nie wprowadzając nic do opowieści, poza dodatkową dawką grozy. Całość odrobinę rozczarowuje. Czyta się dobrze, jednak brakuje mocniejszych scen, czy poważniejszych zwrotów akcji.
Zakończenie może rozczarowywać, ale jest bardzo w stylu Lovecrafta....

Paweł Prokopowicz | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Ito nie cacka się z czytelnikiem. Bierze za łeb i rzuca w najbardziej głębokie, oraz pełne odrazy, wody chorych wizji dentysty.

O głównych bohaterach niewiele można powiedzieć. Ot czwórka randomowych ludków, którzy poznali się za pomocą strony dla samobójców BLACK PARADOX spotyka się, aby wylogować się z tej rzeczywistości. Ich żądza skończenia ze sobą, niebawem ustępuje bardziej skomplikowanym dolegliwościom psychosomatycznym.
W tym momencie zostaje wyeksponowany główny motyw mangi - avaritia, chciwość - oraz jej największy wyznawca - doktor Sugi, cyniczny i całkowicie pozbawiony skrupułów manipulant.

Kreska naturalna oraz realistyczna, lecz Ito pokazuje pazur w bardziej mrocznych oraz przerażających kadrach.

De facto fabuła wciąga, a rysunki momentami autentycznie przyprawiają o obrzydzenie. Tu, specyficzna wyobraźnia autora, kompletnie nie zna żadnych granic.
Nie jest to tytuł dla wszystkich, ale dla lubujących się w tego rodzaju, orginalnych opowiastkach, jak najbardziej....

książek: 1918
dehira | 2015-04-20

Najpierw zachwyciła mnie jakość wydania - piękna! Intensywna czerń, bielutki papier, bardzo dobre klejenie, strony numerowane na marginesach wewnętrznych, z tyłu przybliżenie autora i innych jego mang, oraz dodatkowa opowiastka.
Sama manga też bardzo dobra. Opowiada o czwórce ludzi, którzy postanawiają popełnić z dziwnych przyczyn samobójstwo, ale im nie wychodzi, bo te dziwne przyczyny zaczynają mieszać im szyki :).
Później robi się już tylko bardziej niesamowicie, z duszami, innym światem, robotami, odbiciami, cieniami itp.
Wątki horrorowe "Black Paradoxu" polegają (jak we wszystkich mangach tego autora) na zmienianiu się ludzi lub ich ciał w jakieś dziwaczności. Mnie coś takiego nie przeraża, ale jest dość obrzydliwe, więc tak czy inaczej niesie ze sobą dużą dawkę emocji. Cała seria "Kolekcja Junji Ito" trzyma poziom i fascynuje. Black Paradox nie jest wyjątkiem. Podobał mi się.

zaczytanaPL | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, Manga/Komiksy

,,Black Paradox" jest horrorem, a to chyba najrzadszy gatunek po który sięgam. Słyszałam jednak wiele pochlebnych opinii na jej temat. I się skusiłam.
Czy było warto? O tak.
Zacznijmy od kreski, ponieważ w mangach jest ona ważna. Jedna z lepszych które widziałam.
Przejdźmy do fabuły.
Czwórka ludzi umawia się przez chat by popełnić samobójstwo. Powodem są dręczące ich sobowtóry. Jednej z nich udaje się zabić przez to wyrzuca z siebie dziwne kamienie.
To jest początkiem ich dziwnej przygody. Bardzo mrocznej.
Muszę wspomnieć też o zakończeniu, które jest najsłabszą stroną mangi.
W sumie to nie wiemy jak się kończy. Uważam, że powinna zakończyć się jakiś mocnym akcentem czymś co czytelnik zapamięta.
Po tym zakończeniu to w sumie można zrobić kontynuacje, w sumie nie. Autor nie dokońca wyjaśnił kilka rzeczy.
Oceniam tą mangę pozytywnie. Mimo że, nie jest arcydziełem to jest warta uwagi.

WojtekM | 2018-04-20

KartaGie | 2018-09-19