Ocalenie

1957-01-01
1957-01-01
Aniela Zagórska
Aniela Zagórska powieść angielska

Choć bardzo lubię wiele utworów Conrada to z "Ocaleniem" jakoś mi nie po drodze. Przede wszystkim zmęczyła mnie mocna teatralizacja akcji. Otoczenie czyli - morze, statki. tubylcy - to było tylko tło dla dramatycznych rozmów i decyzji . Klimat narracyjny"Ocalenia 'przypomina mi klimat operowy ( a ja opery nie trawię.) . Wszystko jest tu nadmiernie udramatyzowane i przerysowane. Zwłaszcza główne postaci, czyli kapitan Lingard i pani Travers ( ten irytujący dziś XIX-wieczny obraz kobiety odrealnionej i wyidealizowanej) są postaciami romantyczno-tragicznymi i w żaden sposób nie potrafiły mnie przekonać do siebie. I choć nie jest to książka dla m nie to jednak doceniam ten conradowski sposób pisania o honorze, wartościach, zaufaniu, prawdomówności.

Książka tak wspaniała, jako może być tylko dzieło literatury sprzed 100 lat. Prawdziwej literatury. Trzymająca w napięciu, wartka akcja i świat wartości trudnych do pojęcia dla współczesnego człowieka.

Dobrze przenieść się do rzeczywistości, w której mężczyzna walczy o prawdziwe wartości, kobieta o normalną namiętność, szary człowiek spoza współczesnej „cywilizacji” okazuje się wzorem honorowego postępowania. Tych idealistycznych wątków jest wiele.

Kto został ocalony? Za jaką cenę? Bardziej istotne jest to, kto osiadł na mieliźnie do końca życia mimo że się z niej wydostał. Conrad daje nam do ręki w „Ocaleniu” busolę moralną. Dziś od nas, a w tamtych czasach również od środowiska w którym żyli bohaterowie zależy czy w swoich wyborach popłyniemy na południe czy na północ.

Wrażliwy i wyrobiony w literaturze czytelnik będzie zadowolony z tej lektury.

Gdzieś przeczytałem, że w „Ocaleniu” Conrad nie wspiął się na szczyt swoich artystycznych umiejętności. Ale wciąż – z jego dzieł mam za sobą jedynie „Lorda Jima” – czułem, że mam do czynienia z prawdziwą literaturą. "Ocalenie" posiada inne zalety niż artyzm i forma. Ta atmosfera, ten duch, to napięcie - coś wyjątkowego, w każdym razie charakterystycznego dla tego autora....

1958

Kolejna powieść o tematyce morskiej i malajskiej. I jak to bywa u autora, traktująca o moralnych aspektach ludzkich poczynań, o honorze i walce dobra ze złem, zdradzie, miłości i nienawiści.
Powieść pełna niedomówień, domysłów a jednocześnie tragicznych wydarzeń rozegranych na Wybrzeżu Ostoi , w Archipelagu Malajskim.
Kapitan brygu, Tom Lingard, o którym nie wiemy zbyt dużo, nie wiemy też czym tak naprawdę się zajmuje, nazywany Królem Morza, niektórzy twierdzą, że jest piratem, jednocześnie żyjący w zgodzie z plemionami tubylczymi, którzy liczą się z jego zdaniem i siłą, wdaje się w walki plemienne i postanawia pomóc obalonemu radży Hasimowi w odzyskaniu przez niego królestwa Wajo. Przybywając na wybrzeże, styka się z osiadłym na mieliźnie jachtem, na którym znajduje się trzech białych . To bardzo komplikuje sprawę, gdyż musi ratować jego członków przed tubylcami. Na domiar złego, zostaje oczarowany przez kobietę z jachtu z wzajemnością. Teraz musi podjąć decyzję co robić dalej. Dramatyczne wydarzenia nabierają tempa. Miłość, która zawładnęła nim i zamężną kobietą okazała się tragiczna w skutkach. Honor jest dla niego ponad miłość. Miłość zabarwiona zdradą.
Zachęcam do bardzo ciekawej lektury, do świata ludzi morza, których dziś już nie ma, na spotkanie z człowiekiem, dla którego niedotrzymanie słowa jest niczym klęska.

Kapitan brygu, Tom Lingard, o którym nie wiemy zbyt...

łdz

łdz