Little Big Horn 1876

Wydawnictwo: Bellona
bitwa, Indianie, historia, Custer
historia
gall21

Pierwsza w Polsce monografia prezentująca bitwę stoczoną między amerykańskim 7 pułkiem kawalerii a połączonymi siłami Siuksów i Szejenów. Była to najsłynniejsza bitwa amerykańskiego "Dzikiego Zachodu" i ostatnie tak spektakularne zwycięstwo czerwonoskórych nad doborową jednostką amerykańską.

mszh | 2015-03-12
Przeczytana: 2001 rok

Autor poświęcił z całą pewnością dużo czasu i sił dla napisania tej monografii. Zebrał bogatą biografię, całość napisał ładnym językiem oraz okrasił (on albo wydawca) ciekawymi ilustracjami. Nie miałbym się do czego doczepić, gdyby nie jedno ale. Autor mianowicie na siłę stara się zdemitologizować Little Big Horn. Udowodnić, że całą wiedzą jaką mogliśmy zebrać z wydanych w Polsce książek, czy przede wszystkim z obejrzanych filmów możemy sobie wytrzeć nos. Dąży przy tym do rehabilitacji w oczach czytelnika postaci George'a Armstronga Custera, który w jego oczach wcale nie był nadętym bufonem, ale bohaterem wojennym i wybitnym specjalistą w swoim fachu. Ma do tego autor oczywiście prawo. Szkoda tylko, że by dowieść swoich racji w nieco tendencyjny sposób przedstawia drugą stronę konfliktu. Indianie to nikt więcej jak prymitywni okrutnicy,lubujący się w mordach i gwałtach na białych kobietach, najczęściej lepiej uzbrojeni niż biali. Całkowicie nie do przyjęcia jak dla mnie są próby...

masia | 2014-11-01

Przepiękna książka.