Poszukiwacze gatunków. Bohaterowie, głupcy i szalony pościg, by zrozumieć życie na Ziemi

Tłumaczenie: Zofia Łomnicka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wiedza i Życie - Orbity Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Age of Wonder
978-83-7648-659-8
linneusz, historia ziemi
Dorota_1988

Nasi przodkowie osiem lub dziesięć pokoleń wstecz, opierając się zapewne na pierwszych opisach pawianów, nadal wierzyli, że ludzie z głowami psów mieszkają w odległych krainach. Nawet wykształceni ludzie wciąż byli pewni, że żyją w fantastycznym, zaludnionym potworami świecie, w którym każdy gatunek mógł zamienić się w inny. Przyrodnicy znali tylko kilka tysięcy gatunków i często mylili się w podstawowych faktach. Kiedy odnaleziono kopalny szkielet ogromnego jaszczura, pewien świetnie wykształcony szwajcarski lekarz uznał go za grzesznika, który utonął podczas Potopu. W tamtych czasach przyrodnicy nie potrafili nawet odróżnić niektórych roślin od zwierząt i prowadzili gorące dyskusje, czy jedno może przekształcić się w drugie i wrócić ponownie do dawnej formy.
To wszystko miało ulec zmianie, kiedy mała grupa odkrywców postanowiła wyjaśnić zagadki i tajemnice przyrody. Wielka era odkryć przyrodniczych trwała niecałe dwieście lat, od XVIII do XX wieku. Rozpoczęła się w 1735 roku, kiedy szwedzki botanik Karol Linneusz stworzył system klasyfikacji organizmów. Był charyzmatycznym nauczycielem, który używał wulgaryzmów i wykazywał religijny podziw dla cudów przyrody. Jego słowa zainspirowały dziewiętnastu studentów, którzy wybrali się w podróże badawcze. Połowa tych „apostołów”, jak sam ich nazywał, straciła życie w zamorskich krajach w służbie jego misji. Odkrywanie gatunków stało się jednym z najważniejszych i najtrwalszych osiągnięć epoki kolonializmu.
Odkrywanie gatunków zmieniło podstawy wiedzy i wiary. Choć początkowo poszukiwacze gatunków wysławiali Boga i jego akt twórczy, wyniki ich pracy, o ironio, u wielu ludzi zasiały zwątpienie w samo istnienie Boga. Gatunki, które same w sobie wydawały się niewiele znaczące, wywoływały niepokojące pytania o pochodzenie człowieka, wiek naszej planety, istotę płci, znaczenie ras i gatunków, ewolucję zachowań społecznych i nieskończenie wiele innych. Kiedy dziś przeglądamy się w lustrze, widzimy to, co poszukiwacze gatunków przed nami odsłonili.

Finkla | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

Podtytuł — "Bohaterowie, głupcy i szalony pościg, by zrozumieć życie na Ziemi" — nieźle oddaje treść. To książka o ludziach, którzy robili naprawdę dużo, aby powiększyć liczbę znanych zwierząt i roślin.
Wolałabym poczytać więcej o odkrywanych gatunkach, mniej o klimacie tamtych czasów, ale chyba nie mogę narzekać.
Język przystępny, raczej bez wyszukanych terminów biologicznych. Lekturę urozmaicają liczne ilustracje.
Więcej szczegółów tutaj:

Nifelinord | 2015-06-24
Na półkach: Przeczytane, Na składzie, Zacne
Przeczytana: czerwiec 2015

Polecam absolutnie każdemu - obojętne, czy bardziej fascynuje Was historia i sama epoka (Conniff zaczyna od Linneusza, a kończy w początkach XX wieku, najwięcej miejsca poświęcając oczywiście epoce wiktoriańskiej), rozwój nauk biologicznych (nie tylko samego przyrodoznawstwa - również antropologii czy historii medycyny), postaci badaczy i odkrywców, czy choćby tylko piękno zwierząt i dalekich krajów. Wszystko to w tej książce znajdziecie, opisane w pięknym stylu, bez dłużyzn, z wielu różnych stron (bo i niejednoznaczne były sylwetki wielkich odkrywców), okraszone masą ilustracji. Rzadko spotyka się książki popularnonaukowe tak wysokiej próby.

Nesihonsu | 2014-04-29
Na półkach: Przeczytane, Biologia, Historia

Tematyka pasjonująca a wyszła zaskakująco nudna wyliczanka kto, co, gdzie i kiedy. Opisując biografie odkrywców autor nie oferuje szerszych informacji na temat obiektów samych odkryć, przynajmniej jak na mój gust w tym względzie. A przecież o umiłowanie przyrody i poznanie jej różnorodności głównie powinno tu chodzić i to dla tej właśnie idei bohaterowie książki niejednokrotnie ryzykowali własne, a czasem nawet cudze, zdrowie i życie. Obiecywałam sobie wiele po tej pozycji a tymczasem całość zmęczyłam z najwyższym trudem.

joly_fh | 2012-08-15
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Jak to się właściwie stało, że znamy tyle gatunków zwierząt i roślin? Kto opisał i ponazywał te wszystkie gatunki? Komu zawdzięczamy tę wiedzę? Okazuje się, że były to rzesze przyrodników i badaczy, których nazwiska dzisiaj są nieraz zapomniane. Wszystko zaczęło się w XVII wieku – wcześniej rozwój nauk przyrodniczych był hamowany przez Kościół; opierano się nadal na twierdzeniach starożytnych, wierzono w istnienie dziwnych stworów... Jednak po odkryciach geograficznych i naukowych nic już nie mogło powstrzymać ciekawości człowieka. Liczni podróżnicy, odkrywcy, awanturnicy ruszyli w świat, na celowniku znalazło się wszystko co biega, fruwa, pływa, pełza... Prawdziwe szaleństwo wybuchło w wieku XVIII, wieku nauki i trwało przez cały wiek XIX. Początkowo w poszukiwania te „bawili” się wszyscy: żołnierze, misjonarze, nauczyciele – często zresztą traktowane to było bardziej jako przygoda, niż wyczyn naukowy. Poszczególni przyrodnicy rywalizowali ze sobą i prześcigali się w opisywaniu...

Cellular | 2015-01-27
Na półkach: Nauka, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Conniff zabiera czytelnika w romantyczną podróż przez kilka wieków, podczas której opowiada o staraniach kolejnych pokoleń przyrodników, marzących o uchyleniu rąbka tajemnicy, jaką była tamtymi latami natura. Na wielkie słowa uznania zasługują dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest umiejętność autora do tchnięcia w kolejne rozdziały książki pewnego romantyzmu - przez cały czas lektury towarzyszyło mi swego rodzaju rozmarzenie, chęć cofnięcia się o kilkaset lat wstecz i uczestnictwa w kolejnych wyprawach w nieznane; drugą jest przedstawianie przyrodników nie zawsze w jednym, pozytywnym świetle. Niejedną przywarę Conniff wytyka tej czy tamtej znamienitej postaci, wielu z nich okazuje się być niespecjalnie przyjemnymi personami, od których chętnie trzymałoby się z daleka. Niestety, jest jeden kamyk - czy też raczej spory głaz, jaki wrzucam do ogrodu. "Poszukiwacze..." nie są książką jednolitą, a raczej zlepkiem kolejnych rozdziałów, między którymi powiązanie jest albo luźne, albo wręcz...

Orisay | 2016-08-09
Przeczytana: 22 września 2016