Korporacyjne Zwierzę

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nauka u Progu Trzeciego Tysiąclecia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: CiS
Ape in the Corner Office
83-85458-87-5
korporacja
Robert

Tak, to prawdziwa dżungla! "Analogie ze zwierzętami zawsze należały do ulubionych figur retorycznych w świecie biznesu, gdzie czterystukilogramowe goryle i groźnie ryczące lwy ścigają się z wilkami, pływają wśród rekinów, czasami wpadają między piranie, a jeśli nie są chytre jak lisy, kończą jak króliki w światłach samochodowych reflektorów" - pisze Richard Conniff. Tymczasem życie zwierząt...

Tak, to prawdziwa dżungla!

"Analogie ze zwierzętami zawsze należały do ulubionych figur retorycznych w świecie biznesu, gdzie czterystukilogramowe goryle i groźnie ryczące lwy ścigają się z wilkami, pływają wśród rekinów, czasami wpadają między piranie, a jeśli nie są chytre jak lisy, kończą jak króliki w światłach samochodowych reflektorów" - pisze Richard Conniff. Tymczasem życie zwierząt wygląda zupełnie inaczej. I życie ludzi, i nasza praca też. Ale żeby się o tym przekonać, trzeba odejść od stereotypów i spojrzeć na siebie samych oraz na naszych bliższych i dalszych ewolucyjnych krewnych z nieco odmiennej perspektywy. Taką właśnie perspektywę otwiera przed nami Richard Conniff. "Człowiek jest istotą społeczną", pisał wybitny psycholog społeczny, Elliot Aronson. Tymczasem człowiek jest tak naprawdę zwierzęciem społecznym i nasza ewolucyjna historia wciąż bardzo głęboko w nas tkwi. Trzeba o tym pamiętać. Trzeba też umieć ten fakt wykorzystać - chociażby, ucząc się od zwierząt, że życie nie składa się tylko z agresji i z dominacji, ale i z współpracy, poczucia przynależności, a wreszcie uczciwości, więzi i wsparcia. Tak naprawdę natura uczy, że warto być miłym! Ta wiedza może przydać się brutalnym samcom alfa zasiadającym w zarządach (zawsze warto poznać nowe sposoby na poprawienie kwartalnych wyników!), ale też i szarym myszkom z zatłoczonych biurowych boksów (czterystukilogramowe goryle nie istnieją, a z pozostałymi też można sobie poradzić! A już na pewno warto wiedzieć, jak obok nich żyć).

źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl

źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl

ulfur | 2011-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

poza tym, co już jest w opisie dodam tylko, że książka została napisana bardzo bezpośrednim językiem z dużą dozą humoru. Co ciekawe, tłumaczenie całkiem nieźle oddaje oryginalne brzmienie myśli autora, spory plus. Jeżeli chodzi o treść, to autor stara się nakłonić czytelnika do zachowania dystansu do wykonywanej pracy i stosunków międzyludzkich w firmie w celu pielęgnacji naszgo zdrowia psychicznego. I czyni to bardzo elokwentnie i z dużą gracją :).

dintah | 2014-07-08

conniff ukazuje środowisko korporacji przez pryzmat zwierzęcych zachowań. momentami zbyt stereotypowo, niekiedy za mało dosadnie. jednak jako pełnoetatowy korpo szczur - polecam

MateuszMD | 2016-02-10
Marghot | 2016-01-12