Uśmiech Gałganiarki

Smile of a Ragpicker
9788371191565
japona, gałganiarka
Paweł

This is the story of a Japanese woman named Satoko Kitahara. Despite family opposition, she was baptised after graduating from University in 1951. Shocked by the poverty of post-war Tokyo ragpickers (dustbin sifters) she abandoned her rich home to become a ragpicker, dying among them of tuberculosis, aged 29. She loved Our Lady so deeply that the Japanese media dubbed her 'Mary of the Ragpickers'.

źródło opisu: server-shop.com

źródło okładki: server-shop.com

USAGI | 2012-03-06

Bardzo ciekawa historia życia Satoko Kitahary.

Asia Czepiżak | 2016-10-15
zaspana | 2016-08-15