Japonia na kolanach

2011-01-01
2011-01-01
978-83-7557-106-6
Paweł Kopycki

Książka bardzo ważna i poważna. Po pierwsze jest niesamowicie dokładna i precyzyjna w opisie życia w Japonii w XX wieku. Po drugie pokazuje jakie są wartości i ideały japońskiego społeczeństwa. Po trzecie mamy heroizm jednostki i możemy zobaczyć jak dzień po dniu mozolna praca przynosi owoce. Po czwarte mamy tutaj opis Nagasaki i jej mieszkańców podczas wybuchu bomby jądrowej. Stawiam to na czwartym miejscu, bo sam opis wybuchu jądrowego i jego skutków zajmują tutaj niewielką cześć książki, choć z okładki może wynikać, ze to będzie główny wątek książki. Niestety głównym wątkiem jest chrześcijaństwo w Japonii i ogromna wiara naszego bohatera. Niestety było to dość uciążliwe w czytaniu, jednak jak pominiemy tę warstwę to powieść jest bardzo cenna i otwiera oczy na wiele aspektów otaczającego nas świata.

„Japonia na kolanach…” to historia Takashi Nagai’a – japońskiego lekarza, naukowca, a przede wszystkim chrześcijanina, który swoje życie zawierzył Bogu i w obliczu katastrofy, jaka dotknęła Nagasaki po zrzucenia na to miasto bomby atomowej, poświęcił się bezgranicznie na niesienie pomocy innym ludziom. Postępowanie tego niezwkle skromnego człowieka przyczyniło się do odrodzenia ducha wielu Japończyków. Swoją postawą tchnął w nich nowe życie. Świadectwo jego wiary przemieniło wiele ludzkich serc, choć on sam początkowo był niewierzący. Niech postawa Takashi Nagai’a uczy nas, że pokorą i służbą na rzecz drugiego człowieka można zajść naprawdę daleko.

OCENA-8/10 REWELACJA

Długo nie zapomnę tej historii, bo mną wstrząsnęła, pozostawiła trwały ślad w sercu, zmusiła do refleksji, potwierdziła po raz kolejny, że życie pisze scenariusze, o jakich nam się nie śniło. Bohaterem tej opowieści jest niezwykły człowiek o wielkim sercu, który, pomimo iż doświadczył ogromnej tragedii, bo utracił żonę, przyjaciół, znajomych, miał w sobie na tyle siły, że potrafił unieść jej ciężar i pomagać innym w obliczu przeogromnych zniszczeń, bo wybuchu bomby atomowej w Nagasaki.

Smutna opowieść z jednej strony przerażająca, ukazująca dramatyzm tamtych chwil po wybuchu, plastyczne opisy cierpienia ludzi, obdartych ze skóry, zwęglonych, krzyczących niewątpliwie przemawiają do wyobraźni, mam te obrazy ciągle przed oczyma i zadaje sobie pytanie, dlaczego do tego doszło?. Będąc szczerym nie potrafię znaleźć jednoznacznie odpowiedzi i to jest najsmutniejsze, bo przecież ludzie ludziom zgotowali ten los. Opisy samego wybuchu oraz to, co działo się bezpośrednio po nim są tak sugestywne, że aż bolą podczas czytania.

Historia lekarza radiologa Takashiego Nagai porusza do głębi, dzięki wierze oraz woli przetrwania i wewnętrznej sile, stawia czoła okropnemu złu i się nie poddaje, wypełnia swoją misję, jako lekarz, jako mąż i ojciec, walczy o każde istnienie, bo taka postawa nadaje sens jego życiu. Niezwykła postać, charyzmatyczna, gotowa poświęcić dosłownie wszytko by ratować innych. Myślę, że każdy powinien przeczytać tę biografię, bo tak można tę książkę zakwalifikować. Podzielona została na dwie części, pierwsza opowiada o życiu, rodzinie, śmierci naszego bohatera, w kontekście dramatycznych zdarzeń, jakich doświadczyli Japończycy na przełomie wieków aż do drugiej wojny światowej. Druga natomiast przedstawia siłę wiary, która kształtuje postawę i determinację człowieka będącego w ekstremalnych warunkach.

Rzetelna relacja, z jednej strony piękna i wyrazista z drugiej smutna i przygnębiająca, wobec której nie sposób przejść obojętnie, dlatego polecam każdemu czytelnikowi niezależnie od wieku, poglądów czy przekonań, warto ją przeczytać, bo niesie za sobą ogromny ładunek emocjonalny, wzrusza oraz zmusza do refleksji abyśmy robili wszystko by taka sytuacja w naszym świecie nigdy się nie powtórzyła. Pozdrawiam. Jack_

OCENA-8/10 REWELACJA

Nie spodziewałam się, że książka ta wywrze na mnie tak oszałamiające wrażenie. Nagai to człowiek, którego historię życia warto ocalić od zapomnienia!

Gdy umysł śpi, budzą się demony. Lecą ponad bramy świątyń i kłębią się nad Oceanem, znad którego wkrótce naciągnie potężna nawałnica. Czy jesteśmy w stanie obronić się przed siłą zła, które miażdży, dociska do ścian i próbuje posiąść dusze?
Obrazy cieni ludzi na ścianach rozwalonych budynków i szczątki kochanej osoby w wiaderku niesione w rytm oddechu zła. przerażające. poruszające. szokujące. polecam.

Bardzo wstrząsająca książka. Autor bardzo dobrze oddaje uczucia osób pokrzywdzonych przez wybuch bomby atomowej, bardzo realistyczne i wzruszające opisy.

Co tu dużo mówić... świetna książka o heroiźmie bohatera. Gorąco polecam:)

Co tu dużo mówić... świetna książka o heroiźmie bohatera. Gorąco polecam:)

Krótko... spodziewałam się troszkę innej treści... jak dla mnie zbyt dużo rozważań na temat wiary i nawrócenia....

• Japonia
  • II wojna światowa
  • Japonia
  • Daleki Wschód
  • Azja

Dodaj cytat z książki Japonia na kolanach