Ślepy traf Rola przypadku w sukcesie finansowym

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
biznes, finanse

Zastanawiasz się, jak to się dzieje, że ludzie zarabiają krocie na giełdzie? Chcesz wiedzieć, jak pracują najlepsi inwestorzy? Nurtuje Cię myśl, czy Ty też możesz odnieść sukces finansowy? Słynny gracz giełdowy i jednocześnie znakomity pisarz ze swadą odpowie na wszystkie Twoje pytania, pokazując, co tak naprawdę rządzi finansami.

Riwona | 2016-11-14
Na półkach: Praca, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2016

Autor dzieli się ciekawym mottem (z przypowieści o Krezusie i Solonie):
Nieważne jak często coś się udaje, jeśli porażka jest zbyt kosztowna!

„Ślepy traf” to dość luźny zbiór obserwacji, przemyśleń, anegdot i cytatów, w których naszkicowane jest spojrzenie autora na kwestie niepewności, przypadku, wiedzy czy podejmowania decyzji. Przyznaję, całkiem sprawne i przyjemne w odbiorze :-)

W książce znalazłam sporo o błędach poznawczych, na które jesteśmy podatni w obliczu przypadku. Taleb kolekcjonuje nawet własne błędy w myśleniu o losowości. Jednocześnie podaje zestaw "sztuczek" pomocnych w tychże słabościach. Mamy problemy z oceną stanu naszej wiedzy, nie jesteśmy też tak racjonalni, jak nam się wydaje. Naszymi decyzjami rządzą najczęściej emocje oraz ograniczenia mózgu (po fakcie wszystko układa się nam w jedną całość i wydaje oczywiste). Prawda? Prawda.

Czego się nauczyłam od Nassima Taleba?

Będę spoglądać bardziej krytycznie na własne umiejętności, szczególnie te obarczone...

Gra_ce | 2014-06-04
Przeczytana: 2009 rok

Ta książka nie jest o sukcesie finansowym. To żaden poradnik ani przewodnik po drodze do sukcesu. To jest anty-poradnik.
Jeśliby szukać jakiegoś lapidarnego podsumowania dla tej pozycji, to powiedziałabym raczej, że jest to katalog potocznych błędów logicznych przekładających się na zachowania w tzw. życiu społeczno-ekonomicznym.

Rafał Lipnicki | 2011-11-25
Przeczytana: 2010 rok

Stwierdzę tylko fakt, że ta książka inhibitowała moje pragnienie do obstawiania zakładów sportowych, na których bardzo łatwo wpadałem na zjawisko traktowania wygranych jako moje dyspozycje. Polecam dla osób, które mają tendencje do posługiwania się "naiwnym realizmem".

koozm | 2015-02-25

Świetna książka, wybitnego autora jako jeden z nielicznych zwraca uwagę na to, jak istotne są nauki behawioralne w kontekście rynków finansowych.

Apollo74 | 2016-06-15
Na półkach: Mauritius, Przeczytane