Ślepy traf Rola przypadku w sukcesie finansowym

Okładka książki Ślepy traf Rola przypadku w sukcesie finansowym Nassim Nicholas Taleb
Okładka książki Ślepy traf Rola przypadku w sukcesie finansowym
Nassim Nicholas Taleb Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) biznes, finanse
biznes, finanse
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2006-01-01
2006-01-01
2007-06-01

Pierwsza i moim zdaniem najlepsza książka Taleba. Nowe spojrzenie na rolę przypadku w naszym życiu.

Autor dzieli się ciekawym mottem (z przypowieści o Krezusie i Solonie):
Nieważne jak często coś się udaje, jeśli porażka jest zbyt kosztowna!

„Ślepy traf” to dość luźny zbiór obserwacji, przemyśleń, anegdot i cytatów, w których naszkicowane jest spojrzenie autora na kwestie niepewności, przypadku, wiedzy czy podejmowania decyzji. Przyznaję, całkiem sprawne i przyjemne w odbiorze :-)

W książce znalazłam sporo o błędach poznawczych, na które jesteśmy podatni w obliczu przypadku. Taleb kolekcjonuje nawet własne błędy w myśleniu o losowości. Jednocześnie podaje zestaw "sztuczek" pomocnych w tychże słabościach. Mamy problemy z oceną stanu naszej wiedzy, nie jesteśmy też tak racjonalni, jak nam się wydaje. Naszymi decyzjami rządzą najczęściej emocje oraz ograniczenia mózgu (po fakcie wszystko układa się nam w jedną całość i wydaje oczywiste). Prawda? Prawda.

Czego się nauczyłam od Nassima Taleba?

Będę spoglądać bardziej krytycznie na własne umiejętności, szczególnie te obarczone sporą losowością wyniku.

Postaram się wziąć poprawkę na rolę przypadku w tym co robię a scenariusze, które mnie kompletnie zaskoczą - spiszę pod etykietą "Taleb".

Poważnie przyjrzę się referencji, "by uczyć się obchodzić emocje zamiast je racjonalizować". Przynajmniej skorzystam z podpowiedzi...

Spróbuj też. Polecam :-)

Autor dzieli się ciekawym mottem (z przypowieści o Krezusie i Solonie):
Nieważne jak często coś się udaje, jeśli porażka jest zbyt kosztowna!

Świetna książka, wybitnego autora jako jeden z nielicznych zwraca uwagę na to, jak istotne są nauki behawioralne w kontekście rynków finansowych.

Ta książka nie jest o sukcesie finansowym. To żaden poradnik ani przewodnik po drodze do sukcesu. To jest anty-poradnik.
Jeśliby szukać jakiegoś lapidarnego podsumowania dla tej pozycji, to powiedziałabym raczej, że jest to katalog potocznych błędów logicznych przekładających się na zachowania w tzw. życiu społeczno-ekonomicznym.

Stwierdzę tylko fakt, że ta książka inhibitowała moje pragnienie do obstawiania zakładów sportowych, na których bardzo łatwo wpadałem na zjawisko traktowania wygranych jako moje dyspozycje. Polecam dla osób, które mają tendencje do posługiwania się "naiwnym realizmem".

• Psychologia
  • Finance
  • Praca
  • BIBLIOTEKA ŚLĄSKA

Nassim Nicholas Taleb Ślepy traf Rola przypadku w sukcesie finansowym Zobacz więcej