A niech to żółwie Tasmana

7 (36 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
By the turtles of Tasman
opowiadanie, nowela,
hunter

Opowiadanie Londona, ostatni utwór powstały przed śmiercią pisarza, liczy zaledwie kilkadziesiąt stron.
Autor, prezentując nam sylwetki dwóch braci, Toma i Fryderyka, ustawicznie prowokuje nas do odpowiedzi na pytanie o cel i sens ludzkiego życia. O to, co jest ważne tu i teraz, i o to, co po nas zostanie...

Mikosek17 | 2014-04-17

Tak krótkie opowiadanie, a tak wspaniałe. Morał płynący z tej lektury jest dosyć oczywisty. W wielu filmach oraz książkach twórca stara nam się przekazać, żebyśmy korzystali z życia oraz fakt, że pieniądze szczęścia nie dają. Jednak w książce London'a są dwa czynniki, które wyróżniają te opowiadanie od reszty dzieł, które w tak banalny sposób starają się nam przekazać ideologi "Carpe diem". Pierwszą kwestią jest język. Niewątpliwie amerykański pisarz miał talent. Te niby banalne dialogi, które zawierają kilka wspaniałych sentencji, potrafią złapać za serce. Kolejną kwestią jest fakt, iż jest to pożegnalne dzieło autora, jedno z ostatnich. Pewien sposób podsumowania własnego życia i przekazania jakieś wartościowej idei. Piękna forma pożegnania. Po tej lekturze zabieram się z wielką chęcią po inne pozycje od Jack'a London'a.

Jagoda | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Piękne opowiadanie o tym, że jeśli będziesz ciężko pracować i pomagać w razie potrzeby bratu/dziecku/przyjacielowi, który wyruszy w świat możesz liczyć się z tym, że któregoś dnia, ów poszukiwacz przygód udowodni ci, że to on tak naprawdę przeżył życie, ty zaś jesteś frajerem.

Monika | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015

Prosta w odbiorze i jasna w przekazie. Polecana szczególnie dla tych zabieganych, zapracowanych. Krótka, ale skutecznie motywująca do dosłownie chwili zastanowienia nad własnym życiem, a mianowicie nad tym, czy żyjemy tak, jak tego pragniemy.

Wabi | 2016-03-06
Przeczytana: 2014 rok

Opowieść o dwóch odmiennych charakterem braciach, z których jeden poznaje, że nie najważniejszym w życiu jest praca i pozycja, lecz przyjaźń i uczucia dla innych.

zachanassian | 2016-04-20
Przeczytana: 16 kwietnia 2016