Dżuma. Upadek

Joanna Guze
La Peste. La Chute
klasyka
Michał

"Dżuma" - Metaforyczny obraz świata walczącego ze złem, którego symbolem jest tytułowa dżuma, pustosząca Oran w 194... roku. Wybuch epidemii wywołuje różne reakcje u mieszkańców, jednak stopniowo uznają słuszność postępowania doktora Rieux, który od początku aktywnie walczy z zarazą, uznając to za swój obowiązek jako człowieka i lekarza. "Upadek" - Amsterdamska spelunka, której szyld o...

"Upadek" - Amsterdamska spelunka, której szyld o egzotycznej nazwie "Mexico City" wabi w portowej mgle... Jean-Baptiste Clamence przychodzi tu co wieczór rozgrzać się kieliszkiem jałowcówki i załatwić swoje podejrzane interesy. Ten dziwny wygnaniec, pokątny adwokat, służący radą sutenerom i prostytutkom, był niegdyś wielką figurą paryskiej palestry, cieszył się powszechnym szacunkiem, miał wielkie powodzenie u kobiet. Czuł się szlachetny i niejako skazany na sukces, aż do dnia, kiedy na moście na Sekwanie wydarzyło się coś, co sprawiło, że ujrzał swoje dotychczasowe życie w zupełnie innym świetle. Teraz już wie, że jest w i n n y i że nie ma dla niego przebaczenia.

• Rybacy

7,2 (162 ocen i opinii)
Aż po grób
Sara Shepard

7,55 (80 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie
Jerzy Borowczyk , Michał Larek

7,5 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 18 września 1975

Żeby cokolwiek móc powiedzieć o człowieku, żeby poddać go osądowi ,trzeba przeczytać te dwie książki Camusa

incredible_m | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Sięgnęłam po "Dżumę" zachęcona dobrymi recenzjami znajomych i to tych z gatunku "raczej nieczytających". Nie dałam rady się jednak wciągnąć, porwać. Nie zaczepiłam się o nic znaczącego.
Dzieło jednak pozostaje dziełem, z pewnością nie można też odmówić Camusowi kunsztu pisarskiego.
Może to jeszcze nie tym razem?

Meybell | 2013-02-01
Przeczytana: luty 2013

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę.”

monika | 2013-11-27

Przeczytana dawno dawno temu jeszcze w szkole

ania193 | 2012-06-05
Przeczytana: 2012 rok

Świetna książka, polecam wszystkim. Można z niej wynieść wiele uniwersalnych prawd na temat człowieka. Poza tym cała historia ludzi uwięzionych w Oranie jest bardzo wciągająca i przejmująca. Książka ta nauczyła mnie, że nie ma ludzi zupełnie złych. Każdy jest inny, ale w każdym odnaleźć można szlachetne cechy osobowości.

lucyna | 2012-03-21
Przeczytana: 18 marca 2012

Książkę przeczytałam "jednym tchem",kupiłam ją przed laty,ale dopiero teraz zabrałam się do czytania,jak dla mnie jest doskonała-polecam ją,nabrałam ochoty na inne powieści A.Camusa.

Ania Piasecka | 2012-10-28
Na półkach: 2013, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2013
saksofonistka | 2016-02-09
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Albert Camus w "Dżumie" zawarł wiele aspektów psychiki człowieka. Ukazuje cały wachlarz zachowań ludzi wobec nowej sytuacji. Wydarzenia w Oranie zmuszają władze do zamknięcia bram, miasto staje się swojego rodzaju więzieniem. Choroba zbiera swój obfity plon, a ludzie muszą się przystosować. Źle odbierają konieczność zmiany swoich przyzwyczajeń, początkowo nie mogą uwierzyć w powagę sytuacji. Możemy dostrzec różne reakcje mieszkańców od chęci ucieczki, poprzez opanowanie, aż do radości z powodu wybuchu epidemii. Stosunek bohaterów do okoliczności jest uwarunkowany ich wcześniejszym życiem, nawykami, ideami. Powieść oprócz znaczenia dosłownego ma również sens ukryty, co więcej, można ją odczytać na liczne sposoby.

kropka75 | 2016-06-15
Skaires | 2016-06-15