Dżuma. Upadek

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7,26 (226 ocen i 6 opinii)
tłumaczenie
Joanna Guze
La Peste. La Chute
klasyka
Michał

"Dżuma" - Metaforyczny obraz świata walczącego ze złem, którego symbolem jest tytułowa dżuma, pustosząca Oran w 194... roku. Wybuch epidemii wywołuje różne reakcje u mieszkańców, jednak stopniowo uznają słuszność postępowania doktora Rieux, który od początku aktywnie walczy z zarazą, uznając to za swój obowiązek jako człowieka i lekarza. "Upadek" - Amsterdamska spelunka, której szyld o...

"Upadek" - Amsterdamska spelunka, której szyld o egzotycznej nazwie "Mexico City" wabi w portowej mgle... Jean-Baptiste Clamence przychodzi tu co wieczór rozgrzać się kieliszkiem jałowcówki i załatwić swoje podejrzane interesy. Ten dziwny wygnaniec, pokątny adwokat, służący radą sutenerom i prostytutkom, był niegdyś wielką figurą paryskiej palestry, cieszył się powszechnym szacunkiem, miał wielkie powodzenie u kobiet. Czuł się szlachetny i niejako skazany na sukces, aż do dnia, kiedy na moście na Sekwanie wydarzyło się coś, co sprawiło, że ujrzał swoje dotychczasowe życie w zupełnie innym świetle. Teraz już wie, że jest w i n n y i że nie ma dla niego przebaczenia.

Sklep

6,57 (113 ocen i opinii)
Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach
praca zbiorowa

7,5 (4 ocen i opinii)
Lekcja miłości. Poruszające opowieści o rodzicielstwie
Magdalena Łyczko

8 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
GabrielL | 2011-07-20
Przeczytana: 18 września 1975

Żeby cokolwiek móc powiedzieć o człowieku, żeby poddać go osądowi ,trzeba przeczytać te dwie książki Camusa

incredible_m | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Sięgnęłam po "Dżumę" zachęcona dobrymi recenzjami znajomych i to tych z gatunku "raczej nieczytających". Nie dałam rady się jednak wciągnąć, porwać. Nie zaczepiłam się o nic znaczącego.
Dzieło jednak pozostaje dziełem, z pewnością nie można też odmówić Camusowi kunsztu pisarskiego.
Może to jeszcze nie tym razem?

Meybell | 2013-02-01
Przeczytana: luty 2013

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę.”

monika | 2013-11-27

Przeczytana dawno dawno temu jeszcze w szkole

ania193 | 2012-06-05
Przeczytana: 2012 rok

Świetna książka, polecam wszystkim. Można z niej wynieść wiele uniwersalnych prawd na temat człowieka. Poza tym cała historia ludzi uwięzionych w Oranie jest bardzo wciągająca i przejmująca. Książka ta nauczyła mnie, że nie ma ludzi zupełnie złych. Każdy jest inny, ale w każdym odnaleźć można szlachetne cechy osobowości.

lucyna | 2012-03-21
Przeczytana: 18 marca 2012

Książkę przeczytałam "jednym tchem",kupiłam ją przed laty,ale dopiero teraz zabrałam się do czytania,jak dla mnie jest doskonała-polecam ją,nabrałam ochoty na inne powieści A.Camusa.

Konstancja | 2012-10-28
Na półkach: 2013, Posiadam, Przeczytane