Colette: Największy skandal Belle Époque

Tłumaczenie: Joanna Addeo-Bratkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Niezwykłe Biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: ALFA
Colette
Colette, belle epoque, feminizm

Herbert Lottman ukazuje w swej książce różne oblicza tej niezwykłej kobiety, uznawanej za najznakomitszą pisarkę swej epoki. Wystarczy wspomnieć o popularności, jaką od wielu pokoleń cieszy się cykl powieści, których tytułowa bohaterka, Klaudyna kojarzy się z niepokojami młodości i dwuznacznym żywiołem erotyzmu (miłość lesbijska). Dla pewnych kręgów powieści z tego cyklu stały się utworami kultowymi. Czy atmosfera skandalu, towarzysząca Colette w czasach jej burzliwej młodości, gdy grając na scenach bulwarowych teatrzyków odważnie – jak na owe czasy – odsłaniała pierś, przyczyniła się w jakimś stopniu do wzrostu zainteresowania jej twórczością? Czy też o wartości jej utworów zdecydowała niezwykła indywidualność ich autorki?

W biografii Colette zostały barwnie opisane znane i nieznane epizody z jej życia. Autor krok po kroku ukazuje niezwykłe dzieje niezbyt zamożnej burgundzkiej wieśniaczki, która stała się symbolem ekstrawagancji Belle Époque, która została żoną wybitnego działacza politycznego, w dodatku człowieka pochodzącego z rodziny szlacheckiej, a która zmarła jako towarzyszka życia mężczyzny, mogącego być właściwie jej synem.

źródło opisu: nota wydawcy

bruxa | 2016-03-08