Listy do Nelsona Algrena: Romans transatlantycki 1947-1964

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Portrety". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Lettres à Nelson Algren: Un amour transatlantique 1947-1964
83-7200-186-3
listy, wspomnienia, miłość
Naia

Simone de Beauvoir napisała w ciągu siedemnastu lat ponad trzysta listów do mieszkającego w Chicago amerykańskiego pisarza Nelsona Algrena. Był on obok Jeana Paula Sartre'a jednym z najważniejszych mężczyzn jej życia. Są to listy kobiety zakochanej, pełne miłosnych wyznań, które jednak nie znudzą nawet stroniących od nadmiaru sentymentalizmu czytelników. W listach tych obserwujemy wahania nastrojów, od euforycznego szczęścia do głębokiej chandry, ale uczuciem dominującym jest niezwykła radość życia. Autorka wielokrotnie powtarza, że nie potrafi pogodzić się z nieuchronnością śmierci: „Namiętnie kocham życie, nienawidzę myśli, że będę musiała umrzeć. A poza tym jestem strasznie zachłanna, chcę od życia wszystkiego, być kobietą, ale i mężczyzną, mieć wielu przyjaciół, ale i być sama, bardzo dużo pracować, pisać dobre książki, ale i podróżować, bawić się, być egoistką, ale i aniołem dobroci...”.

źródło: Wydawnictwo Muza

sloper | 2014-12-17

Piękne te listy i mówią znacznie więcej niż o samej miłości.
Szkoda, że poznajemy historię tych dwojga tylko z jednej perspektywy.
Książka pokazała mi, że romans i feminizm mogą iść doskonale ze sobą w parze - nawet w połowie XX w. :)

Pola | 2016-02-22
Na półkach: Teraz czytam
JoannaF | 2013-03-26
Lukrecja | 2013-02-04
Kobieta wolna i spełniona. O Simone de Beauvoir

Dziś przypada 30. rocznica śmierci Simone de Beauvoir, francuskiej pisarki, filozofki i feministki, znanej przede wszystkim z autorstwa głośnej, niegdyś niezwykle kontrowersyjnej i wciąż bardzo aktualnej książki „Druga płeć” i – choć pewnie urwałaby nam głowy za takie postawienie sprawy – jako partnerka życiowa Jean-Paula Sartre'a.