Madame de Pompadour

Wydawnictwo: Świat Książki
Madame de Pompadour : sex, culture and power
Francja, Ludwik XV
upright

Historia najsłynniejszej kochanki królewskiej w dziejach Francji. W 1730 roku dziewięcioletnią Jeanne-Antoinette de la Motte zaprowadzono do wróżki: zgodnie z przepowiednią miała zostać w przyszłości kochanką króla. Była to dosyć niezwykła przepowiednia jak dla córki kobiety o wątpliwej reputacji. A jednak wyrosła z niej Madame de Pompadour, metresa Ludwika XV. Nauczyła się nie tylko spełniać...

Historia najsłynniejszej kochanki królewskiej w dziejach Francji.

W 1730 roku dziewięcioletnią Jeanne-Antoinette de la Motte zaprowadzono do wróżki: zgodnie z przepowiednią miała zostać w przyszłości kochanką króla. Była to dosyć niezwykła przepowiednia jak dla córki kobiety o wątpliwej reputacji. A jednak wyrosła z niej Madame de Pompadour, metresa Ludwika XV. Nauczyła się nie tylko spełniać wszelkie zachcianki króla, ale także radzić sobie z problemami dworskiego życia. Wykorzystywała swoje wpływy, by wynosić na stanowiska lub niszczyć ministrów. Odegrała ważną rolę w założeniu École Militaire, usiłowała też kierować wojskowymi działaniami Francji podczas wojny siedmioletniej.

źródło opisu: Świat Książki, 2002

źródło okładki: www.antykwariathistoryczny.pl

grażyna | 2014-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2012 rok

Szczerze mówiąc to książka dość uboga jeśli chodzi o samą postać Madame de Pompadour. Nie wniosła w moją pamięć nic nowego czego nie czytałabym już wcześniej o tej postaci, no ale książka choć trochę pokazuje życie faworyty króla Ludwika XV.

Gabrielle | 2014-05-13
Na półkach: XVIII wiek, Przeczytane

Jest to bardzo ciekawa i z pewnością godna uwagi biografia, jednak miałam wrażenie, że jej autorka potraktowała temat nieco zbyt pobieżnie. Miejscami jest przy tym dość chaotycznie. Bardzo dobrze oddany został natomiast klimat XVIII-wiecznego Wersalu.

aredhela | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

W czasie czytania miałam wrażenie, że autorka nie potrafi się skupić na tytułowej bohaterce. Za dużo przypuszczeń, za dużo chaosu, a za mało konkretnych treści stricte o Madame de Pompadour. Brakowało mi również pewnego dystansu w ocenie postępowania poszczególnych postaci historycznych. Choć udaje się z tej konkretnej biografii wyciągnąć podstawowe informacje na temat Jeanne-Antoinette de La Motte i życia wyższych sfer w XVIII-wiecznej Francji, to jednak trudno mi ją polecać.

ursi | 2012-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2012

Ta książka, to raczej dokumentalna broszurka, która nie zawiera nawet 200 stron. Po jej przeczytaniu poczułam niedosyt zbyt ubogim tekstem i informacjami na temat bohaterki. Autorka nie wykorzystała w dostatecznym stopniu potencjału, jaki tkwi w bogatej bibliografii zamieszczonej na końcu książki. Jak podkreśla autorka, życie Madame do Pompadour było niezbyt długie, ale bardzo intensywne, czego w ogóle nie widać w tej pozycji w skali mikro. Nie polecam.

Dobra na pierwsze spotkanie z postacią. Zachowawcza w opisie zdarzeń, zachowująca pewne zalety naukowości. Bardzo dobry opis czasów współczesnych markizie.

Dominika | 2016-09-09
Mateusz | 2015-09-19