Rdzawe szable, blade kości. Jak zostałem mazurskim chłopem

Tłumaczenie: Jarosław Skowroński
Wydawnictwo: W.A.B.
What Lies Beneath
978-83-7414-810-8
PRL, Żelazna, Kurtyna, Polska, Zachód, Anglia
Pistacia

Rok 1988. Andrew Tarnowski razem z żoną i dwojgiem małych dzieci trafia do kraju swoich przodków, aby relacjonować dla Agencji Reutera, co się dzieje za żelazną kurtyną. Ostatnie miesiące istnienia PRL-u dają się całej rodzinie mocno we znaki - przybysze z Anglii nie są przyzwyczajeni do permanentnego braku wszystkiego, do polowania na artykuły pierwszej potrzeby. Wylądowali w Niemalandii....

Jak wyglądała ówczesna Polska w oczach człowieka z Zachodu, jak się zmieniała w latach dziewięćdziesiątych i później, po przystąpieniu do Unii Europejskiej? Co pozostaje jej atutem, a co słabością? Jeśli nie ma się dystansu do opisywanej rzeczywistości, trudno odpowiedzieć na te pytania. Na szczęście Tarnowski go ma: mimo polskich korzeni i wielkiej sympatii do Polaków jest jednak gościem, a jako dziennikarz - obywatelem świata.
Przykre wspomnienia nie powstrzymały Tarnowskich przed kupnem w 2000 roku starego domu na Mazurach. Tam rodzina znajduje własny przedsionek raju.
Wrastając w swoją „małą ojczyznę", Tarnowski odkrywa jej skomplikowaną i bolesną historię.
Rdzawe szable, blade kości... to zabawna i zarazem refleksyjna opowieść o potrzebie szukania korzeni i określenia swojej tożsamości, ale też świadectwo niezwykłej cechy autora: on nigdy nie przestaje dziwić się światu!

[opis wydawcy]

allison | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż niedawno czytałam "Ostatniego mazura", którym pan Tarnowski podbił moje serce.
Niestety, "Rdzawe szable..." to opowieść znacznie słabsza.

Autor ciekawie opowiada o przeszłości mazurskiej wsi, w której kupił dom, jednak całość jest zbudowana chaotycznie.
Początkowo sądziłam, że historia przedwojennych mieszkańców, którą zaczyna się książka, będzie przeplatać się z bieżącymi wydarzeniami. Szybko jednak okazało się, że tak nie jest - autor w pewnym momencie wymieszał róże wątki i tematy, przez co zrobił się groch z kapustą.
Czasem miałam wrażenie, że są to różne fragmenty, pisane przy różnych okazjach, a potem przypadkowo zlepione w całość.

Nie można jednak odmówić panu Tarnowskiemu umiejętności gawędziarskich. Sporo jest tu wciągających i intrygujących fragmentów. Ciekawe jest też spojrzenie na polską rzeczywistość oczyma człowieka, który większość życia spędził na zachodzie Europy i na innych kontynentach.
Czasem jednak właśnie z tego powodu...

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

Tarnowski (ur.1940 w Genewie), podobno pisarz brytyjski. "Podobno", bo szukałem, a nie znalazłem takiego wśród pisarzy brytyjskich. Również wypisując tytuł oryginału: "What Lies Beneath" na żaden ślad Tarnowskiego nie trafiłem. Po przeczytaniu paru stron, które nie przypadły mnie do gustu, ponowiłem szukania, tym razem jego związków z Polską. Urodził się w Genewie, mieszka w Dubaju, a w Polsce podobno "uwielbia wypoczywać w swoim gospodarstwie na Pojezierzu Mazurskim". To zdaje się, że wydawnictwo W.A.B. po raz n-ty znajdzie się u mnie na indeksie.
Co mnie tak wkurzyło już na pierwszych stronach? A no nazewnictwo!!! Bo Niemcy to są "niemieccy żołnierze", "niemieccy oficerowie", "niemiecka ludność cywilna", choć wśród niej, jak sam autor podaje, są niemieccy oficerowie. Druga strona tj Armia Czerwona, a w niej również Polacy z łagrów, gułagów oraz ochotnicy z ...

Alfalfa | 2011-03-24
Przeczytana: 2010 rok

Moim zdaniem nieco mniej ciekawa od pierwszej książki p. Tarnowskiego, choć przyznaję, dość wnikliwy kawałek historii Mazur.

Albercik | 2015-01-13

Podkręcony lekturą "Ostatniego mazura" z zapałem zabrałem się do czytania. No cóż... jest to zupełnie inna książka, nawet ciekawa ale nie porywająca. Gdzieniegdzie wdarło się trochę chaosu i właściwie to tyle.

JKSlepowron | 2012-05-09

Świetna książka!