31 dni maja

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
83-7255-241-X
Maja Komorowska
Pistacia

Jan Zieliński: O "cudownie pięknym miesiącu - maju" pisał ongiś Heine. Wesołemu majowi 1968 roku w Paryżu grubą opowieść poświęcił James Jones. Maja Komorowska w zapisie trzydziestu jeden dni maja zawarła w pewnym sensie całe swoje życie. Czytając tę książkę warto mieć w pamięci - znany z teatru i z ekranu - jej głos, i w ten sposób, podkładając głos pod wydrukowane zdania, wysłuchać...

Jan Zieliński:
O "cudownie pięknym miesiącu - maju" pisał ongiś Heine. Wesołemu majowi 1968 roku w Paryżu grubą opowieść poświęcił James Jones. Maja Komorowska w zapisie trzydziestu jeden dni maja zawarła w pewnym sensie całe swoje życie. Czytając tę książkę warto mieć w pamięci - znany z teatru i z ekranu - jej głos, i w ten sposób, podkładając głos pod wydrukowane zdania, wysłuchać niezwyklej relacji.
Długie wyjaśnienia nie są tej książce potrzebne. Jak na spotkaniach z Mają Komorowską, autorką i recytatorką, każdy uczestnik ma wrażenie, że ona jest dla niego i tylko dla niego, tak i ta książka skierowana jest do wielu i do każdego z osobna. Daje szansę spotkania bliskiego, wręcz intymnego. A takie spotkania nie potrzebują przewodników, nie potrzebują osób trzecich. Głos ma Maja Komorowska.

[opis wydawcy]

Meowth | 2018-07-04
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 04 lipca 2018

Bardzo lubię maj. To miesiąc moich urodzin i imienin, ale przede wszystkim czas, w którym już bardzo wyraźnie pachnie zbliżającym się latem, zdarzają się dni bardzo ciepłe (choć także, dla równowagi, opady śniegu) oraz kwitną kwiaty z tych moich ulubionych: konwalie, bez, pod koniec miesiąc zaś piwonie.

Bardzo lubię panią Maję Komorowską - aktorkę. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron tego jej pamiętnika czy dziennika majowego odkryłam, że chcę, aby pozostała ona moją "znajomą" jedynie z ról ekranowych. Zupełnie nie trafia do mnie takie urywkowe zapisywanie zdarzeń (tu msza, tam jakieś spotkanie, ówdzie rozmowa telefoniczna), ważnych zapewne dla Komorowskiej, ale w sumie zupełnie nie budzących mojego zainteresowania. Może gdyby to były regularne wspomnienia z drogi aktorskiej, ale tak... Po przebrnięciu (z męką) przez ten kawałek książki rezygnuję z dalszej lektury, niech aktorka pozostanie dla mnie aktorką, reszty nie muszę wiedzieć.

Woody | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

To rzeczywiście bardzo intymne, osobiste spotkanie literackie z Autorką. Bardzo ciekawe jest to, że po raz pierwszy w książce mnie, osobę niewierzącą, nie razi ciągłe pisanie o wierze, Bogu, ważnej roli religii i kościoła w życiu (a te tematy stanowią ok. 30% książki). Niestety znamienne dla literatury biograficznej i autobiograficznej końca lat 80' i początków 90' jest ścisłe łączenie pewnych zjawisk: kościół + „Solidarność” + papież + gorliwa wiara = OK, brak tych elementów = jesteś przeciwko nam. Bardzo czarno-biały świat, ostre podziały. Komorowska taka nie jest. Sądy wydaje ostrożnie, racjonalnie, nie ponosi jej aż tak. Z jednej strony jesteśmy w jej bardzo prywatnym świecie, zanurzamy się w jej codzienność, także dotyczącą polityki i religii, co jest szczere i prawdziwe, a z drugiej - autorka nie jest osobą emocjonalną, kategoryczną w osądach. Taka wyważona, dojrzała mądrość. Czuć od Komorowskiej równowagę ducha, unika zbędnych emocji i egzaltacji.
Oprócz religii Autorka...

Na Lubimy czytać powinna być możliwość oznaczenia książki jako "czytana wielokrotnie". I to w gruncie rzeczy wystarczyłoby za całą recenzję.
Więc już chyba nic więcej pisać nie będę...po prostu...wracam do książki Mai Komorowskiej często. I jedyny żal jaki odczuwam, to tylko ten, że to zapis jednego tylko miesiąca, przeplatany wspomnieniami z przeszłości. Ale to tak mało, tak mało, tak mało...

Hub | 2010-11-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 listopada 2010

Bardzo osobista relacja z jednego miesiąca przed dwóch dekad. Maja Komorowska nagrała powieść również w wersji audio - i takiej wersji wysłuchałem. Rzeczywiście ma się wrażenie "rozmowy", prywatnego spotkania z aktorką. Sprawozdania ze snów, wizyt, przedstawień i codziennych czynności, zapisane sentencje z interesujących homilii, uwagi i dygresje składają się na barwny centon - jakiego przecież doświadcza każdy z nas. Komorowska barwnie, nieśpiesznie opisuje kolejne swoje dni - pióro słucha się jej i precyzyjnie przekazuje barwy, pomysły, nastroje. Apetyczna, godna rekomendacji książka.