Dzieje sześciu pojęć

Okładka książki Dzieje sześciu pojęć
Władysław Tatarkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
437 str. 7 godz. 17 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
437
Czas czytania
7 godz. 17 min.
Język:
polski
Tagi:
Estetyka filozofia
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
119 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
494
492

Na półkach:

Jest to książka trudna w czytaniu - Tatarkiewicz jak to filozof ma tendencję do wodolejstwa, dzielenia włosa na czworo i rzeczy ważne toną w potoku słów mniej ważnych. Potrzebne jest duże skupienie w czytaniu. O tym, że sztuka dla Greków miała znaczenie rzemiosła przeczytałem na pierwszych 100 stronach chyba kilkadziesiąt razy, a za każdym razem podnoszone to było jak myśl, której dotąd autor nie omawiał:)
Pewien problem sprawiają też cytaty... w językach źródłowych, bez tłumaczenia--dla omnibusów, znających nie tylko angielski czy niemiecki, ale również francuski i łacinę.
Niektóre rozdziały są strasznie mętne. Można powiedzieć--typowo filozoficznie. Np. str. 276-282, formy typu D i E. "Konia z rzędem" temu, kto po lekturze tych rozdziałów namaluje obraz (wydaje się, że te formy mają zastosowanie w malarstwie?) i zaznaczy na nim o jaką formę chodzi:) Mamy tu takie tłumaczenie jednego pojęcia innymi, niestety również niezdefiniowanymi.
Inna moja refleksja: czy o sztuce i pięknie można się nauczyć z książki czy raczej potrzebne jest wewnętrzne poczucie smaku (które budujemy np. studiowaniem dostatecznie dużej liczby dzieł artystycznych). Chyba to drugie. Jednak w założeniach ciekawie jest poznać stanowisko kogoś, kto poświęcił tematowi więcej uwagi. Niestety, po lekturze książki mam jedynie mętlik w głowie i parę haseł... Na szczęście robiłem sobie po drodze notatki i może stać mnie na ostatni wysiłek, żeby zrobić sobie z tego jakąś uporządkowaną "ściągawkę".
Podsumowując: droga przez mękę; ktoś kto tego nie musi czytać np. na studiach będzie miał ogromny problem z motywacją do czytania.... Plus za zakres tematu, który jest rzeczywiście spory, ale... Jak to sam autor napisał w ostatnich zdaniach książki: "Wykaz motywów estetyki został zestawiony po to, by uprzytomnić wielość ich i stopniowe powstawanie. Może da początek LEPSZYM, pełniejszym, systematyczniejszym próbom zestawiania estetycznych pojęć, pomysłów, teorii"...

Jest to książka trudna w czytaniu - Tatarkiewicz jak to filozof ma tendencję do wodolejstwa, dzielenia włosa na czworo i rzeczy ważne toną w potoku słów mniej ważnych. Potrzebne jest duże skupienie w czytaniu. O tym, że sztuka dla Greków miała znaczenie rzemiosła przeczytałem na pierwszych 100 stronach chyba kilkadziesiąt razy, a za każdym razem podnoszone to było jak myśl,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    274
  • Przeczytane
    223
  • Posiadam
    75
  • Teraz czytam
    16
  • Filozofia
    16
  • Sztuka
    9
  • Studia
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • Historia sztuki
    3
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje sześciu pojęć


Podobne książki

Przeczytaj także