Wyznanie mojżeszowe. Wspomnienia z utraconego czasu

Okładka książki Wyznanie mojżeszowe. Wspomnienia z utraconego czasu Henryk Vogler
Okładka książki Wyznanie mojżeszowe. Wspomnienia z utraconego czasu
Henryk Vogler Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Państwowy Instytut Wydawniczy
1994-01-01
1994-01-01
piw wspomnienia II RP Kraków polscy Żydzi Żydzi w Polsce Żydzi polscy historia Krakowa

Jeszcze jeden dokument zaginionej kultury,a także świadectwo polsko-żydowskiego współistnienia w jego pięknym,ale jednocześnie tragicznym wymiarze."U Szmatki" słynne były takie znakomicie przyrządzane specjalności,jak ryba po żydowsku,kiszka z farfelkami czy jedyny w swoim rodzaj ,powszechnie uwielbiany rarytas pod nazwą "czulent",składający się z fasoli,ziemniaków,okruchów mięsa,szczypty cebuli i czosnku,przemieszanych dokładnie i podgotowywanych z wolna na małym ogniu".Knajpka ta była także miejscem spotkań żydowskiej bohemy Krakowa.Może kiedyś z książką w ręku ruszę szlakiem miejsc w niej opisanych i znajdę się w zaginionym bezpowrotnie świecie.

• Kraków
  • Żydzi