Wyznanie mojżeszowe. Wspomnienia z utraconego czasu

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06-02355-2
piw, wspomnienia
Ellenai

Postanowiłem sięgnąć wspomnieniami raz jeszcze do wczesnej młodości, do lat dwudziestych i trzydziestych naszego wieku spędzonych w rodzinnym Krakowie aż do wybuchu wojny. Tym razem jednak chciałbym spojrzeć wstecz w tę głęboką już przeszłość pod specjalnym kątem widzenia. Ściślej mówiąc, dać próbkę przedstawienia pewnego tylko wycinka owej minionej dawno rzeczywistości. Być może stanowi...

w rodzinnym Krakowie aż do wybuchu wojny. Tym razem jednak
pewnego tylko wycinka owej minionej dawno rzeczywistości. Być
może stanowi ona jedynie jej margines, choć nie jestem tego całkowicie pewien, w miarę upływu czasu zdaje się, przynajmniej dla mnie,
ogromnieć znaczenie owego marginesu, przedtem raczej uboczne.

źródło opisu: http://www.austeria.eu/d4498_wyznanie_mojzeszowe._...(?)

źródło okładki: Państwowy Instytut Wydawniczy

rokita49 Boruta | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Jeszcze jeden dokument zaginionej kultury,a także świadectwo polsko-żydowskiego współistnienia w jego pięknym,ale jednocześnie tragicznym wymiarze."U Szmatki" słynne były takie znakomicie przyrządzane specjalności,jak ryba po żydowsku,kiszka z farfelkami czy jedyny w swoim rodzaj ,powszechnie uwielbiany rarytas pod nazwą "czulent",składający się z fasoli,ziemniaków,okruchów mięsa,szczypty cebuli i czosnku,przemieszanych dokładnie i podgotowywanych z wolna na małym ogniu".Knajpka ta była także miejscem spotkań żydowskiej bohemy Krakowa.Może kiedyś z książką w ręku ruszę szlakiem miejsc w niej opisanych i znajdę się w zaginionym bezpowrotnie świecie.

Calebornia | 2015-10-29
różnimisie | 2012-02-23