Kronika wielkopolska

Okładka książki Kronika wielkopolska
autor nieznany Wydawnictwo: Universitas historia
233 str. 3 godz. 53 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
233
Czas czytania
3 godz. 53 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324230235
Tłumacz:
Kazimierz Abgarowicz
Tagi:
kronika Polska historia Polski
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
754
753

Na półkach: ,

"Kronika wielkopolska" jest to kronika spisana ok. 1295 roku, po łacinie, najprawdopodobniej w Gnieźnie lub w Poznaniu. Opisuje ona niesamowite dzieje Polski, od czasów wręcz legendarnych aż do 1272 roku. Kronika została zachowana w XV-wiecznych odpisach, składa się na nią między innymi: kronika Janka z Czarnkowa, roczniki wielkopolskie i krakowskie oraz noty gnieźnieńskie. Jej powstanie przypisuje się Godzisławowi, którego zwano Baszkiem lub biskupowi poznańskiemu Boguchwałowi II. Niektórzy historycy sądzą, że może być to XIV-wieczna kompilacja autorstwa samego Janka z Czarnkowa.

Kronika zawiera sporo informacji o początkach powstania państwa polskiego oraz o epoce wczesnego średniowiecza. Kronikarz wielkopolski opisuje na kartach kroniki dzieje Polaków-Lechitów, czym unaocznia czytelnikom pradziejowe powstanie i pochodzenie dawnych Słowina. Napisana po łacinie kronika, opowiada historię królów i książąt Lechitów, między innymi Leszka I, Krakusa (Gracchusa) czy księżniczki Wandy. W książce przeczytamy również o synach księcia Panonów, Lechu, Czechu i Rusie, którzy doprowadzili do powstania państw Lechitów, Rusinów oraz Czechów. Wspomina również historię legendarnego miecza, Szczerbca, który miał służyć jako miecz koronacyjny królów Polski. Kronika jest wielkim dziełem dziejopisarstwa polskiego, które jak najbardziej zasługuje na dalsze zgłębienie i zbadanie.

"Kronika wielkopolska" może się równać z innymi wielkimi kronikami, Galla Anonima, Thietmara i Wincentego Kadłubka. Kronika omawia powstanie Gniezna oraz kładzie duży nacisk na stworzeniu mocnej pozycji dzielnicy wielkopolskiej jako najstarszej i najpotężniejszej. Pokazuje także Przemysła II jako władcę roztropnego, który prowadzi kraj w stronę zjednoczenia. Pozycja ta zawiera wiele ciekawej wiedzy, aż proszącej się o zbadanie i zweryfikowanie. Jak choćby histori o Krakusie i księżniczce Wandzie. Do dzisiejszych czasów pozostały spektakularne kopce Wandy i Kraka, które po mimo wielu setek lat pozostały w dobrym stanie. Pozycja ta zasługuje na uwagę ze względu na wiele ciekawych faktów i informacji, które zostały przedstawione bardzo interesująco. Książka ta dobitnie pokazuje, że jeszcze wiele nie wiemy o własnej historii i jeszcze długo będziemy musieli odkopywać mroki pradziejów. Polecam!

"Kronika wielkopolska" jest to kronika spisana ok. 1295 roku, po łacinie, najprawdopodobniej w Gnieźnie lub w Poznaniu. Opisuje ona niesamowite dzieje Polski, od czasów wręcz legendarnych aż do 1272 roku. Kronika została zachowana w XV-wiecznych odpisach, składa się na nią między innymi: kronika Janka z Czarnkowa, roczniki wielkopolskie i krakowskie oraz noty gnieźnieńskie....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    13
  • Historia
    6
  • Średniowiecze
    3
  • historia
    2
  • Źródła
    2
  • 2013
    1
  • Historyczne
    1
  • 1311 ŚRE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kronika wielkopolska


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne