rozwińzwiń

Henryk Brodaty i jego czasy

Okładka książki Henryk Brodaty i jego czasy Benedykt Zientara
Okładka książki Henryk Brodaty i jego czasy
Benedykt Zientara Wydawnictwo: TRIO historia
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
TRIO
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8374360569
Tagi:
średniowiecze mediewistyka henryk brodaty śląsk historia Polski
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
175
165

Na półkach:

Benedykt Zientara jest gwarantem wysokiego poziomu. W monografii wszystkie informacje, które uznaje za pewnik potwierdzone źródłami historycznymi. Pomimo swojego wieku, w książce jest już hipoteza, iż to Henryk Brodaty, a nie Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski. Autor nakreślił sytuację polityczną sprzed urodzenia tytułowego bohatera, jego życiorys oraz czasy rządów. Dla rządnego jeszcze szerszego uściślenia wiedzy z nakreślonego tematu, do dyspozycji jest szczegółowa bibliografia, chociaż tę pozycję osobiście uznaję jako sztandarową.

Benedykt Zientara jest gwarantem wysokiego poziomu. W monografii wszystkie informacje, które uznaje za pewnik potwierdzone źródłami historycznymi. Pomimo swojego wieku, w książce jest już hipoteza, iż to Henryk Brodaty, a nie Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski. Autor nakreślił sytuację polityczną sprzed urodzenia tytułowego bohatera, jego życiorys oraz czasy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
32
15

Na półkach:

Książka historyczna przez duże H. Pozycja tak napisana, że czyta się ją bardzo łatwo.

Książka historyczna przez duże H. Pozycja tak napisana, że czyta się ją bardzo łatwo.

Pokaż mimo to

avatar
1161
1137

Na półkach: , ,

Arcydzieła nigdy się nie starzeją. Ostatnio przerzuciłem tę swoją ulubioną książkę, czytaną w czasie studiów, gdy jeszcze żyjący Profesor wykładał na UW (nb. mój kolega z roku na egzaminie ze Średniowiecza rozmawiał z Nim wyłącznie o Piłsudskim - wyszedł z piątką w indeksie). Nic się tu nie zestarzało - oprócz piszącego te słowa.

Ta książka była, jest i będzie pomnikiem najlepszego według mnie XIII-wiecznego polskiego księcia. To jemu zawdzięczamy bezprecedensowy rozwój Śląska, co promieniowało także na pozostałe ziemie dawnego królestwa. A wszystko to stało się dzięki kolonizacji na tzw. prawie niemieckim - czego nie można mylić z kolonizacją niemiecką. Jak to słusznie pisał Profesor, ci "Niemcy" byli całością tylko w oczach miejscowych, ale już nie dla samych siebie.

Wszak nie było wtedy czegoś takiego jak "Niemcy" (nb. aż do XIX wieku!). Były rożne ludy zamieszkujące Święte Cesarstwo Rzymskie - które było czymś na kształt Unii Europejskiej, choć nie świeckiej. Podstawą ich identyfikacji nie była świadomość narodowa, bo jej wtedy nie było, ani też język, jeno przynależność terytorialna, jak to przez stulecia na terenach niemieckich - np. Sasi czy Bawarczycy do końca II Rzeszy nie znosili Prusaków....

Ówcześni przybysze z Zachodu - bo tak ich naprawdę trzeba nazywać - zakładali pierwsze miasta na tych ziemiach (przypomnę: to m.in. Lwówek Śląski, Złotoryja, Środa Śląska - nie żaden mitologiczny "Kalisz", kolejny fake news polskiej historiografii, a raczej - wyobrażenia o niej). Przynieśli ze sobą nieznane wcześniej prawo miejskie (a tam, dokąd ono nie dotarło, nie było nigdy Europy, czyli łuk Karpat to jej pierwotny limes),nowoczesne zasady uprawy roli, zakładali pierwsze stawy rybne, rzemiosło stanęło na najwyższym poziomie, kwitł handel.

To jeden z rzadkich w naszych dziejach czas, gdy te ziemie są w awangardzie rozwoju gospodarczego ówczesnej Europy, za czym idzie postęp społeczny, kulturowy i wszelki inny. A taki czas powtórzy się dla naszych ziem (niestety, już nie będzie nią Śląsk, którego za łatwo się wyzbył na rzecz Czech Kazimierz zwany nie wiedzieć czemu Wielkim, patrzący łakomie na Ruś Czerwoną....) dopiero w złotym XVI wieku. A potem? Potem dopiero już po wejściu do UE...

I tylko żal, że Henricus Cum Barba nie zdążył został królem, do czego konsekwentnie chyba zmierzał. Cesarz Fryderyk II Hohenstauf, z którym miał dobre relacje, mógłby go wesprzeć w tych zabiegach, zwłaszcza że dzielny Piast - cesarskim niejako wzorem - nie dawał sobie w kaszę dmuchać Kościołowi, spierając się np. z biskupem wrocławskim o zakres należnej mu władzy.

Potem jego syn Henryk Pobożny miał jeszcze cień szansy (choć akurat stawiał na papieża, a nie na cesarza),ale jego śmierć pod Legnicą (Profesor podkreślał lojalność Krzyżaków, którzy nas wtedy tam wsparli) i podział Śląska między potomków - coraz mniej oddanych idei państwa (np. najgorszy książę śląski Bolesław Rogatka, ulubiony wnuk św. Jadwigi, de domo von Andechs) - oznaczał kres marzeń, by ta dzielnica odegrała samodzielną rolę w historii Polski. Sto lat później było zaś już po wszystkim....
BTW: Warto wiedzieć, że dyskryminacja Słowian zaczęła się dopiero po zdobyciu Śląska w połowie 18. wieku przez Prusy Fryderyka II po zwycięskiej wojnie z austriackim Świętym Cesarstwem Rzymskim.

Pozostaje kultura materialna. Śląsk to wciąż ziemia o najwspanialszych zabytkach i najpiękniejszych miastach, dzięki stosunkowo niewielkim (z wyjątkiem Wrocławia) zniszczeniom wojennych. W tym sensie ta ziemia bardziej ucierpiała już po wojnie i w czasach komuny, jakby płaciła karę za to, kto nią władał - a w pewnym sensie władał przecież z "naszej winy" . Smutek wielki....

Arcydzieła nigdy się nie starzeją. Ostatnio przerzuciłem tę swoją ulubioną książkę, czytaną w czasie studiów, gdy jeszcze żyjący Profesor wykładał na UW (nb. mój kolega z roku na egzaminie ze Średniowiecza rozmawiał z Nim wyłącznie o Piłsudskim - wyszedł z piątką w indeksie). Nic się tu nie zestarzało - oprócz piszącego te słowa.

Ta książka była, jest i będzie pomnikiem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
960
960

Na półkach: , , , ,

Oj dobrze się czytało monografię tego władcy. Bardzo zasłużonego dla dziejów Dolnego Śląska i Polski dzielnicowej. O ile Władysław II Wygnaniec zapisał się nie najlepiej w historii, o tyle jego wnuk okazał się niezwykle skutecznym organizatorem i politykiem, systematycznie łączącym poszczególne dzielnice. Dodajmy do tego liczne donacje kościelne, sprowadzenie cystersów oraz przemyślaną działalność kolonizacyjną na prawie niemieckim. Jakkolwiek znany z pocztu Matejki wizerunek może tego nie sugerować (długa broda ascety, różaniec przy boku) Henryk Brodaty okazał się skutecznym wodzem w walce o ziemię lubuską oraz o tron krakowski. Sprzyjało mu przy tym szczęście, uchodząc z życiem ze skrytobójczego zamachu w Gąsawie (nomen omen dziś przypada rocznica tego tragicznego zdarzenia - 24.11.1227 r.) czy zaskakujące oswobodzenie z niewoli księcia Konrada Mazowieckiego. Profesor Zientara nie ograniczył się wyłącznie do najważniejszych wydarzeń historycznych, wiele miejsca poświęca książęcej małżonce – Jadwidze Śląskiej i niezwykłemu małżeństwo tej pary. Książka jest obszerna, opatrzona standardowym oprzyrządowaniem naukowym. Ale bardzo dobrze się czyta, autor operuje barwnym językiem. Do tego stopnia, że może być stawiana nawet wyżej niż klasyczne dzieło Stanisława Smolki „Mieszko Stary i jego wiek”. Znakomita praca !

Oj dobrze się czytało monografię tego władcy. Bardzo zasłużonego dla dziejów Dolnego Śląska i Polski dzielnicowej. O ile Władysław II Wygnaniec zapisał się nie najlepiej w historii, o tyle jego wnuk okazał się niezwykle skutecznym organizatorem i politykiem, systematycznie łączącym poszczególne dzielnice. Dodajmy do tego liczne donacje kościelne, sprowadzenie cystersów oraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
839
826

Na półkach: , ,

Książka jak wino, im starsza tym lepsza. Tak bym ją określił. Świetna pozycja napisana przez prof. Zientarę – niekwestionowanego autorytetu w znajomości okresu średniowiecznego. Traktuje o Henryku z przydomkiem Brodaty. Ale bohater jest tylko przyczynkiem do biografii całej jego epoki zarówno z perspektyw Śląska, ziem polskich czy szerzej sąsiadów ziem polskich. Książka kapitalna i pięknej narracji. Chyba pierwszy raz czytając książkę o okresie rozbicia dzielnicowego nawet na chwilę nie byłem zagubiony mnóstwem dat, osób i wydarzeń. Wprost przeciwnie narracja była prowadzona niczym jak powieść, gdzie z niecierpliwością oczekiwało się kolejnych stron tekstu. Obok Henryka bohaterką jest również jego żona, Jadwiga która z czasem została świętą. Ciekawy był jej rys psychologiczny jaki proponuje prof. Zientara.
Bardzo polecam tę pozycję – być może najlepszą o okresie rozbicia dzielnicowego.

Książka jak wino, im starsza tym lepsza. Tak bym ją określił. Świetna pozycja napisana przez prof. Zientarę – niekwestionowanego autorytetu w znajomości okresu średniowiecznego. Traktuje o Henryku z przydomkiem Brodaty. Ale bohater jest tylko przyczynkiem do biografii całej jego epoki zarówno z perspektyw Śląska, ziem polskich czy szerzej sąsiadów ziem polskich. Książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
43
4

Na półkach: ,

Benedykt Zientera to jedna z czołowych postaci polskiej mediewistyki. Powyższa pozycja bez wątpienia jest przykładem eurydycji byłego profesora UW i historyka. Dokładny zarys polityki monarchii Henryków ślaskich, sytuacja gospodarcza ziem śląskich (w tym wprowadzenie czytelnika w kolonizację na prawie niemieckim). Praca Zientary jest godna polecenia wszystkim pasjonatom epoki średniowiecznej.

Benedykt Zientera to jedna z czołowych postaci polskiej mediewistyki. Powyższa pozycja bez wątpienia jest przykładem eurydycji byłego profesora UW i historyka. Dokładny zarys polityki monarchii Henryków ślaskich, sytuacja gospodarcza ziem śląskich (w tym wprowadzenie czytelnika w kolonizację na prawie niemieckim). Praca Zientary jest godna polecenia wszystkim pasjonatom...

więcej Pokaż mimo to

avatar
604
50

Na półkach:

Książka o najbardziej ciekawej postaci okresu rozbicia dzielnicowego w Polsce, czyli o Henryku Brodatym napisana przez znanego i uznanego uczonego jakim jest Benedykt Zientara. Autor łącząc w całość wiele wątków stworzył niezwykły obraz czasów w jakich żył bohater książki. Początek został poświęcony obrazowi dziejów politycznych Niemiec,Czech czy Węgier.Oczywiście dużo można wyczytać o testamencie Krzywoustego,o losach kraju po jego śmierci i bratobójczych wojnach jego synów czy wnuków.Znaczna część książki jest poświęcona sprawom gospodarczym,niezwykle ważnym ważnym dla omawianego okresu. Dużo miejsca poświęcił autor tzw.kolonizacji niemieckiej na terenach nie tylko Śląska, ale również innych częściach kraju. Również temat o misji pruskiej czy o początkach Zakonu Krzyżackiego w Prusach wzbudziły moje duże zainteresowanie.
Ogólnie rzecz biorąc książka ta jest jedną z najlepiej napisanych jeśli chodzi o czasy rozbicia dzielnicowego i każdy powinien po nią sięgnąć jeśli chce wiedzieć więcej o Henryku Brodatym i jego czasach.

Książka o najbardziej ciekawej postaci okresu rozbicia dzielnicowego w Polsce, czyli o Henryku Brodatym napisana przez znanego i uznanego uczonego jakim jest Benedykt Zientara. Autor łącząc w całość wiele wątków stworzył niezwykły obraz czasów w jakich żył bohater książki. Początek został poświęcony obrazowi dziejów politycznych Niemiec,Czech czy Węgier.Oczywiście dużo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
838
239

Na półkach: ,

Fantastycznie napisana książka. Pokazuje co działo się na Śląsku w XIII wieku a co najważniejsze pokazuje skąd i dlaczego wzięli się Niemcy. Pokazuje również destrukcyjną rolę kościoła katolickiego w historii Polski. Polecam.

Fantastycznie napisana książka. Pokazuje co działo się na Śląsku w XIII wieku a co najważniejsze pokazuje skąd i dlaczego wzięli się Niemcy. Pokazuje również destrukcyjną rolę kościoła katolickiego w historii Polski. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
473
88

Na półkach:

Książka może i ciekawa, ale czytanie jej było strasznie męczące.

Książka może i ciekawa, ale czytanie jej było strasznie męczące.

Pokaż mimo to

avatar
50
20

Na półkach: ,

To jest po prostu Biblia dla każdego kto interesuje się epoką. Rewelacyjne kompendium wiedzy na temat Henryków Śląskich, czasów osiedlania się na Śląsku "gości" niemieckich, Flamandów, zakonów. W tej książce jest niemal wszystko, świetnie przekazane i okraszone komentarzem autora zdradzającym jego stosunek do wielu zdarzeń ale ponieważ Zientara jest "guru" polskiej wiedzy historycznej to naprawdę warto poznać też jego zdanie. Niewielu historyków zarowno polskich jak i niemieckich podważało czy choćby polemizowało z Benedyktem Zientarą a niemal wszyscy przyjmowali wyniki jego badań i potwierdzali ich wiarygodność. Myślę że obok Gerarda Labudy był on największym znawcą epoki.

To jest po prostu Biblia dla każdego kto interesuje się epoką. Rewelacyjne kompendium wiedzy na temat Henryków Śląskich, czasów osiedlania się na Śląsku "gości" niemieckich, Flamandów, zakonów. W tej książce jest niemal wszystko, świetnie przekazane i okraszone komentarzem autora zdradzającym jego stosunek do wielu zdarzeń ale ponieważ Zientara jest "guru" polskiej wiedzy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    84
  • Przeczytane
    73
  • Posiadam
    29
  • Średniowiecze
    12
  • Historia
    9
  • Ulubione
    3
  • Biografie
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Polska
    2
  • Chcę kupić
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Henryk Brodaty i jego czasy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne