Kronika wielkopolska

2010-01-01
Kazimierz Abgarowicz
kronika Polska historia Polski

więcej Więcej

Kroniki warto przeczytać, bo przekazują nam niemałą wiedzę. Niestety momentami miałem już nadzieję na szybki koniec dzieła. Kronika głównie opowiada o czasach rozbicia dzielnicowego, podczas którego istniały wieczne zatargi pomiędzy książętami, czyli istny chaos i anarchia.

"Kronika wielkopolska" jest to kronika spisana ok. 1295 roku, po łacinie, najprawdopodobniej w Gnieźnie lub w Poznaniu. Opisuje ona niesamowite dzieje Polski, od czasów wręcz legendarnych aż do 1272 roku. Kronika została zachowana w XV-wiecznych odpisach, składa się na nią między innymi: kronika Janka z Czarnkowa, roczniki wielkopolskie i krakowskie oraz noty gnieźnieńskie....

• Historia
  • Średniowiecze
  • historia
  • Źródła
  • Historyczne
  • Słowianie

Dodaj cytat z książki Kronika wielkopolska