Kompas Zen

Tłumaczenie: Robert Bączyk
Wydawnictwo: Szkoła Zen Kwan Um
The Compass of Zen
83-917813-7-2
buddyzm, zen, religia, budda, medytacja, korea
religia
Jakub Szwedo

DSSN Seung Sahn jest 78 patriarchą buddyzmu koreańskiego w linii przekazu od Buddy Siakjamuniego. Urodził się w 1927 roku w północnej części Korei. Został mnichem w październiku 1948 roku. W dziesięć dni po wyświęceniu udał się na 100 dniowe odosobnienie, w trakcie którego osiągnął Oświecenie. 25 stycznia 1949 roku otrzymał Przekaz Dharmy od Mistrza Zen Ko Bong Su Nima. W 1957 roku został Opatem Świątyni Hwa Gye Sah w Seulu. Kilka lat później został zaproszony, aby nauczać zen w Japonii. W maju 1972 porzucił pozycję sławnego mistrza w Japonii i Korei, aby udać się samotnie do USA i tam rozpocząć nauczanie zen. W ten sposób narodziła się Szkoła Zen Kwan Um, skupiająca kilkadziesiąt ośrodków na całym świecie; od prawie 30 lat Szkoła funkcjonuje również w Polsce. "Kompas zen" jest prostą, jasną i często przezabawną prezentacją najważniejszych nauk głównych buddyjskich tradycji - kulminujących w tradycji zen - dokonana przez jednego z najbardziej uwielbianych mistrzów zen naszych czasów. Podczas kilkudziesięciu lat swego nauczania na całym świecie, Mistrz Zen Seungh Sahn zasłynął ze swojej unikalnej umiejętności docierania do sedna buddyjskiego nauczania w sposób uderzająco jasny, nie polegający na ezoterycznym czy też akademickim słownictwie. W tej książce, opartej na jego mowach, przedstawia podstawy nauk buddyzmu w przystępny i intrygujący sposób, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych uczniów.

źródło opisu: http://sklep.tarotnet.pl/product_info.php?products_id=4158

źródło okładki: http://sklep.tarotnet.pl/product_info.php?products_id=4158

Jakub Szwedo | 2011-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2011

Po prostu wyczerpujący opis trzech głównych nurtów buddyzmu: theravady, mahajany i zen. Seung Sahn w piękny sposób ukazuję filozofie wschodu. Łatwość przyswajania, mnóstwo anegdot, szczegółowość i świetnie wydanie upewniają mnie tylko w wyborze oceny.

Bandziorno | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, Buddyzm
Przeczytana: 24 listopada 2013

Skompikowany ale obszerny "podręcznik" buddyzmu zen. Interesujące wyjaśnienie drogi od buddyzmu theravady, przez mahajanę do zen. Przykłady Mistrza się powtarzają, ale są to przecież zebrane fragmenty przemówień, a nie skrupulatnie pisany poradnik.

Marcin Lachowicz | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016