83-03-01941-4
alpinizm, wspinaczka, Himalaje
literatura faktu
Honorka22

Osobiste refleksje znakomitego taternika i alpinisty, kierownika wielu wypraw himalajskich, o wspinaczkach, Tatrach, Alpach, Hindukuszu i Himalajach.
To Adam Bilczewski był kierownikiem wyprawy w trakcie której Jerzy Kukuczka zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik.

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987

Domi | 2016-02-23

Nie każdą książkę o tej tematyce dobrze się czyta. Tematyka nie należy do łatwych. W zgromadzonych w "Alpinistach" opowieściach jest coś, co mnie urzeka. Adam Bilczewski prezentuje bohaterów takimi, jakimi chciałabym ich widzieć. Większość to ludzie niezwykle silni, ambitni, zachowujący zimną krew w najtrudniejszych sytuacjach, ale przede wszystkim- gotowi nieść pomoc kolegom, którym góry najbardziej dały w kość. Ludzie, którzy potrafią podjąć ryzyko nie tylko w czasie ataku szczytowego, ale też wtedy, kiedy walczącego o każdy krok towarzysza trzeba sprowadzić w dół. Podobają mi się ci alpiniści, mimo że mogę wyobrazić sobie, jak bardzo wzrost wysokości nad poziomem morza musi zwiększać prosty instynkt przetrwania. Więzi między bohaterami, wspólne znoszenie trudności, dylematy moralne- opisane są z dużą dawką emocji i nie raz w oku kręci się łza wzruszenia.

dziulfix | 2017-02-23
marchewka | 2017-01-13