Ostatnia podróż Sindbada Żeglarza

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Last Voyage of Somebody the Sailor
powieść,
hunter

Opowieść o współczesnym amerykańskim dziennikarzu, który tak bardzo chciał przekraczać wszelkie granice, tak wytrwale dążył do poznania niepoznawalnego, że w końcu cudownym sposobem przeniósł się w świat "Tysiąca i jednej nocy". Po niesamowitych perypetiach dotarł do pałacu Sindbada Żeglarza, który zaczął raczyć go opowieściami. Nieoczekiwanie owe historie poczęły się splatać z życiem i przygodami jego gościa.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1999

źródło okładki: www.conrada11.pl

Agnieszka | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Tytułową podróż po angielsku obywa kto inny, Somebody The Sailor - Ktoś- Simon Behler - Sindbad Ciągle w Tarapatach- żebrak z Baśni tysiąca i jednej nocy -imiennik wpuszczony przez Sindbada Żeglarza na ucztę -zagubiony topielec z innego świata. Ta rozbieżność tytułów pokazuje jak trudnym zadaniem jest tłumaczenie Johna Bartha, intelektualisty grającego na słowach własną melodię - Somebody i Sindbad to onomatopeja, jak tu nie pasuje nasz dosłowny, lecz miękki, krótki Ktoś (i nie jest to w żadnym razie narzekanie na pracę Wiesława Marcysiaka, tłumacza książki).

Wybór polskiego tłumacza wprowadza nas od razu w świat Szeherezady. Na kolejnych ucztach będziemy słuchać opowieści o sześciu podróżach Sindbada i sześciu podróżach Simona i śledzić przygotowywania do podróży siódmej. Podobnie jak Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy jest to opowieść o opowiadaniu opowieści. Narratorzy zmieniają się często ( w opowieściach Simona przeplata się ja, my, on -czasem w jednym akapicie), głos zabierają...

Topbookread | 2017-08-05
Na półkach: Przeczytane, INNE