Zdarza się

Wydawnictwo: JS & Co
978-83-931806-1-5
Adam Kaczorek

Powieść Jarka Szulskiego prowokuje i edukuje. To historia o różnych światach młodych i dorosłych. Zainteresuje nauczycieli i rodziców, którzy chcą znaleźć klucz do swoich prawie dorosłych dzieci. Zanim zostanie wydana - już jest kultowym zdarzeniem w "drugim obiegu". Autor - nauczyciel jednego ze znanych warszawskich liceów - nie upilnował roboczej wersji opowieści, która być może nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego... Dla młodzieży "Zdarza się" to nadzieja, a dla dorosłych?
Będziecie chcieli wrócić do szkoły!
To historia dla wszystkich, bo też wszyscy jesteśmy bądź byliśmy uczniami. A ilu z nas pamięta imiona swoich nauczycieli?

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: empik.com

Przemysław Zyra | 2015-05-17
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 maja 2015

Ogólnie w porządku, ale są zastrzeżenia. Mam wrażenie, że ktoś wziął dobrą książkę i dodał do niej elementy "uatrakcyjniające" typu wątków seksualnych itp. Że niby to uwiarygodni bohaterów i sprawi, że nie będą plastikowi. I to mi najbardziej przeszkadza. Lubię w książkach czytać o nieskazitelnych ludziach i o autorytetach.

Czytając książkę na początku miałem wrażenie, że opowiada o jakimś lekkoduchu, który miał kaprys pouczyć w szkole i chce mieć z tego niezła frajdę. Po jakichś stu stronach autor "kupił mnie" słowami mówiącymi o tym, że dzieciństwo nie jest przygotowaniem do życia, ale jest życiem. Mówił też o konieczności posiadania autorytetów co bardzo mi się podobało. Wszystko trwało do czasu kiedy "Duży" - a więc potencjalny autorytet nie pokazał swojego życia prywatnego. W niektórych aspektach nie należało ono do przykładnych - a szkoda, bo w innych sferach życia nauczyciel na prawdę imponował.

Zastanawiałem się w trakcie lektury, czy możliwe jest by taka postać jak...

Eliza | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Nauczyciele i rodzice powinni tę książkę przeczytać. Trzy lata gimnazjum przedstawione przez Dużego (młodego nauczyciela Mirona) i Małego (zdolnego ucznia Oskara).
Powieść pokazuje niedoskonałości polskiego systemu i gorzką prawdę o szkole.Naprawdę tak jest. Można się pośmiać i załamać. Pan Miron chce być nauczycielem, który łamie stereotypy, udaje mu się przygotować wiele niezwykłych wycieczek, przedsięwzięć, przy okazji dzieli się swoimi opiniami o edukacji.
Uczeń zaczyna gimnazjum jako samotnik, nielubiany przez rówieśników, niezrozumiany przez rodziców.
Można oczywiście się czepiać detali, jednak uważam, że przekazane obserwacje psychologiczne całego szkolnego środowiska są genialne!

ewwa | 2011-11-06
Przeczytana: 2011 rok

Profesorze Keating gdzie jesteś?
Mam kłopot z tą książką. Przyjaciel poprosił mnie o jej przeczytanie, więc dobrnęłam do końca, gdyby nie ta obietnica, to raczej porzuciłabym ją dość szybko...
I od razu chcę wyjaśnić - uważam, że pan Jarek Szulski jest pewnie świetnym nauczycielem, gdzież tam "pewnie", na pewno! Ale książka, moim zdaniem, jest po prostu zła. To jest słaba, kiepsko napisana powieść. Gdyby ta publikacja nie rościła sobie praw do bycia powieścią, a była popartą ciekawymi przykładami analizą naszego, pożal się Boże, szkolnictwa - byłaby bardzo ciekawą publikacją. Natomiast powieścią jest kiepską. Dlaczego tak uważam? Oto moje zastrzeżenia.
Książka jest przewidywalna do granic możliwości. Od pierwszej strony wiadomo, że zmierzamy oto do konfliktu, który zakończy się wyrzuceniem wspaniałego pedagoga ze szkoły. A przyczyną będzie okropny, skostniały, niereformowalny SYSTEM, który za nic ma indywidualizm, a wszystkim są dla niego słupki, biurokracja i dyscyplina. Powieść...

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2012 rok

Fajna książka o fajnym nauczycielu. Dla małych (naście lat) i dużych.

mantra | 2011-04-14
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Kto chodził do szkoły ręka do góry. No właśnie, prawie każdy. A jakie macie wspomnienia? Czy to piękne i ciepłe historie zdobywania wiedzy i uczenia się świata w tym małym laboratorium życia społecznego, czy może chowacie w pamięci przebłyski traumatycznych wydarzeń, po których do reszty znienawidziliście nie tylko nauczyciela ale też sam przedmiot, który wykładał? Jak kształtowali wasze charaktery ludzie, którzy przez tyle lat wraz z wami pokonywali drogę życia?

Ile myśli kotłuje mi się teraz w głowie. Ile wspomnień z własnego procesu edukacji, ile inspiracji do patrzenia na szkołę zupełnie innym okiem. Okiem nauczyciela świadomie wychowującego. Brzmi dziwacznie? Bo nauczycieli takich jak Miron Czarnecki (ośmielę się rzecz alter ego autora) jest niewielu, podobnych może trochę się znajdzie.

Powrót wspomnień ze szkoły w trakcie czytania gwarantowany.

Dopiero ta książka uświadomiła mi że nauczyciel ma w ogóle jakikolwiek wkład w proces wychowawczy dziecka! Całe moje życie byłam...

Pazio777 | 2014-01-20
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Jak dla mnie? Genialna. Jako, mam nadzieję, przyszły pedagog razem z Mironem przeżywałem na początku wybuch pozytywnych emocji w nowej pracy, przez zaangażowanie w coraz to nowe pomysły, podupadanie w wyniku konfliktu z dyrekcją oraz na żalu pod koniec pracy kończąc. Zauważyłem jednak, że książka wywołuje więcej emocji wśród ludzi będących w temacie szkoły. Dlatego tym osobom polecam!

Piotr_O | 2015-01-24
Przeczytana: 2013 rok

Niewiele powstało powieści z fabułą osadzoną w szkolnych realiach III RP. Jarosław Szulski, doświadczony pedagog, opisuje poniekąd swoje zmagania z uczeniem i wychowaniem młodych ludzi. Książki napisana pełna werwy i humoru. Z każdym zdaniem zaczyna się chcieć być "maleństwem". Jednocześnie pouczająca dla rodziców i samych nauczycieli. Warto sięgnąć! Belfer poleca :)

Angelika | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Zabawna, lekka, wciągająca. Tymi trzema słowami można szybko i treściwie opisać tą książkę. Momentami bawiąca wręcz do łez :) świetnie przedstawione podejście do szkoły zarówno z perspektywy ucznia, jak i nauczyciela.

Kat | 2014-05-20

Według mnie dla tej książki warto zarwać noc. :) Dawno już nie czytałam książki przy której po prostu wybuchałam śmiechem. I przy której odżyły wspomnienia lat szkolnych... :)

dragonfly | 2016-10-08
Przeczytana: 12 października 2016