Horacy - Weekend w Ośrodku Wypoczynkowym „EGO”

Okładka książki Horacy - Weekend w Ośrodku Wypoczynkowym „EGO” Patryk Rząsa
Okładka książki Horacy - Weekend w Ośrodku Wypoczynkowym „EGO”
Patryk Rząsa Wydawnictwo: Self-publishing Patryk Rząsa literatura piękna
Self-publishing Patryk Rząsa
2022-07-15
2022-07-15
psychologia filozofia powieść poezja samorozwój

15/10 - moja ocena.

"Kiedy uczeń jest gotowy to i nauczyciel się znajdzie".

Jestem pod wrażeniem, tym bardziej, że młody autor tak zręcznie napisał bardzo mądrą książkę. Świetne odwołania do literatury oraz istotnej wiedzy rozwojowej, bez pseudo-motywacyjnych bzdetów. Od 25 lat zajmuję się szkoleniami z zakresu umiejętności miękkich oraz pogłębiania samo-świadomości ludzi. Rzadko zdarza się książka, która w tak przystępny sposób poruszała by tyle ważnych życiowo zagadnień i w dodatku w tak celny sposób. Pojawiają się tutaj też elementy realizmy magicznego, zgrabne opisy oraz bardzo zręczna dawka humoru.

Rzadko zdarza się też taki zbieg okoliczności, że kwestie poruszane w książce tak bardzo rezonują z moimi aktualnymi przemyśleniami, nawet jeden z bohaterów czyta po raz trzeci kultową książkę Victora Frankla, sam także czytam ją właśnie po raz drugi ("Człowiek w poszukiwaniu sensu" - Twórca Logoterapii). Takich zbiegów okoliczności było wiele i w pewnym momencie czułem się, jakbym sam był zanurzony w powieści, nawet zastanawiałem się, czy przypadkiem autor nie jest rodziną Horacego, a spotkanie go na targach książki nie było dziełem przypadku?
W świecie wielu zagubionych młodych i nie tylko ludzi, borykających się ze swoimi "wyzwaniami" - książka magicznie pozawala układać i porządkować sobie w głowie. Wiem, że do niej wrócę, a bardzo rzadko czytam książki więcej razy. Już po 30% wiedziałem, że to jest majstersztyk.

Momentami miałem także skojarzenia ze Światem Zofii - tyle, że nie spotykamy tutaj uczonych filozofów, a zwykłych ludzi, z którymi dyskusje posuwają nas do przodu, pozwalając stawać się lepszymi wersjami siebie, a przynajmniej skłaniają nas do refleksji.

Książkę, pomimo zachwytu, czytałem dość krytycznie i żeby nie było tak słodko "bzycząco" jedna rzecz, która nie ma dużego znaczenia w odbiorze i przesłaniu książki, to zdanie dotyczące emocji ambiwalentnych - potocznie mylimy emocje z uczuciami. Nie ma możliwości odczuwania emocji ambiwalentnych, bo możemy przeżywać tylko jedną w danym czasie - autor chociażby z racji wieku nie jest magistrem psychologiem, a takie błędy zdarzają się nawet psychologom.

Bardzo dziękuję za inspirującą książkę.

Chapeau bas

15/10 - moja ocena.

"Kiedy uczeń jest gotowy to i nauczyciel się znajdzie".

𝓡𝓮𝓬𝓮𝓷𝔃𝓳𝓪
Do przeczytania tej powieści namówił mnie sam autor na targach książki i muszę wam przyznać, że nie żałuję jej zakupu.

Styl pisania jest dość przyjemny, lecz momentami lekko mnie męczył. Mamy tutaj wiele różnych przemyśleń i tu właśnie mam mały problem. Z jednej strony cieszy mnie, że autor poruszył tu dużo realnych oraz bardzo aktualnych problemów i tematów, jednak mam wrażenie, że przez ich natłok trochę umknęło mi główne przesłanie, jakie niesie za sobą „Horacy”.

Były chwile, w których się nudziłam lub miałam przesyt, przez co przeczytanie tej lektury zajęło mi trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Sporym minusem dla mnie był wątek religijny, po prostu nie lubię o tym czytać, ale to już tylko i wyłącznie moje upodobania.

Bohaterzy są genialne wykreowani. Każde z nich jest inne, wyjątkowe z własnymi przekonaniami i stylem językowym. Są barwni i ciekawi, wszyscy mają swoje cechy charakterystyczne i rozbudowany portret psychologiczny. Większość z nich naprawdę bardzo polubiłam i uważam, że są oni jednym z największych plusów tej książki. Klimatyczny ośrodek wypoczynkowy z piękną, sielankową scenerią wokół dodaje tej historii jeszcze więcej piękna.

Co do zakończenia, to bardzo mi się podobało, mimo że spodziewałam się takiego obrotu spraw. Wywarło na mnie wiele emocji i często o nim myślę. Ostatnie pięćdziesiąt stron przeczytałam z prędkością światła, bo tak bardzo mnie zaintrygowało.

Podsumowując podczas czytania miałam dość mieszane uczucia względem tej książki, ale finalnie mój odbiór jej jest pozytywny. Myślę, że to naprawdę wartościowa książka dająca nadzieję. Nie każdemu się spodoba ze względu na swoją specyficzność, ale uważam, że warto po nią sięgnąć i samemu przekonać się, czy przypadnie wam do gustu.

Moja ocena to 4/5⭐️

𝓡𝓮𝓬𝓮𝓷𝔃𝓳𝓪

Pomysł na książkę jest moim zdaniem dobry, ciekawy i pozwala na zrealizowanie tego, co chciał czytelnikom przekazać autor. Sam fakt, że ktoś napisał taką powieść i że komuś mogła pomóc w przemyśleniu pewnych rzeczy jest godny pochwały. Jednakże sposób w jaki jest napisana, sprawia że odbiór jest (a w każdym razie dla mnie był) niezwykle nieprzystępny. Zbyt wzniosły sposób wypowiadania się bohaterów upodabnia tę powieść do eseju albo rozprawy. Książka jest niepotrzebnie patetyczna i to jest jej główna i zasadnicza wada. Krótko mówiąc, sam pomysł i koncept - super, sposób napisania - nieadekwatny do formy i treści. Generalnie rozumiem, że komuś ta książka mogła się spodobać, jednakże mi przez wykonanie, nie przypadła do gustu.

Bardzo polecam tę książkę. Jako osoba w podobnym wieku i sytuacji co główny bohater, mogłam się utożsamić z tym co czuł, jego przemyśleniami i rozterkami. Uważam, że autor świetnie uchwycił problemy współczesnego, młodego pokolenia. Bardzo podobała mi się też perspektywa pobocznych postaci, ktore były idealnymi przedstawicielami różnych grup społecznych. Czytając tę powieść wracałam do czasów szkolnych, kiedy konkretne postacie można było analizować na milion różnych sposobów, za każdym razem odkrywając nowe, zaskakujące niuanse. Dialogi to majstersztyk, można je czytać kilka razy, a emocje są wciąż takie same jak w trakcie pierwszego czytania. Zdecydowanie zmusza do myślenia. Polecam

Ciekawe, bo dość eklektyczna książka, poruszająca wiele tematów. Trochę o psychice, trochę filozoficznie, no i wiersze. Nie wszystko ostatecznie do mnie trafiło ale mimo to oceniam bardzo pozytywnie. Piękna okładka!

Naprawdę świetna książka. Wczytując się w kolejne strony wręcz namacalna jest wyobraźnia autora, a w samej historii odnaleźć można wiele „smaczków” i odwołań do klasyki literatury. Całość w charakterze realizmu magicznego - must have na półkach młodzieży

Choć książka adresowana jest bezpośrednio do młodego pokolenia, to jako osoba w średnim wieku również mogłam wynieść z niej sporo rzeczy. Dobra perspektywa na problemy z jakimi boryka się teraz młodzież...

Chciałabym Wam opisać tę książkę najlepiej jak potrafię, bo nie jest ona taką… zwykłą książką. To dosłownie przygoda, którą przeżyjecie razem z bohaterem. I którą powinien przeżyć każdy z nas, bo to ile przez ten przysłowiowy „weekend” można się nauczyć z tymi niezwykłymi bohaterami… coś niesamowitego. Ośrodek Wypoczynkowy „EGO” zagwarantuje Wam na pewno dużo zmian. Na lepsze. Zaczniecie dostrzegać radość i piękno w malutkich rzeczach, zacznie Was przepełniać siła i wiara we własne możliwości 🥺

Tę książkę można spokojnie porównać do Małego Księcia i tyle skarbów ile idzie wyciągnąć z tamtej książki, tylko że tutaj po prostu dla starszych. Choć właściwie… dla wszystkich. Czułam, że każdy bohater był taką małą planetą - każdy z innymi problemami, ale też innymi mądrościami, które dawały nowe światło na zwykłą codzienność bohatera. Jak sam na koniec przepięknie podsumował: oswoił się z Margo, zatęsknił za salutowaniem Kapralowi, za pstrokatymi krawatami Pana Orła, za niewyobrażalnymi ideami Iwana, za oddaniem i wiarą Kapłana, za spokojem, które cechowało Takuyia, za ciepłem płynącym z serducha Pani Róży i nawet za prześmiesznymi kłótniami bliźniaków. Zatesknil za wszystkimi przyjaciółmi. A przede wszystkim i z resztą to wszystko dzięki… niezwykłym Horacym, spotkanym w… zwykłej bibliotece.

Czy i ja mogę dostać ofertę spędzenia tam weekendu? Bo gdyby każdy z nas miał taką szansę - wydaje mi się, że świat byłby łatwiejszy i po prostu lepszy 🥺

Ogromne WOW dla autora, bo naprawdę przepłynęłam przez tę książkę i niejednokrotnie się zastanowiłam nad niektórymi słowami bohaterów, które bardzo potrafiły oddać coś z mojego życia.
I nie zapominajmy też o pracy innych ludzi przy tej książce jak np przy okładce, która jest wprost PRZEPIĘKNA!

• Do kupienia/prezent
  • 2022: 100 książek