Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej

Seria: Wiek XIX
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
838731661X
A--

Książka przedstawia mechanizmy funkcjonowania sekty w kulturze polskiej wyjątkowej, ponieważ kierowanej przez Mickiewicza. Kontakt z Towiańskim, litewskim prorokiem, odmienił życie poety. Mickiewicz porzucił pisanie i rozpoczął wielki eksperyment, obejmujący dusze i ciała wyznawców, członków Koła. Pragnął wychować "nowego człowieka", zdolnego, dzięki wydobytej z własnego wnętrza sile, do najtrudniejszych zadań: odzyskania niepodległości Polski, przemiany Europy, zbawienia świata. Poezja "nowej epoki" zamieniła się jednak w martwą mowę, próby wewnętrznego odrodzenia skończyły się intrygami, spełzły na niczym. Rutkowski wykorzystuje liczne dokumenty z epoki, by opisać metody i skutki tej operacji. Opowiedziana przez niego historia staje jak żywa przed oczyma czytelnika. Jest to trzecie wydanie książki – pierwsze, emigracyjne, ukazało się w roku 1988 w Paryżu nakładem "Libelli", drugie, bez wiedzy i zgody autora, w roku 1990 w Krakowie. We wstępie Rutkowski pisze: "Niczego w tej książce nie zmieniłem, ponieważ zmieniać nie musiałem. Braterstwo albo śmierć zachowuje w mym przekonaniu pewną wartość, dotyczy bowiem nie tylko konkretnych wydarzeń historycznych, lecz opowiada też o drzemiącej w każdym z nas tęsknocie do mistrza i pana, o błądzeniu po manowcach w poszukiwaniu prawdy, a niekiedy – świętości. To powieść o nieustannie ponawianych atakach niższego na wyższe, czyli o pląsach Psuja".

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Robert Kowalski | 2016-08-19
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam

Rutkowski to jeden z największych badaczy towianizmu, i jego książka stanowi kopalnię wiedzy dla zainteresowanych tematem. Szkoda, że nie uporządkował bardziej przekazywanych przez siebie informacji - skakanie o kilka miesięcy i lat w przód i w tył może jest efektowne, ale łatwo się przy tym zgubić.

Wciągająca lektura. Książka o narodowej obsesji pisana z pasją i mniej pod publiczkę niż ma tochyba obecnie miejsce u Rutkowskiego.

Jazir | 2016-07-09
Na półkach: Przeczytane, Biografie