Mozaika indyjska

Wydawnictwo: Kurpisz
83-89738-08-2
esej,
hunter

Autor nadzwyczaj trafnie wybiera najistotniejsze aspekty indyjskiej cywilizacji, co czyni z Mozaiki indyjskiej
znakomity klucz do poznania tego kraju.

Barthez | 2015-06-30
Przeczytana: 12 lutego 2015

Oczekiwałem kolejnej książki podróżniczej (choć wydawała się grubsza niż nakazuje kanon). Jej początek utwierdził mnie w tym przekonaniu i przyznam ciut zraził, bo schemat: biały człowiek->Indie->chaos->brud mierzi mnie niesamowicie. Czy jest to zamierzona podpucha autora, element gry i rozwoju książki, czy tylko moje płytkie postrzeganie?
Faktem jest, że Mozaika Indyjska to magiczna książka o arcyciekawej formie. To przeplatające się opowieści trzech światów, w które wchodzimy coraz głębiej po to, żeby w końcu złączyły się w całość.
Mozaika to o wiele więcej niż backpackerska relacja z łazęgowania po Azji.
Dla mnie jest to opowieść o Indiach człowieka zachodu, który zadał sobie trud, by zrozumieć je trochę bardziej.

Bartosz | 2013-11-16
Przeczytana: 12 października 2013

To nie jedna, a trzy równoległe książki: splecione ze sobą, jednak do końca utrzymujące swoją osobność. Stąd blisko 750 stron i nieporęczny rozmiar, stanowiące koszt unikalnego i moim zdaniem udanego pomysłu literackiego, jakim jest "Mozaika indyjska".

Pierwszą warstwę "Mozaiki" stanowią obserwacje, notatki, spostrzeżenia na temat subkontynentu (nie tylko Indii, ale także Cejlonu i Bangladeszu) osoby, która przybywa tu po raz pierwszy i wyrusza w długą, czasami meczącą, ale intrygującą, wielomiesięczną podróż. To osobiste, w jakiejś mierze także autorefleksyjne obserwacje miejsc, ludzi, sytuacji, rzeczy oraz reakcji na nie podróżnego który przybył z zachodniego kręgu kulturowego. Nie jest to systematyczny opis podróży czy miejscowości, a raczej luźne impresje, wyimki z notatnika, zapisywane na gorąco wrażenia. Mimo, że nie stanowią precyzyjnego opisu odwiedzanego kraju, trafiają często w sedno lub zaskakują ciekawymi porównaniami perspektywy europejskiej i indyjskiej. Jako osoba,...

Cyfranek | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

„Mozaika indyjska” Tomasza Mazura zrazu jawi się jako kolejna książka podróżnicza – relacja z wyjazdu do Indii pisana w formie dziennika z samotnej podróży. Początkowo składa się z wrażeń Polaka pierwszy raz odwiedzającego Indie oraz zdjęć wkomponowanych w rozwijającą się opowieść. A opowieść wydaje się być dość typowa, zawierająca uwagi dość podobne do tego, co odczuwa chyba każdy przy pierwszym zderzeniu z indyjską rzeczywistością. Dość szybko okazuje się jednak, że ta opowieść zaprowadzi nas znacznie dalej.

Od samego początku można wyczuć, że autor ma wielkie wyczucie tego, co go otacza i patrzy na indyjską codzienność ze zrozumieniem, ciepłem i chęcią (jak napisał na okładce książki Umesh Nautiyal) wyjścia poza szok kulturowy. W „podróżnych” zapiskach autora stopniowo coraz bardziej widać pragnienie wniknięcia głębiej w indyjskość, choć bez chęci roztopienia się w niej.

Wraz z narratorem stopniowo wciągani jesteśmy w jego życie, które widzimy w opowieściach z podróży i w...

Tamanna | 2014-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Czytałam tę książkę z ogromnym zainteresowaniem. Zaciekawiona formą – wyłaniające się z ciemnego tła obrazy Indii (jakby podglądane, fragmentaryczne, budzące tęsknotę za całością – podróżą do Indii). Kropkami zapis tego, co nie do opowiedzenia, co i tak pozostaje tajemnicą. Świetnie się też z jej autorem wędrowało przez Indie. Mam za sobą podróże z Kapuścińskim,Gieżyńskim, Kretem, Cegielskim, Żukrowskim, Putramentem itd, ale Indie oczyma Mazura są wyjątkowo ciekawe, pewnie do tej książki wrócę.

predator_rusyfikator | 2016-04-24
fiurka85 | 2016-04-20