Głos Pana. Kongres futurologiczny

Okładka książki Głos Pana. Kongres futurologiczny
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
315 str. 5 godz. 15 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1978-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
315
Czas czytania
5 godz. 15 min.
Język:
polski
Tagi:
Lem
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
178 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
868
680

Na półkach: , , ,

Oba utwory powstały w zasadzie w zaledwie trzyletnim odstępie czasu (GP-1967, KF- 1970) a mimo to różnią się zasadniczo. Na dobrą sprawę nie wiem czemu umieszczono je w jednej książce, ale zostawmy to.
GP traktuje o fikcyjnym wielkim amerykańskim przedsięwzięciu, które autor porównuje do projektu Manhattan (który jak wiadomo dotyczył bomby atomowej). Projekt ten to właśnie Głos Pana czyli Masters Voice w skrócie MAVO. Dotyczy on otrzymania od obcej cywilizacji coś jakby listu nadanego w postaci strumienia neutrinów. Na podstawie uzyskanej informacji, która zawiera przepis na plazmę ochrzczoną Żabim Skrzekiem prowadzone są dalsze badania.
Główny bohater to młody matematyk, ma także swój udział w projekcie wśród licznego grona fachowców.
GP to powieść trudna i dość męcząca. Według mnie jest to rodzaj hard SF, który dość trudno sobie przyswoić ze względu na dużą liczbę fachowych pojęć z różnych dziedzin wiedzy, bądź też z ich styku.
Mimo wszystko czuję satysfakcję z przeczytania utworu choć nie wiem czy udało mi się objąć rozumem wizję autora.
KF to natomiast rodzaj czarnego humoru traktującego o wizji przyszłości za pół wieku. Młody naukowiec przyjeżdża do obcego kraju na kongres naukowy dotyczący przyszłości świata. Najpierw wskutek zawirowań rzeczywistości budzi się w ciele Murzynki a następnie rudobrodego mężczyzny. Następnie postanawia poddać się hibernacji i budzi się w roku 2039. W tym świecie, opanowanym przez roboty i przeludnionym stopniowo zanika znaczenie jednostki. Nie opłaca się również pracować gdyż w tak zautomatyzowanej rzeczywistości prawie wszystko za człowieka wykonują roboty. Na świecie panuje idealny ład i harmonia ale to tylko pozory. Głównemu bohaterowi udaje się dojść prawdy- tak piekny świat jest tylko ułudą wywołaną przez maskony, silne środki maskujące rzeczywistość. Jak zakończy się ta przygoda?
KF podobał mi się troch bardziej od GP a to za sprawą klarowniejszego języka i przejrzystszej treści. Wizja przyszłości przedstawiona w książce może trochę przerażać, ale ja mimo to świetnie się bawiłem. Lem pisząc dwa tak różne utwory dał popis wszechstronności i erudycji. Serdecznie polecam. Ocena bardzo dobra.

Oba utwory powstały w zasadzie w zaledwie trzyletnim odstępie czasu (GP-1967, KF- 1970) a mimo to różnią się zasadniczo. Na dobrą sprawę nie wiem czemu umieszczono je w jednej książce, ale zostawmy to.
GP traktuje o fikcyjnym wielkim amerykańskim przedsięwzięciu, które autor porównuje do projektu Manhattan (który jak wiadomo dotyczył bomby atomowej). Projekt ten to właśnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    287
  • Chcę przeczytać
    131
  • Posiadam
    55
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    5
  • Science Fiction
    4
  • Fantastyka
    3
  • Stanisław Lem
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Lem
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Głos Pana. Kongres futurologiczny


Podobne książki

Przeczytaj także