Medaliony

2007-08-01
2007-08-01
83-7297-499-3
wojna obozy hitlerowskie

Książka niezwykle ważna, mocna. Każde opowiadanie wywiera niesamowite wrażenie.

Książka niezwykle ważna, mocna. Każde opowiadanie wywiera niesamowite wrażenie.

Książka obowiązkowa jako przestroga do czego prowadzi obsesja władzy a mianowicie totalitaryzm. To co Niemcy zgotowali więźniom obozów koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej jest niepojęte. Książka zawiera osiem opowiadań które szokują oraz dają do myślenia. Co musi siedzieć w głowach oprawców przez co mają za nic życie ludzkie? Aż dziw że to człowiek człowiekowi zgotował ten los. Bardzo smutna książka po lekturze której brak słów żeby coś więcej powiedzieć .

Piękna książka, bardzo mocna. Dowiadujemy się w niej rzeczy, których nie dowiemy się w innych historyczno-wojennych książkach. Z całego serca polecam.

Opowieści szybkie, jasne ale nie proste. Łatwo się czyta, ale to zostaje na dłużej. Starsi ludzie widzący mnie czytającego Medaliony odradzali, mówiąc że to same smutne historie. To prawda. Na szczęście dla nas to historie.
Niestety piętno na tym utworze wywarła propaganda komunistyczna i wałkowanie tego tematu przez całe dziesięciolecia. Przez to podświadomie czuje odrzucenie do tej narracji. Szkoda, bo Nałkowska pisała szczerze, a że to później zostało poprawione...

Czytane lata temu, w szkole. Mogę napisać tylko 1 słowo - WSTRZĄSAJĄCE!

Czytane lata temu, w szkole. Mogę napisać tylko 1 słowo - WSTRZĄSAJĄCE!

"Medaliony" - porażające w swojej wymowie świadectwo okrucieństw, zezwierzęcenia niektórych ludzi w czasie II wojny światowej. Miniatury prozą, które wstrząsają treścią.
Literatura w reporterskim stylu, szokująca tak mocno jak opowiadania Borowskiego, Szmajdzińskiej, Moczarskiego czy Herling-Grudzińskiego.
"Medaliony" przeczytane prawie 30 lat temu wciąż tkwią w pamięci.

"Medaliony" przeczytane prawie 30 lat temu wciąż tkwią w...

Książka "Medaliony" to krótka forma literacka z gatunku literatury obozowej. Temat przejmujący i zapewne czasami mniej znaczy więcej, jednak nie jestem fanką nowel i nic na to nie poradzę . W ramach wstępu zamieszczono entuzjastyczne recenzje krytyków literackich i pisarzy. Tylko czemu ma to służyć? To taj jakby z góry nakazać czytelnikom, że książka musi się podobać. Czy mam się nią zachwycać, bo tak wypada?

Zdecydowanie wolę normalne, pełnowymiarowe powieści, a nie takie nowelki. Ta zawiera 11 króciuteńkich opowiadań:

1. Profesor Spanner
Jeden z profesorów w Instytucie Anatomii produkuje z ludzkiego tłuszczu mydło a z kości szkielety, które pewnie później będą wykorzystane na lekcjach anatomii czy biologii. Oczywiście rodzą się dylematy czy jest to etyczne itp. Wiadomo, że nie jest, ale warto przeczytać całe opowiadanie aby zrozumieć przesłanie autorki.

2. Dno
O kobiecie, która przeżyła obóz w Ravensbruck, a wcześniej była więziona na Pawiaku, pracowała też w fabryce amunicji. Nie zna losu dwójki swoich dzieci - syna i córki, z którymi została rozdzielona.

3. Kobieta cmentarna
O kobiecie, która dba o coraz liczniej przybywające na cmentarzu groby, pielęgnuje na nich kwiaty. Zauważa, iż "Ludzie giną na wszelkie sposoby, wedle wszelkich kluczy, pod każdym pretekstem. Wydaje się, że nie żyją już wszyscy".

4. Przy torze kolejowym
Grupka ludzi ucieka z transportu do obozu zagłady. Jedna kobieta została postrzelona w kolano, a pozostała dwójka mężczyzn ( w tym jej mąż) zginęli od kul. Kobieta leży ranna przy torach i nie może się podnieść. Czy ktoś z mijających ją ludzi zdecyduje się udzielić pomocy Żydówce? Bardzo "mocne" opowiadanie.

5. Dwojra zielona
Również o Żydówce, która przeżyła Majdanek a teraz pilnuje mieszkania, w którym powstanie żydowskie ambulatorium.

6. Wiza
Jedna z kobiet opowiada o pobycie w obozie, gdzie więźniarki były wzywane na wizę czyli na łąkę usytuowaną przy lesie. W jakim celu?

7. Człowiek jest mocny
O Michale P., który pracował przy rozładunku zwłok ludzi zagazowanych w samochodach ciężarowych. To opowiadanie najbardziej mną wstrząsnęło.

8. Dorośli i dzieci w Oświęcimiu
O wstrząsających praktykach, jakich dopuszczano się wobec więźniów ( w tym również dzieci) w obozach zagłady.

I to tyle. Broszurka ma z pewnością mocny wydźwięk i w tej krótkiej formie zawiera wiele treści. Jednak tak jak napisałam wcześniej, poruszone tu tematy są ważne i autorka wypunktowała w nich to, co w całym systemie nazistowskim najpodlejsze, najokrutniejsze i pewnie nie wypada dać niskiej oceny, ale co ja poradzę na to, że ten suchy, skromny ale bardzo wymowny przekaz w takiej formie nie zachwycił mnie. Zaznaczam, że chodzi mi głównie właśnie o formę literacką a nie podjęty w niej temat. To właśnie w tej nowelce padły słynne słowa: "Ludzie ludziom zgotowali ten los".

Przerażająca. Nie wiem czy kiedykolwiek do niej wrócę.

Przerażająca. Nie wiem czy kiedykolwiek do niej wrócę.

Obraz wstrząsający. Niełatwo czytać taki literacki dokument, tym bardziej chcieć tego typu utworów więcej. Będąc młodym, nie ruszały mnie te książki, ale teraz gdy jestem dorosły dostrzegam mój brak dojrzałości w tamtym okresie życia. Ludzie zgotowali ludziom ten los. Czy można oczekiwać więcej od tej literatury? Zdecydowanie nie powinno się. Bardzo dobrze, że nie ma tu tragicznych zwrotów akcji, epickich postaci i wartkiej, cudownej akcji. Ten czas ludzkości wystarczy, aby pozostał tylko pod postacią dokumentu. Polecam wszystkim. Bez względu na upodobania, takie historie trzeba mieć w pamięci.

Powinna ponownie stać się obowiązkową lekturą szkolną.

Powinna ponownie stać się obowiązkową lekturą szkolną.

• Lektury
  • Lektury szkolne