Cz@t

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rzeczy literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
83-88560-36-0
czat, cz@t, Krzysztof Rudowski
niechcaca

Treść utworu oparta jest na specyficznym stylu rozmów prowadzonych "na czacie" (czat, chat, inaczej IRC - Internet Realy Chat), czyli w internetowych witrynach, gdzie spotykają się anonimowi uczestnicy pod często przypadkowymi imionami (nickami), a ich tożsamość i osobowość kreowana jest dowolnie przez nich samych, ich pisemnymi wypowiedziami. Uczestnictwo w internetowych rozmowach dotyczy już wielu tysięcy osób w Polsce i milionów na całym świecie. Łatwość ich prowadzenia i anonimowość pozwalają przełamywać kompleksy i wyzbywać się barier. Są ludzie, którzy w wirtualnych kawiarenkach spędzają po kilka godzin dziennie. Dla nich internetowe rozmowy stały się sposobem na życie, ale niekiedy również tragicznym uzależnieniem i niebezpiecznym oderwaniem się od rzeczywistości. Pozorny chaos takich spotkań ujęty został w Cz@cie w formę dramatu - wiodącego do niespodziewanych, ale i nierzadko tragicznych rozwiązań - roszczącego sobie jednocześnie prawo do uogólnień z zakresu psychologii i socjologii Internetu.

źródło okładki: terytoria.com.pl

Nieświadomie sięgnęłam po tę książkę jako trzynastolatka, przeczytałam ją w ciągu około dwóch (!) lat około siedem (!!) razy i byłam niepocieszona, a wręcz zła, gdy bibliotekarki zabroniły mi ją wypożyczać!
Wypowiedzi są tak doskonale skonstruowane, osobiste, cała fabuła i wszyscy bohaterzy kompletnie różni. Mamy tu bowiem maturzystkę, mężczyznę z depresją, studentkę, samotną żonę marynarza, mężczyznę na wózku inwalidzkim... Szukali zrozumienia, podzielenia się swoimi problemami, rozterkami, sposobów na rozwiązanie swoich problemów.

kubusss | 2013-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2013

Pisana lekkim językiem, szybko się czyta. Zbyt poważne to te rozmowy nie były, trzeba przyznać. Jednak najbardziej rozczarowało mnie zakończenie. To jest mój główny zarzut do tego utworu.

angul4 | 2015-06-07

Książka lekko pisana, szybko się czyta. Bardzo fajna lektura.

Wojciech | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Krótka, lekka lektura. Przez większość czasu przewijają się rozmowy o niczym, ale końcówka skłania do przemyśleń na wiele tematów: od problematyki sieciowej do egzystencjalnej.

annikap | 2016-10-28
Przeczytana: październik 2009