Konstelacje

Okładka książki Konstelacje Krzysztof Rudowski
Okładka książki Konstelacje
Krzysztof Rudowski Wydawnictwo: Warstwy publicystyka literacka, eseje
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Warstwy
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365502315
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Spis lokatorów Maciek Bielawski, Beata Dębska, Eugeniusz Dębski, Tomasz Majeran, Jędrzej Pasierski, Krzysztof Rudowski, Nadia Szagdaj, Agnieszka Wolny-Hamkało, Filip Zawada, Andrzej Ziemiański
Ocena 6,8
Spis lokatorów Maciek Bielawski, B...
Okładka książki Pomosty. Dolnośląski Rocznik Literacki, XVI/2011 Adam Tadeusz Bąkowski, Eugeniusz Dębski, Natalia Dudkowiak, Ernest Dyczek, Andrzej Maria Dzierżanowski, Andrzej Falkiewicz, Jan Feusette, Wacław Grabkowski, Dorota Heck, Tomasz Hrynacz, Jacek Inglot, Gabriel Leonard Kamiński, Tymoteusz Karpowicz, Bogusław Kierc, Piotr Klimczak, Jerzy Bogdan Kos, Tomasz Kościelniak, Maciej Krysman, Michał Kurzawski, Michał Kwaśnik, Karol Maliszewski, Antoni Matuszkiewicz, Michał Mazur, Anna Mrózek, Marta Nowosielska, Waldemar Okoń, Aleksandra Olejniczak, Justyna Paluch, Jerzy Pluta, Wojciech Radoch, Krzysztof Rudowski, Sas, Ryszard Sawicki, Rafał Skrobich, Konstanty Stankiewicz, Szymon Stoczek, Jan Stolarczyk, Janusz Styczeń, Magda Wieteska, Agnieszka Wojrecka, Henryk Wolniak-Zbożydarzyc
Ocena 9,0
Pomosty. Dolno... Adam Tadeusz Bąkows...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
491
66

Na półkach: , ,

Kupiłam ją na jednych z wrocławskich targów książki. Co tu dużo mówić przyciągnęła mnie jej okładka oraz narracja. Nie wiedziałam czego mogę się po niej spodziewać. Nie było opisu o czym opowiada.
Postaram się więc zacząć od tego z czym mamy do czynienia. Mianowicie akcja książki zaczyna się jeszcze przed I wojną światową, gdzie poznajemy zakochanych w sobie Marię i Józefa. Niestety z wojną jak to z wojną - wywraca wszystko do góry nogami. Fabuła rozrasta się zatem o bohaterów, których spotykają. Także oni stają się równoważnymi postaciami. Akcja toczy się nieprzerwanie do roku 2004, kiedy Polska wstępuje do Unii Europejskiej.
Na szczególną uwagę, zasługuje moim zdaniem sposób narracji tejże książki. Roździały są niezwykle krótkie. Pisane w specyficzny sposób. Z jednej strony mamy wrażenie, że dotykamy tylko suchych faktów z życia bohaterów czytając o zawiłych historiach ich losów. Z drugiej czujemy co nimi targa. Tak jakby książka ta dotykała tylko wierzchniej warstwy, jednocześnie będąc bardzo dogłębną. Powiedziałabym także, że narracja i język są wręcz poetyckie.

Jak napisałam jest bardzo dobrze napisana. Skąd zatem moja niezbyt wysoka ocena i 6 gwiazdek? No cóż... muszę przyznać, że nie potrafiłam polubić przedstawionych bohaterów. Większość z nich cechowała rozpusta. Bardzo szybko ulegali namiętnościom i zdradom. Ich podejście do życia jest dla mnie zwyczajnie obce. Jedna z gałęzi rodzinnych bohaterów przez tajemnice i kłamstwa okazała się być tak zawiła, że bez rozrysowania na kartce ciężko było sobie poukładać w głowie, kto z kim ma dziecko. A wszystko w obrębie jednej rodziny. Muszę przyznać, że głowa parowała.
Ocena za sam sposób poprowadzenia książki to mocne 9. Obniżyłam ocenę do 6 jednak za bohaterów i podejście do życia, którego nie jestem w stanie zrozumieć. Żadne z nich nie zdołało wzbudzić we mnie sympatii.

Mój ogólny odbiór jest jednak pozytywny. Książka pana Rudowskiego wzbudziła we mnie różne emocje. A oto chyba chodzi w literaturze, czyż nie?

Kupiłam ją na jednych z wrocławskich targów książki. Co tu dużo mówić przyciągnęła mnie jej okładka oraz narracja. Nie wiedziałam czego mogę się po niej spodziewać. Nie było opisu o czym opowiada.
Postaram się więc zacząć od tego z czym mamy do czynienia. Mianowicie akcja książki zaczyna się jeszcze przed I wojną światową, gdzie poznajemy zakochanych w sobie Marię i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
187
110

Na półkach: ,

Nie mogłam się oderwać od zbioru różnych ludzkich historii - tragicznych, szczęśliwych, niesprawiedliwych lub burzliwych. Autor niesamowicie połączył wszystkie wątki ze sobą, otaczając to wszystko takim poetyckim piórem. Wszystkie postacie były takie żywe, że ich strata bardzo mocno bolało, chociaż Autor opisywał historię dalej, pokazując też, jak bardzo mało znaczymy w świecie. Na długo usiądzie mi w głowie. Świetny byłby z tej książki film!!!!

Nie mogłam się oderwać od zbioru różnych ludzkich historii - tragicznych, szczęśliwych, niesprawiedliwych lub burzliwych. Autor niesamowicie połączył wszystkie wątki ze sobą, otaczając to wszystko takim poetyckim piórem. Wszystkie postacie były takie żywe, że ich strata bardzo mocno bolało, chociaż Autor opisywał historię dalej, pokazując też, jak bardzo mało znaczymy w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
692
394

Na półkach: ,

Ta książka ma wiele warstw, a wszystkie są równie istotne. Można ją odebrać jako sagę rodzinną, można podążać za losami bohaterów, zachwycać się poetyckimi porównaniami Krzysztofa Rudowskiego. Dla mnie jednak ważniejszy jest jeszcze inny wymiar tej książki, a mianowicie miasto, który scala wszystkie historie w jedną. Wrocław staje się punktem odniesienia dla losów bohaterów, to w nim dopełnia się ich życie. Tak jak inne miejsca akcji są delikatnie zaznaczone, tak Wrocław jest miejscem, w którym pulsuje życie. Jest w tym coś niezwykłego, że stolica Dolnego Śląska tak często staje się tłem dla książek, nadaje im głębię i uświadamia, jak głęboko pisarze wrocławscy czują się związani ze swoim miastem.
Dla mnie czytanie tej książki było przyjemnością. Dajcie się porwać prozie Krzysztofa Rudowskiego.

Ta książka ma wiele warstw, a wszystkie są równie istotne. Można ją odebrać jako sagę rodzinną, można podążać za losami bohaterów, zachwycać się poetyckimi porównaniami Krzysztofa Rudowskiego. Dla mnie jednak ważniejszy jest jeszcze inny wymiar tej książki, a mianowicie miasto, który scala wszystkie historie w jedną. Wrocław staje się punktem odniesienia dla losów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
149
21

Na półkach:

Książka urzekła mnie formą, cudowną "barwą głosu" autora, dyskretną erudycją wystawioną w stronę niebanalnego czytelnika, którego, niczym tropiciela skarbów, ucieszy odkrywanie zakodowanych smaczków z gatunku "tylko dla wtajemniczonych". Sto lat historii Polski opowiedziana została z wielką czułością, w mikro nowelkach opartych o losy jednej rodziny, gdzie historia jej dziejów rozpoczyna się przed I wojną światową, kiedy Polski nie ma na mapie, są tylko Polacy. Saga rodzinna - konstelacja ludzka, gdzie nikt nie jest szczęśliwy i gdzie nie spełniają się marzenia, bo Klio wciąż wznieca nowe wojny, zawieruchy. Gwiazdy gasną i zapalają się nowe. Okazuje się jednak, że relacje międzyludzkie pozostają niezmienne zarówno w czasie wojny jak i pokoju. Czy nasze losy zakodowane są w gwiazdach?

Książka urzekła mnie formą, cudowną "barwą głosu" autora, dyskretną erudycją wystawioną w stronę niebanalnego czytelnika, którego, niczym tropiciela skarbów, ucieszy odkrywanie zakodowanych smaczków z gatunku "tylko dla wtajemniczonych". Sto lat historii Polski opowiedziana została z wielką czułością, w mikro nowelkach opartych o losy jednej rodziny, gdzie historia jej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    4
  • Przeczytane w 2022
    1
  • Polska
    1
  • 2023
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Konstelacje


Podobne książki

Przeczytaj także