Ostatnia uczta

6 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-1111-956-7
historyczna
Dorota_1988

„Tylko bogowie żyją wiecznie” i „Boski plan” Krzysztofa Mielczarka spotkały się z życzliwym przyjęciem prasy i czytelników ze względu zarówno na erudycję autora, jak i walory poznawcze publikacji. Cykl kończy „Ostatnia uczta” – opowieść o Roksanie i Aleksandrze. Wielki grecki zdobywca wniósł ożywczy powiew w dzieje Babilonu po dwustu latach perskiego panowania. Ale w następnych stuleciach...

Wielki grecki zdobywca wniósł ożywczy powiew w dzieje Babilonu po dwustu latach perskiego panowania. Ale w następnych stuleciach miasto podupadło. I choć minęło już ponad dwa tysiące lat, odkąd Babilon stał się tylko wyschniętym glinianym wzgórzem, do dziś fascynują i inspirują nas jego dzieje.
„Ostatnia uczta” zamyka trylogię, w której losy bohaterów splatają się z losami starożytnych bogów.

źródło okładki: Własne

Dariusz | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Aleksander Wielki Macedończyk nieustraszony, młody, zdolny dowódca wyrusza na podbój Azji. Wojna z Persją, gdzie rządził król Dariusz. Kroczenie od zwycięstwa do zwycięstwa tak Aleksander podbił i został nowym królem Babilonu poślubił Roksanę by umocnić panowanie króla w Persji . Pan świata brzmi lepiej niż król Azji. Duże plany i chęć dalszych podbojów. Kolejna zdrada by uchronić swe bogactwa świątynia Esagili, wraz z kapłanami, którzy mieli duże uznanie wśród ludu lecz los po śmierci Aleksandra odwrócił się.
Nie każdemu się to podobało miecz i trucizna była nieodłącznym towarzyszem dworskiego życia. Każdy kto się sprzeciwiał musiał być skutecznie odsunięty. Ludzie przepłacali życiem za marzenia Aleksandra, który zbiegiem czasu stał się tyranem despotą. Młody król nie osiągnął tego co chciał przed wcześniej umarł. Umilkł głos dzikiego lwa, a królewski orzeł odleciał ku zachodzącemu słońca. Wielka sława była mu sądzona, nie życie wieczne. Losy Aleksandra znamy tylko z...

Elżbieta | 2015-11-08
Przeczytana: sierpień 2015

Książka trudna do oceny.
Technicznie rzecz ujmując zawiera wszystko to, czego oczekuję od dobrej powieści historycznej (a więc: wyrazistych bohaterów, fascynujący wycinek z dziejów świata, wierne oddanie realiów opisywanej epoki, czy wreszcie nie najgorszą teorię spiskową), a jednak czyta się ją ciężko. Za dużo stron poświęcono kapłanom Esagili, ich naradom i knowaniom, za mało samemu Aleksandrowi, czy Roksanie.
Uważam też, że nadmiar greckich nazw i haseł w tekście nie pomaga. Szczególnie, że wydawca pokpił sprawę, dodając słownik tych terminów na samym końcu książki. Jeśli więc ktoś nie jest znawcą greckiej i babilońskiej terminologii i sięgnął po książkę przypadkiem (tak jak zrobiłam to ja), to ciągłe zaglądanie do słownika tak prozaicznie wybija z rytmu i przeszkadza w czytaniu.
Doprawdy nie wiem, czy skuszę się jeszcze na coś innego tego autora...

Zuela | 2013-02-18

Cały cykl Krzysztofa Milczarka przeznaczony jest dla miłośników historii starożytnej.Znajdziemy tu losy Abrahama i Sary,Alekasandra Macedońskiego czy ostatbiego króla Babilonu.Do tych książek należy podejść ze skupieniem,nie należy się odrywać,co ja czyniłam bo wzywała mnie m.in proza życia.Podejście do tematu z wielką znajomośćią tanmtych realiów.Gorąco polecam

lechwzywa | 2016-01-12
Przeczytana: 01 grudnia 2015