Sargon. Wybrańcy Inanny

Wydawnictwo: Erica
historia
joly_fh

Sargon. Wybrańcy Inanny to opowieść o królach z dynastii władającej największym państwem trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Spisuje ją ostatni z potomków Sargona, który mimo mądrości i wykształcenia może tylko z nostalgią wspominać chwałę przodków i patrzeć na upadek potęgi imperium. W dziejach królów Akadu historia splata się z mitami, polityka z magią, a prosta technologia ludzka z...

W dziejach królów Akadu historia splata się z mitami, polityka z magią, a prosta technologia ludzka z rozwiniętą niebiańską, zdolną niszczyć całe krainy. A że bogowie okazują się istotami targanymi takimi samymi namiętnościami, co zwykły człowiek, straszliwe wojny są codziennością. Tylko nieliczni śmiertelnicy zdają sobie sprawę, jak bardzo zależni są od kaprysu niebian…

źródło opisu: Instytut Wydawniczy ERICA , 2013

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/177

Fidel-F2 | 2019-07-25

Sargon Wielki stworzył pierwsze w ludzkiej historii imperium. Imperium akadyjskie obejmowało ziemie Mezopotamii i niektórych sąsiadujących tereny. Nie znamy jego dokładnych rozmiarów, istnieją różne hipotezy. Nie przetrwało bardzo długo, raptem wiek z hakiem. I choć do dzisiaj nie możemy odnaleźć jego stolicy, wiemy o jego historii całkiem sporo biorąc pod uwagę, że rzecz działa się grubo ponad cztery tysiące lat temu.

Krzysztof Milczarek pozbierał całą naszą wiedzę na temat Sargona, jego potomków i ich władztwa i przedstawił ją w postaci powieści wzorowanej na starożytnych eposach, próbując patrzeć na świat oczami ówczesnych postaci. Moim zdaniem udało mu się to bardzo akuratnie. Oznacza to, że powieść jest pełna patosu, bohaterowie są ekstremalnie koturnowi, bogowie, demony i wszelkie inne stwory światła i ciemności, mimo iż pozostają poza ziemską fizycznością, są jak najbardziej realni a oba światy przenikają się i wpływają na siebie. Bogowie pod względem natury i charakteru...

Miras | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Ni to powieść, ni to fabularyzowana kronika z wątkami mitologicznymi. Zapowiadało się egzotycznie bo mitologia z tamtego okresu historycznego nie jest czymś na co się często trafia. Niestety próba podania tego w formie powieści z bohaterem-narratorem zupełnie nie wypaliła. Zawiązanie akcji jest groteskowe, później jest mdło, a podniosłe monologi ciągłe przeplatają się z opisami nagich tancerek i sypiania z boginią.

Cruorcia | 2017-07-26

Zaznaczyłam książkę jako przeczytaną, a nie jest to prawdą, jednak porzucam ją i chcę się podzielić moimi motywami.

Dobrnęłam do 1/3 i stwierdziłam, że życie jest za krótkie, a ilość dobrych książek do przecztania zbyt duża, abym marnowała czas na zmuszanie się do czytania książki, która to czynność nie sprawia mi przyjemności.
Książka jest napisana w sposób przypominający przypowieści i mity, pełna jest patosu, mądrości bohaterów, niewdzięczności władców, okrucieństwa i łaski bogów.. Opisane są związki bogów z bogami, ludzi z bogami, wojny pomiędzy ludami, krwawe potyczki i powstawanie z popiołów. Dlaczego więc ta książka tak bardzo mnie znudziła?
Mnogość imion bogów, nazw miast i lokacji jest dla mnie nie do ogarnięcia, zwłaszcza, że nie znam tej mitologii i tych miejsc. Myślę, że jest to książka dobra tylko dla znawców tematu bo autor w żaden sposób nie przybliża czytelnikowi nieznanego mu panteonu (wspomniana mnogość imion boskich obejmuje również różne ich wersje w różnych...

Maciej | 2017-02-21

"Sargon" składa się z 2 części.
Pierwsza z nich to historia życia i podbojów Sargona; przenikająca się z jego miłosnymi i erotycznymi zbliżeniami ze swoją boginią - tytułową Inanną. Narrator (prawnuk Sargona - Szarkaliszarri) opowiada o tym w taki sposób, że podejrzewam autora o taki sam stopień zakochania w akadyjskiej bogini jaki występował u twórcy pierwszego w dziejach świata imperium. Z resztą niepostrzeżenie narrator czytelnika też doprowadza do podobnego stanu upojenia.
Objawia się to w drugiej części książki, gdy potomkowie Sargona bywają zaniedbani przez Inannę. Czuje się do niej wtedy szczery żal i autentyczne współczucie do wiernych jej akadyjskich królów.
Polecam. Choć nie jest to... "książka przygodowa" w ścisłym sensie. "Sargon" to raczej sfabularyzowana historia dynastii akadyjskiej, w której na pierwszy plan wysuwają się bogowie, którzy w tamtym czasie "stąpali jeszcze po ziemi"...

Kamil | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Ten kto nie miał do czynienia z Mezopotamią powinien przeczytać jak najprędzej.

Autor fajnie pomieszał zarówno prawdziwe źródła historyczne z aż do nie pomyślenia "zmyśloną historią" ;) bogów, którzy od zarania dziejów pomagają ludziom. A także potrafił stworzyć bohaterów, którzy raczej nic nie mają konkretnego do powiedzenia, ale bez nich ta opowieść była by nudna.

Jeśli chociaż część (oczywiście dotycząca historii skąd pochodzą bogowie) tej książki okazała się prawdziwa to życzę wszystkim szczęścia i łaski bogów, bo się naprawdę przydadzą.

czytamcałyczas | 2015-04-05

Zacznę od początku.Czyli od okładki, jest ona na prawdę niezwykła.Powiem więcej, robi ogromne wrażenie.
Coś połączenie fantasty z powieścią historyczną i taka też jest :-)
Pamiętam,że sprawa najstarszego imperium w historii świata, zawsze mnie interesowała.
Zawsze lubiłem czytać o Akadzie,Sumerze.
Może nie jestem od tego specjalistą i to było takie czytanie, dla pasji.
Przechodząc do książki,jest jak już wspominałem połączeniem fantasty i powieści historycznej.
Mamy tu zarówno Bogów i Boginie Sumeru.
Ale i są zwykli ludzi,zarówno władcy.Jak i "pospólstwo"
Czytelnik i czytelniczka znajdzie tam odnośniki do życia w tamtych czasach.
Pracę na roli,ale i bitwy.
Całość powieści wypada świetnie i uważam,że warto ją przeczytać.

Dariusz | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Sargon kolejna powieść, która opowiada o dawnych i dalekich krainach, które rządziły na ziemi. Dzieje rodu Adage jego początki i czasy chwały i wielkiego upadku, które miasto zostało przeklęte. Wszystko co dobre odeszło w cień. Wielkie losy Akadu opisane książce od Szarrukina, Rimusza, Manisztusa, Naramsima po Szarkaliszrrisa, którzy zawierzyli swoje losy Inanny bogini, która chciała ustawić nowy prządek świata Posunęła się za daleko co nie mogło pominięte przez innych Bogów. Zemsta na Bogu Marduku spowodowało zgubę na Akadu. „ Mądry król nigdy nie poszukuje wojny, ale zawsze musi być na nią gotowy” Ostatnia książka Krzysztofa Milczarka, która prowadziła mnie po losach dawnych krajach, kulturach, losach i podbojach.

Swerad | 2014-12-18
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Autor sprytnie wplótł wątki mitologiczne w fabułę opartą o wydarzenia historyczne, zwłaszacza opowieść o Inannie i Szukaletudzie, która świetnie została wpasowana w życiorys Sargona. Wiarygodnie uzasadnił w jaki sposób bogowie mogli wpływać na królów i jak ci realizowali ich, a nie swoje cele. Co znaczyło boskie błogosławieństwo, jak dzięki niemu władcy ośmielali się atakować nawet siedziby innych bogów, a bez niego ich rządy podupadały. Mimo że osnuci chwałą, dzięki swoim wielkim dokonaniom byli tylko posłusznymi wykonawcami boskich poleceń, którym nie ośmielali się sprzeciwiać.

Fabuła książki na przykładzie życia władców dynasti akadzkiej (akadyjskiej) ukazuje przemijalność ludzi wobec wiecznie młodej bogini. Wydarzenia opisuje jeden z ostatnich i nieliczących się już władców Akadu Szar-kali-szarri, syn Naram-Sina, który wspomina chwalebne dzieje swych przodków i rozpaczliwie wygląda pomocy czystej Pani Inanny.

Książka może być trudna w odbiorze dla czytelników nieorientujących...

BagatElka | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, ZZZ....oddane
Przeczytana: 05 października 2014

Byłam ogromnie ciekawa czy książka okaże się tak interesująca jak opis zapowiadający wydarzenia w niej zawarte.I porażka.
Początek to męska wersja harlequina z czasów starożytnych w połączeniu z fikcją literacką.Potem to niekończący się miszmasz nazw miast,ludów,imion władców i bogów,z których każdy miał ich po trzy albo i więcej.Do tego dochodzą określenia sprzętów,potraw ,po które trzeba biegać do słowniczka na końcu książki.
Jestem zmęczona,zniechęcona i rozczarowana.
Czytałam "Władcę pierścieni" czytałam "Grę o tron" i wszystkie dostępne jej tomy i żadna z nich nie była tak nużąca,chociaż objętościowo znacznie przewyższają "Sargona".Bogactwo wątków w tamtych książkach nie przytłacza ani nie sprawia,że czytelnik się gubi w trakcie poznawania losów całej mnogości bohaterów.
Tutaj w wielu momentach można się pomylić kto jest bogiem,kto władcą a kto zwykłym garncarzem.Imiona są do siebie podobne,wspominane wydarzenia są poplątane z tym,które toczą się w czasach życia głównego...

Ithilnar | 2014-06-17

Gdyby bogowie żyli wśród nas

Powieści historyczne od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Zainteresowanie nimi można tłumaczyć nie tylko chęcią poznania własnej przeszłości, ale także możliwością zagłębienia się w nieistniejący, lecz wciąż fascynujący świat. Dodatkowo, pisarze, wykorzystując różnorodne mity czy eposy, niejednokrotnie mają okazję popuszczenia wodzy fantazji i stworzenia opowieści, w których mityczne postacie i bogowie występują na równi z bohaterami historycznymi.

Sargon. Wybrańcy Inanny jest właśnie powieścią łącząca wymienione przeze mnie wcześniej cechy. Krzysztof Milczarek, autor cyklu poświęconego starożytnemu Babilonowi, przedstawia na kartach swej nowej książki fascynującą historię powstawania jednego z największych państw trzeciego tysiąclecia przed Chrystusem – królestwa Akadu. A że powieści, których akcja osadzona jest w kolebce cywilizacji, czyli w Mezopotamii, próżno szukać na księgarskich półkach, sięgnęłam po nią z zaciekawieniem.

Jeśli...