Sargon. Wybrańcy Inanny

Wydawnictwo: Erica
historia
joly_fh

Sargon. Wybrańcy Inanny to opowieść o królach z dynastii władającej największym państwem trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Spisuje ją ostatni z potomków Sargona, który mimo mądrości i wykształcenia może tylko z nostalgią wspominać chwałę przodków i patrzeć na upadek potęgi imperium. W dziejach królów Akadu historia splata się z mitami, polityka z magią, a prosta technologia ludzka z...

W dziejach królów Akadu historia splata się z mitami, polityka z magią, a prosta technologia ludzka z rozwiniętą niebiańską, zdolną niszczyć całe krainy. A że bogowie okazują się istotami targanymi takimi samymi namiętnościami, co zwykły człowiek, straszliwe wojny są codziennością. Tylko nieliczni śmiertelnicy zdają sobie sprawę, jak bardzo zależni są od kaprysu niebian…

źródło opisu: Instytut Wydawniczy ERICA , 2013

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/177

wiejskifilozof | 2015-04-05

Zacznę od początku.Czyli od okładki, jest ona na prawdę niezwykła.Powiem więcej, robi ogromne wrażenie.
Coś połączenie fantasty z powieścią historyczną i taka też jest :-)
Pamiętam,że sprawa najstarszego imperium w historii świata, zawsze mnie interesowała.
Zawsze lubiłem czytać o Akadzie,Sumerze.
Może nie jestem od tego specjalistą i to było takie czytanie, dla pasji.
Przechodząc do książki,jest jak już wspominałem połączeniem fantasty i powieści historycznej.
Mamy tu zarówno Bogów i Boginie Sumeru.
Ale i są zwykli ludzi,zarówno władcy.Jak i "pospólstwo"
Czytelnik i czytelniczka znajdzie tam odnośniki do życia w tamtych czasach.
Pracę na roli,ale i bitwy.
Całość powieści wypada świetnie i uważam,że warto ją przeczytać.

BagatElka | 2014-10-05
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2014

Byłam ogromnie ciekawa czy książka okaże się tak interesująca jak opis zapowiadający wydarzenia w niej zawarte.I porażka.
Początek to męska wersja harlequina z czasów starożytnych w połączeniu z fikcją literacką.Potem to niekończący się miszmasz nazw miast,ludów,imion władców i bogów,z których każdy miał ich po trzy albo i więcej.Do tego dochodzą określenia sprzętów,potraw ,po które trzeba biegać do słowniczka na końcu książki.
Jestem zmęczona,zniechęcona i rozczarowana.
Czytałam "Władcę pierścieni" czytałam "Grę o tron" i wszystkie dostępne jej tomy i żadna z nich nie była tak nużąca,chociaż objętościowo znacznie przewyższają "Sargona".Bogactwo wątków w tamtych książkach nie przytłacza ani nie sprawia,że czytelnik się gubi w trakcie poznawania losów całej mnogości bohaterów.
Tutaj w wielu momentach można się pomylić kto jest bogiem,kto władcą a kto zwykłym garncarzem.Imiona są do siebie podobne,wspominane wydarzenia są poplątane z tym,które toczą się w czasach życia głównego...

Mavericus | 2013-11-27
Przeczytana: 19 listopada 2013

W swojej szarej codzienności jesteśmy złaknieni przygód bohaterów, o których czytamy w powieściach. Zauroczeni opisanymi krainami, oczarowani bohaterskimi czynami zdaje się, że zapominamy o tym, że za spektakularnymi opowieściami kryje się równie mroczna prawda o człowieku.

Na wspomnienie jego imienia ludziom trzęsły się kolana, wielu dzielnych wojowników robiło w portki. Nikt nie chciał stanąć jemu na odcisk, bo oznaczało to dla śmiałka pewny wyrok śmieci.

Szarrukin wielki wódz Akadów, bo o nim mowa wsławił się podbojami, które chociaż zapomniane wzbudziły mój niemy podziw dla jego talentu do pokierowania stworzonym przez siebie wielkim imperium. Mowa o czasach na przełomie XXIV-XXIII w. p.n.e., na obecnym terytorium Iraku.

Wtedy ludzie byli tylko marionetkami w rękach bogiń i bogów. Im składali krwawe ofiary ze zwierząt, a nierzadko poświęcali samych siebie.

Była to okrutna epoka, w której wyroki bogów był nieodwołalne, a ten, kto straci ich błogosławieństwo jest potępiony...

wrzos | 2013-12-13
Przeczytana: 23 grudnia 2013

„Sargon. Wybrańcy Inanny” Krzysztofa Milczarka, to interesująca opowieść z gatunku fantasy mitologicznego, która rozgrywa się w XXIV wieku p.n.e. w starożytnej Mezopotamii za czasów panowania władców akadyjskich: Szarrukina – Sargona, który jako pierwszy z władców zyskał przydomek Wielki, Rimusza, Manisztusu i Naramsina. Opowieść o dziejach królewskiego rodu pod opieką boskiej Inany ( Isztar), snuje mały Szarkaliszarri – syn Naramsina, odczytując ją z tabliczek zapisanych przez przodków. Poznajemy początki rodu, dni potęgi, chwały i bogactwa, przechodzące w dni klęski, wojny i śmierci.
Przewodnim wątkiem przesyconej mitami starożytnej baśni, jest nienawiść bogini Inanny do boga Marduka. Owej nienawiści podporządkowane jest wszystko, co czyni bogini miłości i wojny we wszechświecie z bogami i śmiertelnikami. Jej nieodparty czar obezwładnia każdy umysł, piękno ciała wabi, daje rozkosz i unicestwia, a obietnice, które składa, prowadzą jej kochanków do zguby.
Książka jest głęboką...

Suizei | 2014-02-21

Po więcej zajrzyjcie na: http://zatraconywstronicach.blogspot.com/

Spotkaliście się kiedyś w literaturze ze starożytną Mezopotamią? Ja też nie. Często zastanawiałem się nad tym dlaczego nikt nie wpadł na pomysł wykorzystania potencjału tejże cywilizacji. Przeglądając nowości rynkowe napotkałem właśnie tę książkę. Po przeczytaniu jej opisu w mojej głowie utkwiło hasło "nareszcie, w końcu mamy coś o Międzyrzeczu".

Pewien młody ogrodnik wiedzie żmudne, bogate w rutynę życie. Jego przyszłość nie wydaje się być kolorowa, a ogrodnictwo raczej na pewno pozostanie w życiu młodego Szarrukina. Cała podła wizja przyszłości ulega diametralnej zmianie, dzięki przypadkowemu spotkaniu nagiej piękności. Ogrodnik traci nad sobą kontrolę. Namiętność i pożądanie biorą górę nad rozsądkiem, przez co Szarrukin postanawia je zaspokoić. Kobietą okazuje się być Inanna (inaczej nazywana Isztar), bogini miłości i wojny. Młody mężczyzna nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Zachowanie, którego się...

Ewa K | 2013-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2013
Przeczytana: 27 października 2013

W owych czasach, kiedy władzę nad Ziemią sprawowali bogowie, a ludzie dopiero zaczynali proces stałego osadnictwa, w południowej części Międzyrzecza powstało państwo, które dzięki swojej potędze i wybitnemu władcy zapisało się złotymi literami w historii pierwszych cywilizacji. Opowieść o Agadzie (Akadzie), czyli krainie Sargona Wielkiego zainspirowała Krzysztofa Milczarka do stworzenia książki pt.: "Sargon. Wybrańcy Inanny", w której przedstawił on legendarną genezę powstania państwa akadyjskiego.

Od czasu rządów Szarrukina, który pod swą władzą zjednoczył całą Mezopotamię, minęło już kilkadziesiąt lat. Teraz wnuk Sargona, Naramsin dzierży w swych rękach odziedziczone królestwo. I to właśnie na jego kolanach siada pewnego dnia ukochany syn i następca Szarkaliszarri, który pragnie poznać historię swojej ojczyzny. Po latach, gdy nasz narrator z małego chłopca zmienia się w panującego, jeszcze raz wraca pamięcią do lat dzieciństwa, by przywołać opowieść o swym wielkim pradziadku,...

Ithilnar | 2014-06-17

Gdyby bogowie żyli wśród nas

Powieści historyczne od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Zainteresowanie nimi można tłumaczyć nie tylko chęcią poznania własnej przeszłości, ale także możliwością zagłębienia się w nieistniejący, lecz wciąż fascynujący świat. Dodatkowo, pisarze, wykorzystując różnorodne mity czy eposy, niejednokrotnie mają okazję popuszczenia wodzy fantazji i stworzenia opowieści, w których mityczne postacie i bogowie występują na równi z bohaterami historycznymi.

Sargon. Wybrańcy Inanny jest właśnie powieścią łącząca wymienione przeze mnie wcześniej cechy. Krzysztof Milczarek, autor cyklu poświęconego starożytnemu Babilonowi, przedstawia na kartach swej nowej książki fascynującą historię powstawania jednego z największych państw trzeciego tysiąclecia przed Chrystusem – królestwa Akadu. A że powieści, których akcja osadzona jest w kolebce cywilizacji, czyli w Mezopotamii, próżno szukać na księgarskich półkach, sięgnęłam po nią z zaciekawieniem.

Jeśli...

Jakub | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014, Posiadam
Przeczytana: 18 lipca 2014
Kasiulek | 2013-11-26
Przeczytana: listopad 2013

Krzysztof Milczarek z wykształcenia historyk interesujący się dziejami Starożytnego Wschodu, hellenizmem i religioznawstwem porównawczym, szczególnie mitologią. Jest autorem cyklu poświęconego Starożytnemu Babilonowi.

O tym jak powstało państwo akadyjskie dowiemy się z mitologii. Jednak czy forma tego przekazu do wszystkich dociera? Do mnie na pewno nie. Nigdy nie przepadałam za suchymi faktami, opisami potraktowanymi wręcz po łepkach. Dlatego też nie do końca pamiętam, jakie były koleje losu tego potężnego państwa.

Historię o krainie Sargona Wielkiego poznajemy z opowieści Szarkaliszarriego, syna Naramsina, którego ojciec był wielkim Szarrukinem, zwanym również Sargonem. Szarrukin został uratowany przez królewskiego ogrodnika z rwącej rzeki, i od tej pory był przez niego wychowywany. Jednak pewnego dnia zwraca on uwagę bogini Inanny, która pragnie, aby chłopak jej służył. Bogini Isztar doprowadza do tego, że młody Szarrukin zdobywa władzę zakładając królestwo Akadu. Jednak nie...

Maciej | 2017-02-21

"Sargon" składa się z 2 części.
Pierwsza z nich to historia życia i podbojów Sargona; przenikająca się z jego miłosnymi i erotycznymi zbliżeniami ze swoją boginią - tytułową Inanną. Narrator (prawnuk Sargona - Szarkaliszarri) opowiada o tym w taki sposób, że podejrzewam autora o taki sam stopień zakochania w akadyjskiej bogini jaki występował u twórcy pierwszego w dziejach świata imperium. Z resztą niepostrzeżenie narrator czytelnika też doprowadza do podobnego stanu upojenia.
Objawia się to w drugiej części książki, gdy potomkowie Sargona bywają zaniedbani przez Inannę. Czuje się do niej wtedy szczery żal i autentyczne współczucie do wiernych jej akadyjskich królów.
Polecam. Choć nie jest to... "książka przygodowa" w ścisłym sensie. "Sargon" to raczej sfabularyzowana historia dynastii akadyjskiej, w której na pierwszy plan wysuwają się bogowie, którzy w tamtym czasie "stąpali jeszcze po ziemi"...