Listy z Hadesu. Punktown

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
Letters from Hades. Punktown

Jeffrey Thomas, amerykański pisarz, autor licznych opowiadań fantastycznych i horrorów, podejmuje nowe wyzwanie w swym zbiorze dziewięciu wzajemnie powiązanych opowiadań klasycznej fantastyki naukowej. Umiejscowienie akcji opowiadań w scenografii zaawansowanej technicznie i zróżnicowanej kulturowo cywilizacji pozwala na ukazanie ludzkiej kondycji w warunkach zwykle niespotykanych. Thomas przedstawia sytuacje i reakcje ludzkie w zderzeniu z problemami z pogranicza etyki, nauki i socjologii, ukazując pełen wachlarz potencjalnych ludzkich ograniczeń oraz zakres zachowań jednostki ludzkiej. Fikcja naukowa jest jedynie dekoracją albo występuje jako katalizator lub mikroskop, w którym z pomocą autora dostrzegamy złożoność ludzkiej kondycji. Dzięki wykorzystaniu fikcji naukowej, fantastyki właśnie, Thomas dokonuje analizy człowieczeństwa i jednostki ludzkiej.
Punktown to potoczna nazwa miasta Paxton, które znajduje się na odległej planecie, gdzie ludzkość stanowi jeden z wielu obcych gatunków przenikających się nawzajem kultur. Mroczniejsze niż większość fantastyki naukowej, lecz nie pozbawione makabrycznego ironicznego humoru, zawarte w antologii opowiadania dotykają znanych literaturze SF zagadnień - klonowania, wpływu technologii na sztukę, problemu przestępstwa i kary w przyszłości, interakcji z kulturami obcych – wyzwań, przed którymi staje ludzkość i którym nie potrafi sprostać.
Thomas używa niezwykle eleganckiego, poetyckiego stylu, przedstawiając środowisko miejskie pełne życia i aktywności jako paradę ekscentrycznych, żywych i zapadających w pamięć postaci wszelkich typów ze wszystkich warstw społecznych - artystów, przestępców, robotów i klonów. Thomas przedstawia z uwagą i analizą wewnętrzne zmagania ludzi z poważnymi problemami sztuki i życia, pamięci i tożsamości, działań i konsekwencji.
Przykładowo, opowiadania „Duchy w deszczu” i „Sztuka kochania” są wspaniałymi opisami życia i uczuć artystów, i ich wysiłku do osiągnięcia uznania za swoje dzieła. Thomas w tych dwu obrazach śmiało wynajduje całkiem nowe fikcyjne zastosowanie dla zaawansowanej biologicznie skomputeryzowanej techniki aktu tworzenia. "Sezon na skóry" jest poruszającym portretem rozpadu osobowości pewnej kobiety, której usunięto z umysłu bolesne wspomnienia. "Biblioteka smutków” opowiada o wykorzystaniu zaawansowanej techniki do zmiany sposobu w jaki funkcjonuje pamięć umysłu.
Punktown to proza bardziej filozoficzna niż przygodowa. Miesza inteligencje ludzkie i nie-ludzkie w scenariuszu przedstawionym wspaniałą prozą bogatą w poetyckie wizje i emocje, które na długo zapadają w pamięć.

źródło opisu: strona wydawcy

"Listy z Hadesu" to powieść dla czytelników o mocnych nerwach. Makabra goni makabrę, a wizja jest zbyt przerażająca, żeby była prawdziwa. Bardzo trudna lektura dla osób wrażliwych na cierpienie i smutek, choć czyta się bardzo szybko.
Natomiast "Punktown" jest zbiorem trochę nierównych opowiadań. Bardzo podobały mi się "Różowe pigułki", "Sezon na skóry", "Związkowy pies", "Twarz", "Pałac nicości" i "Biblioteka smutków". Były w mojej ocenie najbardziej niepowtarzalne i emocjonalne. Pozostałe już nie miały w sobie tej szczególnej magii.
Autor zastosował też dobry chwyt, umieszczając w większości opowiadań nawiązania do "poprzedniego odcinka", przez co zachowana jest ciągłość wydarzeń, choć każde z nich jest na zupełnie inny temat.

Beata | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Piekło to inni? – Bo przecież nie ja...

Najnowsza pozycja z Uczty Wyobraźni prezentuje polskiemu czytelnikowi próbki twórczości Jeffreya Thomasa, amerykańskiego autora, twórcy wielu opowieści z uniwersum Hadesu i Punktown. Próbki znakomite, napisane obrazowym, a jednocześnie skondensowanym językiem, dzięki któremu proza Thomasa porusza, oddziałuje na wyobraźnię i emocje czytelnika. Stosunkowo prosta konstrukcja fabularna poszczególnych utworów ma jedynie pełnić rolę szkieletu, w oparciu o który autor przedstawia ludzkie reakcje i zachowania w sytuacjach ekstremalnych. W tych historiach jest wszystko: etyka, psychologia, socjologia, elementy teologii, filozofia... podane w całkowicie pozbawiony dydaktyzmu i prowokujący do zastanowienia sposób. Choć nie ma co ukrywać – obraz ontologicznych korzeni Hadesu jest prowokacją, odbiciem w krzywym zwierciadle, sennym wykoślawieniem.
Pierwszy utwór: „Listy z Hadesu” przedstawia autorską wizję piekła, wizję przerażającą, bo z jednej strony...

Mamerkus | 2015-10-27
Przeczytana: 26 października 2015

Nie, nie, nie, nie, nie, jeszcze raz i po stokroć nie! Stanowczo i dobitnie protestuję przeciwko serwowaniu mi tak pretensjonalnych, nadętych, prostackich, infantylnych, głupiomądrych, kiczowatych, pustych, bezmyślnych, tępych, PRÓŻNYCH, daremnych, niepotrzebnych, nudnych, fatalnych, nieciekawych, drętwych, BANALNYCH, miałkich, męczących, jałowych, napuszonych, afektowanych, manierycznych i zwyczajnie, fatalnie, tragicznie beznadziejnych quasi-dzieł jak recenzowany dwupak Dżefreja Thomasa i to w dodatku jako Ucztę Wyobraźni!

Cóż za dramat. Brak mi słów, żeby oddać przeżywane przeze mnie katusze. Te dialogi, te postaci, te fabuły, te światy przedstawione - czegoś tak źle napisanego to nawet Uznański do spółki z Komudą by nie wypłodzili. Zdecydowanie najgorsza pozycja w historii UW, raczej sabotaż, aniżeli rzecz mająca konkurować w serii z takimi pozycjami jak "Ślepowidzenie", czy "Rzeka Bogów". To się nie umywa nawet do bardzo złej "Trójki" Chapmana, bo tam przynajmniej był...

Sylwia Kluczewska | 2012-03-04
Przeczytana: 03 marca 2012

Aleksandra | 2010-07-08
Przeczytana: 2010 rok

Zastanawialiście się kiedyś, co czeka was po śmierci? Jak będziecie się czuć, jeśli traficie do piekła, z którego nie ma żadnej drogi ucieczki? Przed taką problematyką został postawiony główny bohater krótkiej powieści Jeffreya Thomasa pt. "Listy z Hadesu". Decydując się na popełnienie samobójstwa, Dan Alighieri miał nadzieję, że wraz z odejściem ze świata żywych, zakończą się jego cierpienia. Nie zdawał sobie jednak sprawy, w jak wielkim był błędzie. Został bowiem zesłany do krainy potępionych, podobnie jak mordercy, złodzieje itp. a także wszyscy ludzie niewierzący w życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa (nawet ci, którzy nie mieli innego wyboru, ponieważ żyli jeszcze przed Jego narodzeniem).

Pierwsza część książki tego amerykańskiego pisarza to prawie dwustu stronicowa powieść, której największym atutem jest przedstawienie wizji piekła - przerażającego, odzwierciedlającego ludzkie koszmary, ale jednocześnie bardzo ludzkiego. Pozycje wydawane w Uczcie Wyobraźni przyzwyczaiły...

Booka | 2010-07-18
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2010

Mam dość mieszane uczucia względem tej książki. Pierwsza część, czyli minipowieść Listy z Hadesu jest mało porywająca fabularnie, ale wizja piekła jest bardzo dopracowana, plastyczna i zupełnie dla mnie nowa. To pomysły ciągną ją w górę, bo jednak historia jest bardzo słaba. Nieco lepiej przedstawiają się opowiadania o Punktown. Sam Jeffrey Thomas pisze o tym, jak na przestrzeni lat powstało Punktown, miasto, w którym mieszają się różne rasy i kultury. Obraz miasta, jego mieszkańców, kultur, religii, etc. jest bardzo dopracowany. Ale tym razem fabularnie większość opowiadań bardzo do mnie przemawiała. I mimo tego, że nie jestem fanem SF, to czytało się całkiem przyjemnie, chociaż długo.

lordofthedreams | 2012-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

"Listy z Hadesu" to napisana w formie pamiętnika mroczna relacja z "życia" w piekle. Dante i inni się mylili. Piekło to miejsce jeszcze bardziej przerażające niż ktokolwiek je sobie wyobrażał. Miejsce, gdzie aniołowie mogą budzić nawet większy lęk niż demony. "Listy z Hadesu" to dzieło wciągające od pierwszego zdania, niepozwalające się od siebie oderwać nawet na chwilę. Jeffrey Thomas stworzył mroczne, ale też wybitne i fascynujące dzieło.
Wizjonerstwo Thomasa potwierdza także zbiór opowiadań science fiction zatytułowany "Punktown". Autor po mistrzowsku posługuje się słowem, skupiając się na kreacji świata i bohaterów. Jego opowiadania sprawiają wrażenie dzieł subtelnych, pełnych emocji, ale bez wartkiej fabuły, czy niespodziewanych zwrotów akcji. Jedynym minusem jest tutaj "Ballada o Moosecock Lip", która być może w oryginale pasowała do całości, ale przetłumaczona na język polski wyraźnie odstaje od reszty i razi wręcz infantylnymi rymami.

| 2013-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2013

Długo trwało zanim się za nią zabrałem, ale było warto. Książka jest trochę nierówna, bo pierwsza część "Listy z Hadesu" jest świetna, a opowiadania z drugiej część (Punktown) bardzo różne - od bardzo ciekawych do trochę nudnych. Jedno trzeba autorowi przyznać. Wyobraźnię ma niesamowitą. Wizja pamiętnika pisanego w piekle, w książce oprawionej w skórę innego potępionego jest koszmarna, ale czyta się świetnie.

Adria | 2016-08-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Tak, jak pierwsza część "Listy z Hadesu" mnie zachwyciła, tak "Punktown" wręcz przeciwnie - zbiór opowiadać, który właściwie mnie znudził, a szkoda, bo całość zapowiadała się fenomenalnie.

Z kolei "Listy z Hadesu" - znakomite. Ciągle coś się dzieje, świetny nastrój tego opowiadania, wartka i przewrotna akcja. Bardzo podobała mi się ta wizja piekieł.

suodkaniewinna | 2016-02-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Pierwsza część, a w sumie to najdłuższe opowiadanie, mnie nie zachwyciło, natomiast dalej... Cudowna!