Nova Swing

Okładka książki Nova Swing
Michael John Harrison Wydawnictwo: Mag Cykl: Trakt Kefahuchiego (tom 2) Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Trakt Kefahuchiego (tom 2)
Uczta Wyobraźni
2007-11-08
9788374801959
Michał Jakuszewski
przewodnik dusz

Spodziewałem się po tej książce kontynuacji wątków zawartych w pierwszej powieści cyklu. Jednak poza wujem Suwakiem wszystkie wątki są nowe. Autor rozwinął opis świata z powieści "Światło", lecz akcję umieścił w jednym miejscu i czasie. Bohaterów powiązał wątkiem kryminalno-awanturniczym oraz niektórych wspólną przeszłością.
Rewelacyjnie zbudował postaci z ich głębią psychologiczną, złamanymi życiorysami i marną, przygnębiającą egzystencją.
Końcowe sceny wyrwania się z beznadziei przynajmniej niektórych bohaterów i ich podążanie za marzeniami nieco rozjaśniają tę mroczną powieść.

Rewelacyjnie zbudował postaci z ich głębią...

Książka w swojej pozornej prostocie skrywa mnóstwo nieoczywistych złożoności.

I to jest uważam jej największa zaleta oraz powód dla którego zdobyła nagrodę Arthura C. Clarke'a ale także powód, dla którego nie spodobała się szerszej rzeszy odbiorców.
Polecam czytać powoli i skupić się bardziej na rozterkach bohaterów niż na samym wątku fabularnym którego wyjaśnienie (przewrotnie dosyć) jest ukryte tak na prawdę nie na końcu powieści (jak to zwykle bywa) tylko gdzieś w połowie i to nie wprost, a za pośrednictwem sprytnego porównania (choć parę rzeczy będziesz musiał sobie dopowiedzieć), przez co mniej uważny czytelnik czekający na wyłożenie "kawy na ławę" pod koniec książki może poczuć niesamowity zawód.
Druga połowa powieści jest jedynie rozwinięciem pewnej metafory odnoszącej się do życia naszych bohaterów, którzy czują się rozczarowani, niespełnieni, zagubieni, schwytani w sidła okoliczności i miejsca... natomiast sama Strefa jest symbolem fundamentalnych zmian zachodzących w naszym życiu, których często nie potrafimy do końca pojąć ani przewidzieć. Sugerują to ostatnie strony książki. (można czytać, fragment nie zdradza żadnych faktów fabularnych)

"Posuwając się naprzód, czas rozciągał tajemniczą kleistą substancje, która utrzymywała cię w miejscu, aż wreszcie więź przerywała się gwałtownie i nie byłeś już tą sama osoba, co przez uwięzieniem, ani tą sama, co podczas niego. Najokrutniejsze było jednak to - o czym właśnie przekonała się [imię bohaterki] - że nie stawałeś się też kimś zupełnie nowym".

Metaforycznym odzwierciedleniem tej sentencji jest właśnie Strefa Zdarzenia i jej niecodzienne właściwości. Motyw chęci zmian i obawy przed nimi jest obecny w całej powieści i wybrzmiewa on w wewnętrznych monologach bohaterów jak i w tajemniczości Strefy.

Polecam. Dla fanów klimatu cyberpunka, powieści detektywistycznych noir z pogranicza fantastyki (Miasto i Miasto - China Mieville) oraz wielbicieli gatunku new weird (Vandermeer) No i dla miłośników "Pikniku na skraju drogi" :-)

Książka w swojej pozornej prostocie skrywa mnóstwo nieoczywistych złożoności.

Portowe miasto na jednej z planet ma wybijającą je z mroku banalności cechę. To tutaj znajduje się zakazana strefa, czyli miejsce upadku Traktu Kefahuchiego, przestrzeń w której zdarzenia stają się niezgodne z prawami fizyki, a każda rzecz jest anomalią. Strefa przyciąga poszukiwaczy wrażeń, przemytników artefaktów, osobników dziwnych i wewnętrznie rozdartych.
Świetnie napisana powieść w konwencji kryminału, z galerią złożonych i zagubionych w życiu postaci.

To druga z książek o Trakcie Kefahuchiego. Nie ma potrzeby zabierać się do cyklu chronologicznie :)

Świetnie...

Chyba czas najwyższy przestać oceniać książki Harrisona. Nie chcę go minusować tylko dlatego, że go nie zrozumiałem. Nie zmienia to jednak faktu, że Harrisona należy docenić za szczerość. Otóż książce przyświecają trzy cytaty. Pierwszy pochodzi od braci Strugackich. I rzeczywiście, w książce "Nova Swing" mamy tajemniczą Strefę, bardzo podobną do tej z "Pikniku na skraju drogi", a jednak zdecydowanie inną. Drugi cytat należy do Gill'a i dotyczy nostalgii. Rzeczywiście, powieść tchnie nutą smutku i melancholii. Ale najważniejszy jest ostatni cytat - Gray'a. Cała seria "Światło" (lub "Pusta Przestrzeń" wg Goodreads) to nie trzy powieści, a nieskończona ilość urywków wydarzeń, spotkań, zachowań, rozmów, konfrontacji, itp. Multum przeplatających się motywów powoduje wrażenie chaosu, nad którym nikt nie chce panować, nawet sam Autor. I to właśnie budowa trylogii powoduje, że Harrison tak hipnotyzuje. Dostajemy misz-masz, w którym nie potrafimy się przez długi czas odnaleźć. A to, czy zechcemy coś z tej lektury wynieść zależy od nas. Jak zwykle z resztą.

Dobra. Nie wiem, czy nazwałabym to sci-fi. Soft sci-fi być może, na pewno nie hard. Nowatorskiej terminologii czy pomysłów tu niewiele. Zwykłej, zaawansowanej technologii też. Gdzieś przeczytałam określenie "noir sci-fi" i to doskonale oddaje klimat tej książki.

Jeśli ktoś lubi lekką fantastykę naukową i klimaty noir to polecam. Wielbicielom hard sci-fi odradzam.

Nie trzeba za bardzo się przy niej wysilać ani skupiać. A już z pewnością nie osoby, które znają pierwszą część....

Muszę powiedzieć, że rzadko sięgam po książkę z powodu okładki, ale tak właśnie było tym razem. Może gdybym uważniej się przyjrzała, zauważyłabym, że to tom drugi trylogii, no ale mnie zafascynował awers... O treści niestety nie mogę powiedzieć tego samego - lubię rasową SF, którą dzielę na własny użytek na dwa rodzaje: akcyjną rąbankę i snujliwą psychodramę. Nova swing nie zalicza się ani do pierwszego ani do drugiego rodzaju. Brawa należą się jedynie grafikowi, dlatego aż 2 gwiazdki.

Na półkach: , , , , ,

"Tyle butów, ile tylko zdołasz zjeść" (19)

"Tyle butów, ile tylko zdołasz zjeść" (19)

Niestety książka nie trafiła w moje oczekiwania. Prosta historia, płytko napisana z przeciętnym zakończeniem. Nie tego się spodziewałem.

Uważam, że jest to książka literacko lepsza niż "Światło", ale nadal do mnie nie trafia. Po trzecią część serii ("Pustą przestrzeń") już nie sięgnąłem.

Bardzo dobra. Bardzo abstrakcyjna, momentami absurdalna. Ciężka i ambitna. Wymaga skupienia, bardzo bujnej wyobraźni i otwartego umysłu, bo niektóre koncepcje są tu bardzo abstrakcyjne. Książka wyzwanie.