Sir Tomasz More odmawia

Instytut Wydawniczy PAX
2008-01-01
2008-01-01
historia

"Sir Tomasz More odmawia" to zbiór pięciu opowiadań. Akcja dwóch pierwszych (tytułowego "Sir Tomasz More odmawia" oraz "Koniec Cranmera") rozgrywa się w Anglii Tudorów, w burzliwych czasach przemian religijnych. Opowiadanie trzecie "Ostatni na arenie" przedstawia historię mnicha Almacha (Almachiusa, Alamachiura czy też Telemacha),który na przełomie IV i V wieku przeciwstawił się rzymskiej tradycji walk gladiatorskich. Ostatnie dwa nawiązują do historii Polski. Są to "Zygmunt August i Barbara" oraz "Spowiedź w Saint-Germain-des-Pres" (bohaterem tego drugiego jest Jan Kazimierz, który, po abdykacji z polskiego tronu, w tej francuskiej miejscowości dokończył żywota pełniąc funkcję miejscowego opata).

Sir Tomasz More odmawia to bardzo dobry zbiór opowiadań historycznych. W narracji nie znajdziemy żadnych technicznych smaczków, raczej tradycyjny, XIX. wieczny model kreowania świata. Zaletą pozycji jest zaś podjęcie problematyki trudnych wyborów moralnych oraz rzetelne studia autorki nad źródłami. Warto, lektura wydaje się szczególnie ciekawa na tle innych, polskich opowiadań tamtejszej doby, np. "Bitwa na równinie Sedgemoor" Iwaszkiewicza. Polecam ;)

• 244 LOPRu
  • Literatura okołokobieca
  • Z listy lektur szkolnych:)
  • Feministyczna

Dodaj cytat z książki Sir Tomasz More odmawia