Bez korzeni

Tłumaczenie: Paweł Kwiatkowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Losing Ground: American Social Policy, 1950-1980
n0e

W 1984 roku książka ta wywołała burzę wśród urzędników i działaczy odpowiedzialnych za rządowe programy pomocy w Stanach Zjednoczonych, ukazywała bowiem słabość i małą skuteczność tych programów, mimo wielkich wysiłków ludzi pracujących "na pierwszej linii frontu", bezpośrednio z biednymi oraz nieprzystosowanymi do życia w społeczeństwie.

Novik | 2015-01-27
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Opowieść o paradoksach amerykańskiej polityce socjalnej w latach 1950-1980. Historia wykuwania się kolejnego, jak się okazuje bardzo tragicznego paradygmatu, który stanowi podwalinę większości dzisiejszych społeczeństw. W każdym razie tych jak to się mówi cywilizowanych. Zawiera, jedyny w swoim rodzaju przepis jak wydać górę forsy na wyciągnięcie kogoś z życiowego bagna a następnie znaleźć go w jeszcze większej mizerii. Co więcej nie ograniczającej się do skąpej zawartości jego kieszeni. Co wtedy uczynić, oprócz rzecz jasna okazania bezbrzeżnego zdumienia? No jasne: należy wydać kolejną górę forsy, by za chwilę skonstatować, że kondycja beneficjenta legła w gruzach jeszcze bardziej. Wprawdzie rzecz dotyczy realiów amerykańskich, zawiera jednak nachalnie cisnącą się receptę dla Europy. W szczególności tej zachodniej i południowej. Traktuj dorosłych jak winni być traktowani dorośli. Jeśli tak nie czynisz, nie dziw się i nie histeryzuj, gdy właśnie demolują Ci przedmieścia,...

Piotr | 2014-08-13
Przeczytana: 20 września 2014