Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu. Model fiński

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Idee". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
The Information Society and the Welfare State. The Finnish Model

Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu to książka wyjątkowa i bezcenna na polskim rynku. Udowadnia, że istnieją skuteczne alternatywy dla neoliberalnego modelu rozwoju. Od wielu lat Krzemowa Dolina stawiana jest za wzór społeczeństwom, które pragną odnieść sukces w „epoce informacji”. Od niedawna coraz bardziej uwagę całego świata przyciąga model fiński. Jest równie dynamiczny, gdy...

Od wielu lat Krzemowa Dolina stawiana jest za wzór społeczeństwom, które pragną odnieść sukces w „epoce informacji”. Od niedawna coraz bardziej uwagę całego świata przyciąga model fiński. Jest równie dynamiczny, gdy chodzi o wskaźniki technologiczne i ekonomiczne, ale swój projekt społeczeństwa informacyjnego łączy z koncepcją państwa opiekuńczego.

Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu to pierwsze po polsku „studium przypadku”, pokazujące, czym jest ów „fiński model”. Skąd wziął się sukces Nokii? Co sprawiło, że Linux jest dziś głównym konkurentem Microsoftu na rynkach systemów operacyjnych? I w jaki sposób połączyć sukces gospodarczo-technologiczny ze społeczną równością i sprawiedliwością?

źródło opisu: www.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: www.krytykapolityczna.pl

Paweł | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

przestarzałe i zbyt ogólne. Nokia już nie istnie, a oni tu zachwalają jej innowacyjność :)
raczej tylko dla studentów socjologii

Susi | 2014-12-11

Ciekawa pozycja, na pewno warto się zapoznać. Nie jest wcale wyjątkowo nieprzystępna dla osoby nieposiadającej w małym palcu ekonomicznej terminologii, jedyne, do czego mogę się przyczepić, to to, że jest już nieco nieaktualna (2002 rok - wtedy napisana), a nieopatrzono uzupełnieniem. Ale poza tym warto.

kiniol89 | 2013-11-02

Hołd złożony: Nokii, Finlandii, trzeciej drodze - socjaldemokracji. Opisowo interesujące, pragmatycznie - w sensie skopiowania pewnego modelu - bezsensowne, bo jak rzekli sami autorzy: " Nie da się zbudować drugiej Finlandii poza Finlandią", chociaż niektóre rozwiązania podobno da się zastosować w Europie kontynentalnej i warto by do nich dążyć, niestety w Polsce raczej niewykonalne - z wielu względów.