Lęk o status

Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
Status anxiety
978-83-62676-14-9
joly_fh

Książka "Lęk o status" z erudycją i humorem opowiada o powszechnej, a zarazem nieco wstydliwej dolegliwości współczesnego człowieka, jaka jest nieustanny niepokój o posiadanie odpowiednio wysokiej pozycji społecznej, prestiżu i wartości w oczach świata. Odwołując się do dzieł sztuki oraz refleksji wybranych historyków, ekonomistów, filozofów czy polityków autor szuka przyczyn tego lęku i skutecznych sposobów kuracji.

źródło opisu: Czuły Barbarzyńca Press 2012

źródło okładki: Czuły Barbarzyńca Press 2012

Coś czuję, że zaprzyjaźnię się Alainem De Bottonem i przeczytam kolejne jego książki. Po bardzo interesującej "Architekturze szczęścia", jest to kolejna pozycja, która poszerzyła mi horyzonty i uzmysłowiła parę istotnych rzeczy.

Polecam ją ... wszystkim, bo mowa tu o sprawach, które dotyczą dosłownie wszystkich. Autor mądrze i z erudycją objaśnia funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie, w którym jedynym wyznacznikiem wartości człowieka jest posiadany przez niego pieniądz. Ponadto, dla osób, które w takim społeczeństwie nie potrafią się odnaleźć, Botton sugeruje pewne całkiem sensowne rozwiązania, i żadne z nich nie polega na tym, żeby na siłę dostosować się do owczego pędu i bezmyślności większości.

Książka jest hojnie okraszona reprodukcjami, zdjęciami i wykresami, które ilustrują tematy w niej poruszone (czarno-białe co prawda, ale też cena książki nie jest wysoka - 39 zł z okładki).

marta | 2012-10-09

Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie wywiad z autorem, zamieszczony w czerwcowym wydaniu pisma "Książki. Magazyn do czytania" (nr 5/czerwiec 2012). Szybka decyzja, zakupy w księgarni (a właściwie wspaniała "bukinistyczna" wyprawa z Juni) i spora satysfakcja.
Lęk o status jest zbiorem lekkich szkiców eseistycznych na temat pozycji człowieka w społeczeństwie. De Botton, w oparciu o wiedzę filozoficzną, historię, tradycje religijne, literaturę, sztukę i malarstwo, przystępuje do rozważań nad ludzkim lękiem przed utratą kondycji i szacunku publicznego. Zjawisko przybyło do Europy ze Stanów Zjednoczonych i - jak zauważa autor - uniemożliwia radość z tego co mamy, zmusza do nieustannego porównywania się z innymi, wpędza w depresję i powoduje ciągłe niezaspokojenie.
Alain De Botton twierdzi, że od zawsze żyjemy dla miłości, prestiżu, sławy i są to nasze największe potrzeby. Zachęca do rozmowy i zastanowienia się nad tym kto dziś zasługuje na społeczny szacunek. Nasze funkcjonowanie w...

Melmothia | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

Ciekawa i przystępnie napisana książka trochę psychologiczna, trochę o socjologii kultury. Tłumaczy przyczyny naszego lęku społecznego, wyciąga logiczne wnioski, a argumenty obrazuje wieloma przykładami. Poza tym zawiera sporo ciekawostek, już nawet w oderwaniu od głównego tematu.

nat | 2017-12-20
Jakub Skowron | 2017-10-29